Spoločnosť Apple je preslávená svojimi revolučnými softvérovými a hardvérovými produktami. Pokojne by sme mohli napísať, že za jej úspechom stoja jej rozhodnutia, pretože si nikdy nenechala rozprávať do toho, ako to má celé robiť. Tomuto obdobiu je ale zdá sa koniec. Dôvodom je Európska únia.

Reklama: Na Ecophone kúpite iPhone za fantastickú cenu s 24 mesačnou zárukou a dopravou ZADARMO. Zariadenia majú k dispozícii aj nabíjací adaptér ako bonus. 

Týmto článkom samozrejme nechceme kritizovať celú EÚ, no treba si uvedomiť, že niektoré zákony, za ktorými stoja politici nie sú úplne správne a z platformy spoločnosti Apple môžu ľahko urobiť to, voči čomu tento technologický gigant dlhodobo bojuje.

Narážame samozrejme na zákon, ktorý spoločnosť Apple donúti k tomu, aby ste si na svoj iPhone mohli nainštalovať aplikácie aj z alternatívnych obchodov či z webu, čím obídete App Store. Znie to super však? Áno, to je pravda no z praktického pohľadu pôjde o katastrofu.

V prvom rade si treba uvedomiť, že tieto pravidla skomplikujú život vývojárom, nakoľko ich softvér budú môcť ľudia využívať aj bez toho, aby zaň zaplatili. Jednoducho si ho stiahnu „na čierno“ z internetu a ušetria niekoľko eur. V druhom rade však hovoríme aj o zásadnom ohrození bezpečnosti operačného systému iOS či iPadOS, ktorá je v súčasnosti na špičkovej úrovni.

Android má so zabezpečením dlhodobé problémy. Môže za to práve to, za čo bojuje EÚ!

Zelený Android panáčik s poškodením a dymom
Zdroj: Komunita

Je pomerne bežné, že sa na platforme Android objaví vírus, ktorý dokáže bez vášho vedomia fotiť, natáčať, odpočúvať mikrofón či prechádzať súbory alebo fotky v zariadení.

Takýto druh malware sa šíri najmä vďaka možnosti inštalovania aplikácií mimo internetového obchodu Google Play, ktoré sú síce bezplatné, no za to plné vírusov.

A keď sa vírus dostane do jedného smartfónu, pomocou textových správ a rôznych odkazov sa dokáže sám šíriť aj na ďalšie zariadenia, takže používatelia majú problémy. Toto dnes na iOS nepoznáme, no pokiaľ sa naplnia najhoršie obavy, v budúcnosti by mohlo o úplne bežné veci. Chcete to? My určite nie.

Riešenie síce existuje, no hackeri nové možnosti radi zneužívajú. Pri iPhone to nebude výnimka.

Android iPhone
Zdroj: Unsplash / Jeremy Bezanger / Masakaze Kawakami (úprava redakcie)

Poviete si, že keď nechcete vírusy, nebudete si inštalovať nelegálny softvér z alternatívnych obchodov alebo internetových stránok. A máte pravdu. Takýmto spôsobom sa určite dá zamedziť tomu, aby ste svoj iPhone infikovali niečim, čo vás môže sledovať, odpočúvať alebo dokonca aj potajomky fotiť.

Prečítajte si tiež  Apple plánuje predstaviť úplne nový typ zariadenia. Pôjde o obrazovku pre inteligentnú domácnosť

Na druhej strane to však súvisí s odstavcom vyššie. Vy osobne ani nemusíte vyhľadávať aplikácie mimo App Store na to, aby ste sa k ním dostali a omylom si ich nainštalovali do zariadenia. Stačí jeden zlý odkaz, chvíľková nepozornosť, správa od kamoša s odkazom, na ktorú kliknete a problém je na svete.

Každý používateľ bude teda vystavený oveľa väčšiemu nebezpečenstvu, než kedykoľvek predtým. Na iOS síce aj v súčasnosti existujú rôzne vírusy, no je ich veľmi málo. A ak sa na platforme náhodou objavia, technologický gigant reaguje prakticky okamžite s opravami. V budúcnosti to však stíhať nemusí.

Myšlienka iOS ako uzavretého systému bude čoskoro minulosťou. Každý, kto si kúpi iPhone dostane svojim spôsobom Android. 

iPhone s logom EÚ, logo Apple a logo Android
Zdroj: Unsplash / Vojtech Bruzek (úprava redakcie)

Pokiaľ sa v iOS 17 alebo novšom operačnom systéme objaví možnosť inštalácie aplikácií priamo z webu alebo alternatívnych obchodov, reálne hrozí, že zariadenia od Apple už nebudú tak unikátne, ako sú dnes.

Majitelia Androidov síce radi nadávajú na iOS preto, lebo ide o uzavretý operačný systém. Majitelia iPhonov si však tieto zariadenia kupujú práve z tohto dôvodu, pretože chcú niečo, čo je rýchle, spoľahlivé a hlavne bezpečné.

Uvidíme, ako sa novými pravidlami popasuje technologický gigant z Cupertina. Zatiaľ ešte nič nie je oficiálne, no podľa mnohých indícii je možné, že hranica medzi iOS a Androidom takmer úplne zmizne. Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom myslíte vy.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here