Najväčšia sociálna sieť na svete už neraz pochybila a ukazuje sa, že nekalé praktiky v oblasti spyware chcela využívať aj na iPhone či iPad od Apple. Súdny proces, pri ktorom Facebook zažaloval NSO Group, ukázal veľmi kontroverzné správanie technologického giganta.
Facebook chcel nástroj na špehovanie iPhonu a iPadu!
Niekedy na povrch sveta vypláva aj niečo, čo malo ostať navždy utajené. Facebook chcel podľa posledného súdneho konania nakúpiť od NSO Group vládny spyware, aby mohol sledovať používateľov iPhonu a iPadu. Všetko (potajomky) prostredníctvom VPN aplikácie Onavo Protect, ktorá bola dostupná pre iOS a Android.
V dokumente, ktorý sa dostal na internet sa ukázalo, že dvaja zástupcovia spoločnosti Facebook navštívili NSO v októbri 2017. Podľa oficiálnej správy mali požiadať o zakúpenie niektorých schopností špeciálneho softvéru Pegasus (spyware pre mobilné zariadenia, ktorý sa do nich dokáže nabúrať na diaľku).
Podľa všetkého však samotný Pegasus nebol to, čo dvoch zástupcov sociálnej siete zaujímalo najviac. Správa uvádza, že Facebook chcel využívať spyware na to, aby mohol efektívnejšie sledovať telefóny používateľov, ktorí mali nainštalovanú aplikáciu Onavo.
Podľa všetkého sa Facebooku veľmi nepáčilo to, že VPN aplikácia dokázala na iOS zariadeniach zhromažďovať dáta oveľa menej efektívne ako na platforme Andorid (Apple je predsa len lepšie zabezpečné). Spoločnosť NSO sa rozhodla, že Facebooku Pegasus nepredá. Sociálna sieť však napriek tomu pokračovala vo vývoji Onavo bez Pegasusa (ako spyware, ktorý predstieral, že je VPN appkou).
Napokon muselo zakročiť až Apple, ktoré v auguste 2018 Onavo Protect z App Store odstránil. Facebook sa nevzdal a už v 2019 aplikáciu opäť pridal s tým, že ju prerobil na „výskumný softvér“. Dospievajúcim používateľom potom platil, aby si ju nainštalovali na svoje mobilné zariadenia. Ani toto konanie ale nebolo správne a tak Facebook projekt Onavo raz a navždy ukončil.