Spoločnosť Meta, ktorá vlastní aplikácie Facebook, Messenger, Instagram a WhatsApp zverejnila oficiálne varovanie pred novým nebezpečným malvérom, ktorý sa šíri prostredníctvom falošných aplikácií YouTube a WhatsApp.

Nový vírus je zameraný na zariadenia s operačným systémom Android, do ktorých je možné nainštalovať apky aj mimo oficiálneho obchodu Google Play.

- Reklama -

Meta vo svojej štvrťročnej správe „Adversarial Threat Report“ zameranej na hrozby uvádza, že zachytila nový malvér, ktorý dostal prezývku „Dracarys„. Hackeri ho vkladajú do falošných verzií apiek ako sú WhatsApp a Youtube, na základe čoho dokážu získať osobné údaje o používateľovi smartfónu. Hrozba je však oveľa väčšia.

Vírus sa môže vyskytnúť aj na Slovensku

Android panáčik a Android smartfón
Zdroj: Unsplash / Denny Muller

V dokumente od spoločnosti Meta sa spomína, že vírus vie ukradnúť záznamy hovorov, kontaktné informácie, súbory, SMS správy, geolokáciu a ďalšie.

Na niektorých zariadeniach dokonca dokáže využívať fotoaparát a vytvárať tajné snímky bez vedomia používateľa. To isté platí aj o mikrofóne, ktorý môže byť potajomky aktívny.

Nový malvér „Dracarys“ je pomenovaný po postave zo seriálu Hra o tróny a prevádzkuje ho hackerská skupina APT. Hackeri sa najviac zameriavajú na používateľov, ktorí sa nachádzajú v Spojenom kráľovstve, na Novom Zélande, v Indii a Pakistane. Vylúčené ale nie je, že naň narazíte aj na Slovensku či v iných európskych krajinách.

Majitelia iPhonov a iPadov sú v bezpečí

iPhone 12 a aplikácie na chat prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp a TikTok
Zrdoj: Unsplash / Jeremy Bezanger

Dôležité je tiež spomenúť, že spoločnosť Apple nie je týmto druhom vírusu bezprostredne ohrozená. Výhodou platforiem iOS a iPadOS je ich vysoká bezpečnosť a nemožnosť inštalovať softvér mimo oficiálneho obchodu App Store.

Hoci proti tomuto obmedzeniu bojujú vlády po celom svete, aj toto je jeden z dôkazov, prečo dáva v praxi zmysel. Pokiaľ vlastníte Android, dávajte si pozor na to čo sťahujete a inštalujete.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -