EKG v Apple Watch dokáže presne určiť atriálnu fibriláciu. Prišli na to výskumníci zo Stanfordskej univerzity v spolupráci s divíziou Apple Heart Study. Znamená to teda, že Apple Watch vás dokážu spoľahlivo upozorniť na zdravotný problém a tým vám zachrániť život.
Spomenutá divízia Apple Heart Study bola oficiálne spustená v roku 2017. Jej cieľ je zistiť, či hodinky dokážu nebezpečné AFib detekovať spoľahlivo alebo nie. Dnes vedci prišli so správou, v ktorej opisujú výsledky. Zistenia boli publikované v magazíne New England Journal of Medicine.
Výsledky testovania EKG v Apple Watch
Štúdie, ktorá bola zverejnená divíziou Apple Heart Study sa zúčastnilo 419 297 ľudí. Dá sa povedať, že vzorka bola viac ako postačujúca na relevantný výsledok.
Z tohto počtu používateľov hodiniek dostalo upozornenie o AFib presne 2 161 účastníkov testu. Je to teda zhruba 0,52%. Títo ľudia následne dostali elektrokardiogramové (EKG) náplaste, pre ďalšie monitorovanie. Napokon sa vedcom vrátilo asi „len“ 450 ľudí, ktorí záplaty buď poslali späť alebo priniesli osobne. Výskum teda mohol pokračovať ďalej.
Vedci prišli na to, že ľudia, pri ktorých Apple Watch vyhodnotili srdcový rytmus ako nepravidelný a vrátili náplaste malo príznaky atriálnej fibrilácie až 84%!
Výsledky štúdie napokon prezradili to, že atriálna fibrilácia bola skutočne prítomná u asi 34% účastníkov (zo 450 získaných náplastí). Až 35% z nich sa nachádzalo vo vyššom veku ako 65 rokov.
To, že počet používateľov, ktorí dostali upozornenie na atriálnu fibriláciu bol v konečnom dôsledku len 0,5%, je podľa vedcov dobrý výsledok. Vďaka tomu majú používatelia Apple Watch istotu, že pokiaľ sú zdraví, nebudú u nich hodinky vytvárať falošné pocity a neistotu.
Apple Watch dokonca zachytili niektoré prípady tohto ochorenia v skorých štádiách vývoja. Práve kvôli tomu nepravidelné oznámenia o rytme srdca neposkytovali dosť často na to, aby ich dokázala detekovať aj spomínaná náplasť. Tento jav sa vyskytoval predovšetkým u mladších účastníkov testu.
Čo to teda znamená?
Pokiaľ by sme to mali nejako zhrnúť, môžeme bez problémov povedať, že výsledky štúdie dokazujú presnosť hodiniek. Tie vedia bez akýchkoľvek problémov a pochybení presne zistiť atriálnu fibriláciu.
K téme sa vyjadril pre Reuters aj popredný kardiológ zo Stanfordskej univerzity Mintu Turakhia. Ten vo svojej správe uviedol, že tento test bol celkovo úspešný najmä z toho pohľadu, koľko ľudí dostalo upozornenia a aké boli tieto upozornenia presné. K tomuto pridal informáciu pre Reuters aj druhý kardiológ, Dr. Daniel Cantillion. Ten tvrdí, že viac ako polovica zúčastnených mala menej ako 40 rokov. Z tohto pohľadu sa jedná o skupinu ľudí, ktorí sú vystavený nižšiemu AFib v porovnaní so staršími používateľmi.
Špecialista z New Yorku na srdce prezradil pre CNBC to, že u mladších nositeľov existujú určité príznaky ochorenia, ktoré momentálne lekári nevedia liečiť.
„My jednoducho nerozumieme atriálnej fibrilácií u 35-ročných inak zdravých mladých ľudí,“.
Na záver je potrebné poznamenať, že samotná štúdia nepracovala konkrétne s hodinkami Apple Watch Series 4 ale len s technológiami, ktoré v nich sú použité. Dôvod je taký, že štúdia začala ešte v roku 2017 a tieto hodinky prišli do predaja až v 2018.
Výsledky tohto testu sú teda do budúcnosti sľubné a môžu dopomôcť jednak spoločnosti Apple a taktiež komunite zdravotníkov, ktorý sa danou problematikou zaoberajú. Máš Apple Watch s EKG?