O tom, že Apple pracuje na novom zariadení s názvom AirTag sme vás už niekoľko krát informovali. Ľudia ale poväčšine nevedia, čo bude mať táto novinka vlastne za úlohu. Presne preto vám prinášame zhrnutie o tom, čo všetko vieme o Apple AirTag.

Čo všetko vieme o Apple AirTag? Tu je zhrnutie.

Ešte prd tým ako začneme vás chceme informovať o pôvode následujúcich informácii. Väčšina z nich bola objavená v mobilnom operačnom systéme iOS 13.2, respektíve konkrétne v jeho beta verzii. To naznačuje, že produkt firma už starostlivo pripravuje a v následujúcich dňoch by sa mohol dostať do predaja.

Čo to vlastne AirTag bude?

AirTag bude malé sledovacie zariadenie založené na technológii Bluetooth. Budeme ho používať na vyhľadávanie predmetov, ktoré často strácame. Už v dnešnej dobe si môžete na trhu zakúpiť podobné zariadenia. Výrobou sa zaoberajú napríklad spoločnosti Tile či Adero. Konkrétne by mal ale Airtag poskytovať používateľom určité výhody, ktoré konkurencia mať nebude. Predsa len pôjde o produkt od Apple a tak sa to od neho už akosi očakáva.

Čo všetko vieme o Apple AirTag? Tu je zhrnutie.1
Technológia nám pomôže vyhľadávať bežné predmety – svetapple.sk

Akým spôsobom bude AirTag fungovať?

Toto malé sledovacie zariadenie bude mať vo svojom tele zakomponovaný čip, pomocou ktorého sa bude pripájať k vášmu iOS alebo MacOS zariadeniu a pomocou technológie Bluetooth zdieľať údaje o svojej aktuálnej polohe. Všetko za pomocou aplikácie Nájsť. Tá je v operačnom systéme iOS 13 značne vylepšená.

Ako bude AirTag vlastne vyzerať?

Dizajn AirTagu zatiaľ oficiálne objavený nebol. V iOS 13 sa ale objavili ikonky, ktoré ho ukazujú pravdepodobne pri pohľade zhora. Jeho tvar je okrúhly a v strede nájdeme logo spoločnosti Apple. Samozrejme ale môže ísť len o ikonku, ktorá s finálnym dizajnom napokon až tak veľa spoločného mať nebude. Uvidíme. Zariadenie bude ale veľmi maličké, to aby bolo spratné. Rovnako tak očakávame, že sa bude dať prichytiť aj ako prívesok.

Čo všetko vieme o Apple AirTag? Tu je zhrnutie.1
Momentálne jediný známy dizajn AirTag – svetapple.sk

Ako budeme môcť sledovať jednotlivé predmety?

Celé to bude veľmi jednoduché. Bude nám stačiť otvoriť vyššie spomínanú aplikáciu Nájsť a v nej vyberieme kartu „položky“, ktorá sa tu momentálne ešte nezobrazuje. Na uniknutých snímkoch sme ju už ale vidieť mohli. No a akonáhle sa sem dostanete, zobrazia sa všetky vaše predmety. Ak teda nebudete napríklad vedieť nájsť kľúče od auta, behom niekoľkých sekúnd vám v tom iPhone pomôže.

Čo všetko vieme o Apple AirTag? Tu je zhrnutie.1
Toto menu momentálne v iOS 13 nie je – svetapple.sk

Čo keď predmet nebudem schopný nájsť?

Niekedy sa jednoducho stane, že niektoré veci nájsť nevieme či sa už snažíme viac alebo menej. Presne preto tu bude podĺa kódov v iOS 13 možnosť, kedy necháte svoj AirTag zazvoniť. Zvuk by vás mal už naviesť na správnu polohu predmetu. Tak isto sa šepká, že Apple bude využívať na vyhľadávanie predmetov aj rozšírenú realitu. Nie je to nič nereálne a znie to fascinujúco.

Prečítajte si tiež  Testovacie vozidlo spoločnosti Apple malo 27. septembra dopravnú nehodu

Keď AirTag aj s predmetom stratím, bude stále fungovať?

Samozrejme. Apple to má prepracované do posledného detailu. Akonáhle AirTag stratí kontakt s vašim zariadením, prepne sa do režimu stratené. Pokiaľ príde iný používateľ a náhodou ho objaví, jednoduchým „skenovaním“ cez svoj iPhone môže zistiť kontaktné údaje na vás a spojiť sa s vami.

Bude možné predmety aj individuálne nastavovať?

Aplikácia vám umožní označiť si takzvané bezpečné miesta. Pokiaľ sa bude váš AirTag nachádzať s predmetom priamo na nich, nebude vám posielať vôbec nič. Ak sa však z týchto miest vzdiali, už o tom bude vedieť vďaka notifikácii. Tak isto bude možné zdieľať polohu niektorých vecí napríklad aj s vašimi priateľmi alebo rodinou.

Akú presnosť bude mať sledovacie zariadenie?

AirTags budú pravdepodobne najpresnejšími sledovacími zariadeniami spomedzi konkurencia ako Tile a podobne. Dôvod? Na svoju prevádzku budú využívať kvalitnú ultraširokopásmovú technológiu. Aj to by mal byť jeden z ich najhlavnejších benefitov.

Koľko bude AirTag stáť?

Dnes ešte nevieme povedať, koľko budú tieto produkty vlastne stáť. Konkurencia sa pohybuje na úrovni 25$ až 35$. Apple sa bude určite držať hornej hranice tejto sumy. Nie je to ale samozrejmosť.

Čo všetko vieme o Apple AirTag? Tu je zhrnutie.1
Čo všetko vieme o Apple AirTag? Tu je zhrnutie. – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.