Spoločnosť Meta, ktorá vlastní aplikácie Facebook, Messenger, Instagram a WhatsApp zverejnila oficiálne varovanie pred novým nebezpečným malvérom, ktorý sa šíri prostredníctvom falošných aplikácií YouTube a WhatsApp.

Nový vírus je zameraný na zariadenia s operačným systémom Android, do ktorých je možné nainštalovať apky aj mimo oficiálneho obchodu Google Play.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Meta vo svojej štvrťročnej správe „Adversarial Threat Report“ zameranej na hrozby uvádza, že zachytila nový malvér, ktorý dostal prezývku „Dracarys„. Hackeri ho vkladajú do falošných verzií apiek ako sú WhatsApp a Youtube, na základe čoho dokážu získať osobné údaje o používateľovi smartfónu. Hrozba je však oveľa väčšia.

Vírus sa môže vyskytnúť aj na Slovensku

Android panáčik a Android smartfón
Zdroj: Unsplash / Denny Muller

V dokumente od spoločnosti Meta sa spomína, že vírus vie ukradnúť záznamy hovorov, kontaktné informácie, súbory, SMS správy, geolokáciu a ďalšie.

Na niektorých zariadeniach dokonca dokáže využívať fotoaparát a vytvárať tajné snímky bez vedomia používateľa. To isté platí aj o mikrofóne, ktorý môže byť potajomky aktívny.

Prečítajte si tiež  Chcete odolnejší pletený Lightning kábel priamo od Apple? Tieto produkty ho ponúkajú

Nový malvér „Dracarys“ je pomenovaný po postave zo seriálu Hra o tróny a prevádzkuje ho hackerská skupina APT. Hackeri sa najviac zameriavajú na používateľov, ktorí sa nachádzajú v Spojenom kráľovstve, na Novom Zélande, v Indii a Pakistane. Vylúčené ale nie je, že naň narazíte aj na Slovensku či v iných európskych krajinách.

Majitelia iPhonov a iPadov sú v bezpečí

iPhone 12 a aplikácie na chat prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp a TikTok
Zrdoj: Unsplash / Jeremy Bezanger

Dôležité je tiež spomenúť, že spoločnosť Apple nie je týmto druhom vírusu bezprostredne ohrozená. Výhodou platforiem iOS a iPadOS je ich vysoká bezpečnosť a nemožnosť inštalovať softvér mimo oficiálneho obchodu App Store.

Hoci proti tomuto obmedzeniu bojujú vlády po celom svete, aj toto je jeden z dôkazov, prečo dáva v praxi zmysel. Pokiaľ vlastníte Android, dávajte si pozor na to čo sťahujete a inštalujete.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -