Občania krajín Európskej únie sa môžu aj naďalej vyhýbať poplatkom za mobilný roaming pri cezhraničnom používaní svojich zariadení v rámci bloku po tom, ako zákonodarcovia predĺžili platnosť tohto nariadenia. Téme sa venoval portál Macrumors.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Zákazníci mobilných služieb sa vo všeobecnosti nemuseli obávať roamingových poplatkov pri používaní svojich telefónov v rámci krajín EÚ, keďže väčšina telefónnych taríf od roku 2017 započítava hovory, textové správy a dáta použité na celom území únie ako rovnocenné s domácim používaním.

Toto nariadenie sa malo skončiť 1. júla 2022 a preto ho EÚ predĺžila o ďalších desať rokov (do roku 2032). To znamená, že európski spotrebitelia sa môžu naďalej vyhýbať väčšine dodatočných poplatkov pri cestovaní v rámci každého z 27 členských štátov EÚ.

Do nariadenia ale pribudlo aj niekoľko nových dodatkov vrátane požiadavky, aby mali občania v zahraničí prístup k rovnakým službám ako doma – ak sú k dispozícii rovnaké siete a technológie.

Nové ustanovenie vyžaduje od operátorov viac ako doteraz

Zdroj: SvetApple

Aj keď sa toto ustanovenie o kvalite služieb vzťahuje tiež na 5G, nezaručuje rovnakú rýchlosť mobilnej siete pri roamingu ako doma. Komisia však tvrdí, že cieľom nových pravidiel:

„je zabezpečiť, aby v prípade, že je v navštívenej sieti dostupná podobná kvalita alebo rýchlosť, domáci operátor zabezpečil rovnakú kvalitu roamingových služieb“.

Okrem toho sa aktualizované nariadenie zameriava aj na zvýšenie transparentnosti tým, že od poskytovateľov sietí vyžaduje, aby lepšie informovali svojich  zákazníkov o typoch služieb, ktoré môžu byť pri roamingu stále spojené s dodatočnými poplatkami, ako napríklad volanie na čísla zákazníckych služieb, asistenčných služieb alebo poisťovní.

Prečítajte si tiež  Svoj MacBook Pro M1 som oblial kávou. Čo sa presne pokazilo, kto ho opravil a ako som ušetril stovky eur?

Akákoľvek suma, ktorú by mal zákazník zaplatiť navyše, by mala byť dopredu uvedená v SMS správe, ktorá bude doručená na zariadenie prihlásené v zahraničnej sieti.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -