1. Stále nastavenie tmavého režimu

Začnime funkciou, s ktorou sa pravdepodobne stretávate denne. Tmavý režim sa zvykne prispôsobovať vášmu systému a jeho prepínanie býva automatické. Vedeli ste ale o tom, že si to môžete zmeniť?

Ak preferujete tmavšie farby, ktoré menej ťahajú oči a tak isto sú na OLED displejoch úspornejšie, kliknite v ľavom hornom rohu na ikonu vášho profilu > vyberte Tmavý režim > a pokračujte na tlačidlo Zapnúť.

Hotovo – Pokiaľ vám nastavenie v budúcnosti nebude vyhovovať, jednoducho ho zmeníte rovnakým postupom.

2. Aktívny stav

Pokiaľ máte radi súkromie a nechcete aby vás niekto otravoval na základe toho, či ste práve online, existuje jednoduché nastavenie, ktorým to zastavíte. Funkcia aktívny stav zruší zelenú ikonku pri vašom mene a tak isto sa tu už nebude vyskytovať text aktívny/-a pred.

Ku všetkému sa dostanete kliknutím na ikonu vášho profilu (ľavý horný roh) > výberom položky Aktívny stav a presunutím prepínača do polohy Vypnuté.

3. Rýchle prepínanie účtov

Možno, že ste o tom ani nevedeli, no ak máte na Facebooku stránku, prípadne nejakú spravujete z obchodného hľadiska, už nepotrebujete inštalovať aplikáciu Bussines Suite pre jednoduchšiu komunikáciu s vašimi fanúšikmi alebo zákazníkmi.

V ľavom hornom rohu kliknite na ikonu vášho profilu > vyberte položku Prepnúť účet > zvoľte si potrebný účet (ak ich tu máte viac) prípadne si jeden vytvorte, a následne sa dostanete do chatu. Cesta späť ku vášmu súkromnému profilu je úplne rovnaká.

4. Režim tajnej konverzácie

Ak si chcete s niekým bezpečne písať v rámci end-to-end šifrovania (ktoré sa viaže priamo na konkrétne zariadenie), použite funkciu tajnej konverzácie. Aktivujete ju týmto spôsobom:

 1. Otvorte Facebook Messenger
 2. Otvorte chat s osobou, pri ktorej chcete využívať tajnú konverzáciu.
 3. V hornej časti obrazovky (v otvorenom chate) kliknite na meno osoby.
 4. Zobrazilo sa vám menu, kde v sekcii “akcie” kliknite na “Prejsť na tajnú konverzáciu”.
 5. Hotovo.

K dispozícii je aj funkcia časomiery, ktorá stanovuje čas na prečítanie správy po jej otvorení osobou na druhej strane chatu – kliknete na malú ikonku, ktorá znázorňuje stopky a tu si nastavíte čas, ktorý vám príde najvhodnejší.

5. Odomykanie cez Face ID alebo Touch ID

O tejto možnosti ste už možno počuli, no predsa vám ju radšej pripomenieme. Od minulého roka si totiž môžete zabezpečiť aplikáciu Messenger aj cez technológiu Face ID alebo Touch ID. Postup aktivácie je veľmi jednoduchý a zvládnete ho za pár sekúnd.

 1. Otvorte si samotnú aplikáciu a v ľavom hornom rohu kliknite na svoju fotku.
 2. V menu nájdite možnosť Súkromie.
 3. Vyberte položku Zámok aplikácie.
 4. Presuňte tlačidlo “Vyžadovať identifikáciou tvárou/otlačkom prsta” do polohy aktívne.
 5. Vyberte si čas, po akej dobe má od vás Messenger vyžadovať identifikáciu tvárou.
 6. Hotovo.
Prečítajte si tiež  Nie je všetko iba o peniazoch. Zamestnanci Facebooku odhalili tienisté stránky svojej práce

6. Vymazávanie správ

Takisto jedna zo šikovnejších funkcií, o ktorej ste už možno počuli. Facebook Messenger už dlhšiu dobu podporuje vymazávanie správ. Používať to môžete týmto spôsobom:

 1. Vyberte si konkrétnu správu, ktorú chcete vymazať a podržte na nej prst.
 2. V pravom dolnom rohu sa objavilo tlačidlo Viac… (kliknite naň).
 3. Pokračujte tlačidlom Odstrániť.
 4. Vyberte si, či chcete Zrušiť poslanie (správa zmizne z chatu) alebo Odstrániť u vás (správa zmizne iba z vášho pohľadu).
 5. Hotovo.

Upozornenie: Všetci účastníci konverzácie budú vidieť, že ste správu vymazali.

7. Režim miznúcich správ

Poslednou skrytou funkciou, o ktorej ste zrejme nevedeli je pomerne nový režim miznúcich správ. Aktivujete ho jednoducho potiahnutím prsta po konverzácii smerom nahor. Čokoľvek napíšete do tejto konverzácie po krátkom čase zmizne. Využívajte ju teda iba na komunikáciu, ktorú si nechcete zachovať.

Tiež vás musíme upozorniť, že miznúce správy upozornia vášho partnera na druhej strane na vytvorenie snímky obrazovky – radšej to teda neskúšajte. Na záver sa hodí doplniť, že konverzácie je možné nahlásiť a tie Messenger do 1 hodiny vymaže.

Pokiaľ poznáte aj iné šikovné tipy a triky v aplikácii Facebook Messenger, neváhajte sa o ne podeliť v komentároch nižšie…

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.