Každý vodič vie, že dobre skrytý policajný radar môže byť zdrojom nepríjemných prekvapení a hlavne vysokej pokuty. Niekedy stačí aj krátky okamih nepozornosti a vaša peňaženka zaplače. Ak sa sústredíte a dodržiavate pravidlá cestnej premávky, nemusíte sa ničoho obávať. Pokiaľ, ale máte z času na čas ťažšiu nohu napríklad na diaľnici, čo sa môže stať aj omylom, určite sa vám hodí poznať postupy, ktoré musia dodržiavať policajné hliadky pri meraní rýchlosti. Českému portálu Autosalon ich prezradil anonym z dopravnej polície.

Hneď na začiatku je potrebné uviesť, že policajti využívajú na meranie rýchlosti rôzne typy radarov. Medzi najbežnejšie v našich končinách patrí mikrovlnný radar Ramer, ktorý je štandardnou výbavou vo veľkej časti policajných vozidiel. Novšie modely vozidiel sú vybavené radarmi typu PolCam, Soitron alebo Gesig napojenými na tachometer.

Podľa informácií od anonymného policajta, dokážu vyspelé radary zmerať rýchlosť vozidla až na jeden kilometer presne a zároveň o ňom vyčítať všetky potrebné informácie zo systému za pomoci naskenovania EČV. Aj preto sa oplatí ustrážiť si ručičku tachometra na maximálnej povolenej rýchlosti.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Ako sa vyhnúť pokute, keď ma namerajú? 

Samozrejme, na toto žiaden univerzálny postup neexistuje a najdôležitejšie je predísť tomu, aby ku takejto situácii vôbec nedošlo. Aj preto sa vždy sústreďte na správne dodržiavanie rýchlosti a neporušujte predpisy. Pokiaľ však viete, že sa za vami valí policajné auto s radarom a uvedomíte si, že prekračujete rýchlosť, ešte stále máte šancu celú situáciu zachrániť. Veď chybu môže urobiť každý.

Policajná hliadka totiž musí udržiavať rovnakú rýchlosť za sledovaným vozidlom na určitú dobu, inak nedokáže rýchlosť presne zmerať a šoférovi udeliť pokutu. Ak v takejto situácii zareaguje včas, spomalíte svoje vozidlo, alebo zmeníte jazdný pruh, je vysoká šanca, že sa pokute napokon vyhnete.

Dôležité, ale je, aby ste počas týchto manévrov nijakým spôsobom neohrozili policajné auto, ktoré sa rúti za vami a ani ostatných účastníkov cestnej premávky. Napríklad prudké stlačenie brzdy predstavuje obrovské riziko a pravdepodobne by ste s ním narobili ešte väčšie problémy, ako pri prekročení rýchlosti.

Ako rozpoznať policajné auto s radarom, aj keď je zakamuflované?

Hoci je pravda, že na Slovensku je veľa policajných áut so zakamuflovanými radarmi, pri troche snahy ich dokážete odhaliť.

Prečítajte si tiež  Rusko udelí spoločnosti Apple ďalšiu pokutu. Kremeľ chce mať väčšiu kontrolu nad online priestorom

Hlavnými rozpoznávacími znakmi sú príliš tónované okná (zakrývajú radarovú techniku vo vozidle), častokrát iná ŠPZ než okres, v ktorom sa nachádzate, veľký radar v prednej maske, ktorý je síce tmavý, no pozorné oko si ho všimne, či pozdĺžne majáky umiestnené na palubnej doske v spodnej časti predného skla.

Na Slovensku majú policajti rôzne autá, pomocou ktorých merajú rýchlosť. Pomerne rozšírené sú u nás modely VW Golf Variant (7. generácie) v čiernej či modrej farbe, Škoda Superb (2. generácie) čiernej farby liftback aj Combi – spoznáte ju najčastejšie podľa štyroch výfukov, či Škoda Superb (3. generácie) v rôznych farbách.

Niekoho možno prekvapí, že slovenskí policajti brázdia cesty aj na striebornom Audi A4 Avant (B8), červenom BMW M340i (F30), striebornom Mercedese C400 Combi (C205) s halogenovými prednými svetlami, či dokonca na Audi RSQ3 v pastelovo modrej farbe.

Na záver ešte raz pripomenieme to, čo sme písali vyššie. Najúčinnejším spôsobom, ako predísť pokute, je rýchlosť vôbec neprekračovať. Sústreďte sa preto na jazdu a dávajte si pozor. Nezabúdajte, že rýchlou jazdou neohrozujete iba seba, ale aj ostatných…

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -