Hoci je pravda, že Európska únia predĺžila platnosť nariadenia, vďaka ktorému máme jednotné ceny roamingu v celom bloku až do roku 2032, v prípade, že sa vyberiete ďalej do zahraničia, sa musíte pripraviť na vysoké a nie práve príjemné poplatky. Internet v zahraničí je žiaľ stále drahý a zrejme to tak zostane už navždy.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Riešením môže byť využívanie Wi-Fi siete na letiskách, v reštauráciach alebo hoteloch, no tento prístup nie je príliš bezpečný a v dnešnej dobe sa naň jednoducho nemôžete spoľahnúť. Druhou možnosťou je vybavenie vlastnej SIM karty priamo v zahraničnej destinácii, no to môže byť zdĺhavé a pre niektorých ľudí nepohodlné.

Slovenskí mobilní operátori našťastie s týmto všetkým počítajú a aj keď sa vyberiete do zahraničia, nemusí vás to stáť obrovské množstvo peňazí alebo strateného času pri vybavovaní.

Ak si vyberiete jeden z nižšie uvedených balíkov roamingových dát mimo EÚ a niekoľkých pridružených krajín, váš internet môže stáť už od 2,50 € za 100 MB dát (Telekom). Treba si však dať pozor na zóny a krajiny, ktoré sa v nich nachádzajú. Každý operátor to má trochu ináč.

Orange pýta za roaming mimo EÚ – od 9,99 € do 29,99 €

Logo Orange
Orange

Pokiaľ ste verní slovenskému operátorovi Orange, mali by ste vedieť, že má k dispozícii dva roamingové dátové balíčky pre krajiny mimo Európskej únie. Ich cena sa pohybuje na úrovni od 9,99 do 29,99 € a objem dát je od 100 MB do 500 MB. Ak však cestujete na dovolenku a budete šetriť, mali by ste si s týmto množstvom vystačiť.

Zóna 1 (EÚ a niekoľko ďalších krajín) 

Orange delí roaming na tri zóny, pričom v Zóne 1 (EÚ + Švajčiarsko, Nórsko, Island a Lichtenšteinsko) môžete používať dáta rovnako ako doma s výnimkou Švajčiarska. V tejto krajine je možné využiť dátový balíček Európa Dáta 100 MB“, vrámci ktorého získate 100 MB dát len za 1 € / mesačne, pričom za každých ďalších 100 MB zaplatíte už len 0,60 €. Ak sa plánujete v tejto krajine zdržať dlhšie, využiť môžete aj balíček „Európa Dáta 1000 MB“, v ktorom získate 1 GB internetu za cenu 10 € / mesačne.

Zóna 2 a 3 (mimo EÚ)

Ak sa chystáte do sveta mimo EÚ, pričom sa budete pohybovať vo vybraných krajinách Zóny 2 a Zóny 3 (bližšie ich špecifikujeme nižšie), k dispozícii je balíček „Svet Dáta 100 MB“ za cenu 9,90 € / mesačne. V prípade, že vám tento objem dát nevyhovuje a potrebujete viac, využiť môžete aj balíček „Svet Dáta 500 MB“ za cenu 29,90 € / mesačne. Operátor však upozorňuje, aby ste si dali veľký pozor na prečerpanie dát. Za každý načatý megabajt mimo balíčka totiž zaplatíte až 0,39 €. A to by sa vám dovolenka poriadne predražila.

Ak by sme sa pozreli na poplatky mimo týchto balíčkov, zistili by sme, že vo Švajčiarsku zaplatíte za 1 MB / 0,06 €, v Moldavsku za 1 MB / 3,90 €, v krajinách zóny 2 za 1 MB / 9,9 € a v krajinách zóny 3 za 1 MB / 11,90 €. Aktivácia teda dáva zmysel a je viac ako výhodná.

Vybrané krajiny Zóny 2 a Zóny 3 sú: Afganistan, Albánsko, Anguilla, Antigua and Barbuda, Argentína, Arménsko, Austrália, Azerbajdžan, Barbados, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Botswana, Brazília, Britské Panenské ostrovy, Burkina Faso, Čierna Hora, Čile, Čína, Dominika, Dominikánska republika, Egypt, Ekvádor, Filipíny, Gabon, Ghana, Grenada, Gruzínsko, Guatemala, Guinea, Guinea-Bissau, Guyana, Honduras, Hong Kong, India, Indonézia, Irak, Irán, Izrael, Jamajka, Japonsko, Jordánsko, Juhoafrická republika, Kajmanské ostrovy, Kamerun, Kanada, Katar, Kazachstan, Keňa, Kongo, Kostarika, Kuvajt, Macedónsko, Madagaskar, Makao, Malajzia, Mali, Maroko, Mexiko, Moldavsko, Monako, Montserrat, Niger, Nigéria, Nikaragua, Nový Zéland, Pakistan, Panama, Peru, Pobrežie Slonoviny, Portoriko, Rovníková Guinea, Rusko, Rwanda, Spojené arabské emiráty, Salvádor, Senegal, Sierra Leone, Singapur, Srbsko, Stredoafrická republika, Sv.Lucia, Sv.Vincent a Grenadiny, Svätý Krištof a Nevis, Taiwan (čínska provincia), Thajsko, Trinidad a Tobago, Turecko, Turks and Caicos ostrovy, Uganda, Ukrajina, USA (na Aljaške len v sieti AT&T).

Telekom pýta za roaming mimo EÚ – od 2,50 € do 33 €

Logo Telekom
Telekom

Aj keď je cena podobná, Telekom razí trochu inú cestu pri svojich balíčkoch. V ponuke má na výber až to šiestich možností, pričom tie sú cenovo a objemom dát prispôsobené buď Zóne 1 alebo Zóne 2. Dôležité je však podotknúť, že tieto zóny sa líšia od tých, ktoré ponúka Orange alebo O2 (nižšie).

Platnosť balíka sa automaticky skončí po 30 dňoch od aktivácie a pokiaľ ho chcete predĺžiť, musíte ho aktivovať znovu.

Telekom a jeho roamingové balíky v zóne 1:

  • Balík S (100 MB dát) za 2,50 €
  • Balík M (500 MB dát) za 8,00 €
  • Balík L (1 GB dát) za 12,00 €

Telekom a jeho roamingové balíky v zóne 2

  • Balík S Plus (100 MB dát) za 5,00 €
  • Balík M Plus (500 MB dát) za 20,00 €
  • Balík L Plus (1 GB dát) za 33,00 €

Telekom uvádza, že krajiny, v ktorých je možné aktivovať dátový balíček v rámci Zóny 1 sú: Argentína, Arménsko, Aruba, Austrália, Bosna a Hercegovina, Ekvádor, El Salvador, Honduras, Kanada, Kolumbia, Mexiko, Moldavsko, Normanské ostrovy, Peru, Srbsko, Švajčiarsko, Turecko, USA.

Zóna 2 sa potom podľa operátora vzťahuje na krajiny: Albánsko, Guatemala, Macedónsko, Anguila, Hong Kong, Malajzia, Antigua, India, Montserrat, Azerbajdžan, Irak, Nový Zéland, Barbados, Izrael, Palestína, Bielorusko, Jamajka, Panama, Brazília, Japonsko, Paraguaj, Britské Panenské ostrovy. Jordánsko, Rusko, Brunej-Darussalam, Juhoafrická republika, Singapur, Čierna Hora, Južná Kórea, Spojené arabské emiráty, Čile, Kajmanské ostrovy, Svatá Lucia, Čína, Katar, Svätý Kitts, Dominika, Kazachstan, Svätý Vincent, Dominikánska republika, Keňa, Taiwan, Egypt, Kirgizsko, Thajsko, Filipíny, Kostarika, Turks a Caicos, Grenada, Kuvajt, Ukrajina, Gruzínsko, Macao.

O2 pýta za roaming mimo EÚ iba 5 €. Má to však háčik 

Logo O2
O2

Známy modrý mobilný operátor ma takisto roaming rozdelený na zóny, avšak s dátovými balíčkami je pomerne skromný. Zatiaľ čo v zóne 1 môžete so službou „EÚ Roaming“, ktorú máte aktivovanú automaticky, dátovať v rámci rovnakých podmienok ako na Slovensku, ak sa vyberiete napríklad do Švajčiarska, prípadne do iných krajín zóny 2 mimo EÚ, budete si musieť priplatiť za špeciálny balíček.

Balíček pre zónu 2 má iba 50 MB

50 MB v Zóne 2 a Zóne Ukrajina využívate za 5 €. Dáta sú spoplatnené po prenesení prvých 50 kB. Objem predplatených dát je možné využiť do konca dňa do 23:59:59 SEČ. Automatickú obnovu 50 MB na deň v Zóne 2 je možné deaktivovať zaslaním bezplatnej SMS správy.

Zóna 1 zahŕňa: všetky krajiny EÚ, na Gibraltáre, na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku a vo Veľkej Británii.

Zóna 2 zahŕňa krajiny ako: Andorra, Austrália, Cyprus – Severná časť, Čína, Egypt, Faerské ostrovy, Filipíny, Grónsko, Havajské ostrovy, Indonézia, Izrael, Juhoafrická republika, Kanada, Katar, Keňa, Kórejská republika, Moldavsko, Nigéria, Nový Zéland, Omán, Panama, Rusko, Saudská Arábia, Singapur, Švajčiarsko, Taiwan, Thajsko, Turecko, USA, Aljaška.

V ostatných krajinách sveta zóny 3 je internet extrémne drahý a pravdepodobne sa vám viac oplatí kúpiť si miestnu SIM kartu s predplatenými dátami. Za každý prenesený 1 MB totiž zaplatíte až 9,00 €.

Zóna 3 zahŕňa krajiny ako: Afganistan, Albánsko, Alžírsko, Angola, Anguilla, Antigua a Barbuda, Argentína, Arménsko, Aruba, Azerbajdžan, Bahamy, Bahrajn, Bangladéš, Barbados, Belize, Bermudy, Bielorusko, Bolívia, Bosna a Hercegovina, Botswana, Brazília, Britské Panenské ostrovy, Cookove ostrovy, Čierna Hora, Čile, Dominika, Dominikánska republika, Džibutsko, Ekvádor, Etiópia, Fidži, Francúzska Polynézia, Gambia, Ghana, Grenada, Gruzínsko, Guatemala, Guernsey, Guinea, Guinea-Bissau, Guyana, Haiti, Holandské Antily, Honduras, Hongkong, India, Irak, Irán, Jamajka, Japonsko, Jersey, Jordánsko, Kajmanie ostrovy, Kambodža, Kapverdy, Kazachstan, Kirgizsko, Kiribati, Kolumbia, Konžská demokratická republika (býv. Zair), Kostarika, Kuba, Kuvajt, Laos, Libanon, Líbya, Macao, Severné Macedónsko, Madagaskar, Malajzia, Maldivy, Mali, Maroko, Maurícius, Mexiko, Mjanmarsko, Monako, Mongolsko, Montserrat, Mozambik, Namíbia, Nepál, Niger, Nikaragua, Ostrov Man, Pakistan, Papua-Nová Guinea, Paraguaj, Peru, Pobrežie Slonoviny, Portoriko, Salvádor, Samoa, Senegal, Seychely, Sierra Leone, Spojené arabské emiráty, Srbsko, Srí Lanka, Sudán, Surinam, Svätá Lucia, Svätý Krištof a Nevis, Svätý Tomáš a Princov ostrov, Svätý Vincent a Grenadíny, Šalamúnove ostrovy, Tadžikistan, Tanzánia, Togo, Tonga, Trinidad a Tobago, Tunisko, Turkménsko, Turks a Caicos, Uganda, Uruguaj, Uzbekistan, Vanuatu, Vietnam, Východný Timor, Zimbabwe, Kosovo, Bonair, Curacao

4ka za plnú cenu 

Logo 4ka
4ka

Pokiaľ ste verní operátorovi 4ka, máme pre vás zlú správu. Hoci v rámci krajín EÚ plus Islandu, Nórska a Lichtenštajnska môžete dátovať za jeden cent za 1 MB, pokiaľ sa vyberiete ďalej do sveta, žiadne zvýhodnené balíčky nie sú k dispozícii.

Aj tu teda platí, že si v prípade potreby využívania dátových služieb budete musieť zriadiť v cieľovej destinácii novú SIM kartu, ktorú si nabijete takým objemom dát, aký vám vyhovuje.

Záver

Ako ste mohli vidieť sami, ponuka balíkov je skutočne bohatá, no týka sa v podstate len troch zo štyroch slovenských operátorov. Na konci článku je skutočne ťažké posúdiť, ktorá firma vám dá za vaše peniaze najlepšie podmienky, no najbohatší výber má určite Orange a Telekom.

O2 je žiaľ v tomto smere dosť obmedzené a 4ka vôbec nemyslí na roaming v zahraničí. To je z nášho pohľadu škoda, no keďže ide o lacného operátora, dá sa to pochopiť.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -