Silné heslo je vo väčšine prípadov to, čo vás delí od potencionálneho ohrozenia vašej bezpečnosti a straty osobných údajov na internete. Napriek tomu si ľudia nedajú povedať a práve heslu nevenujú pozornosť. Napokon to tak aj dopadá. Toto je 7 chýb, ktoré používatelia robia pri výbere hesla!

7Vyberáme si slabé heslá

Hackeri dúfajú, že urobíte jednu z týchto 7 chýb pri výbere hesla.

Samozrejme úplne základným kameňom úrazu, ktorý sa žiaľ týka väčšiny používateľov je výber slabého hesla. Ľudia si vyberajú úplne primitívne kombinácie, ktoré dokážu hackeri alebo nežiadúce osoby odhaliť behom niekoľkých minút. V záujme ochrany na internete by ste si teda mali dať na hesle záležať.

Netreba si len povedať, „mňa sa to netýka, kto by mal už iba o mňa záujem“. Dôvod je ten, že pre potencionálneho hackera máte teoreticky väčšiu hodnotu ako si viete predstaviť. Väčšina z nás má napríklad na bankových účtoch uložené peniaze. Ak by sa sem dostal niekto, kto by tu byť jednoznačne nemal, môžete o ne šmahom ruky prísť (aj keď by musel byť útočník naozaj šikovný).

Rozhodli sme sa vám sem pridať niekoľko užitočných tipov, pomocou ktorých si môžete vytvoriť silné heslo a vyhnúť sa tak používaniu naozaj primitívnych kombinácii, ktoré sú veľmi ľahko odhaliteľné.

  1. V prvom rade sa vyhnite jednoduchým heslám ako „heslo1234“ alebo „mojeheslo“, „totojeheslo“ a podobne. Hacker to zvyčajne skúša ako prvé…
  2. Pri písaní hesla treba využívať kombináciu písmen a číslic. Ideálne, pokiaľ sem zakomponujete aj nejaké unikátne znaky (napr: <,[,°,)
  3. Ak je to možné, využívajte čo najdlhšie heslá. Krátke heslá (aj keď sú vytvorené pomocou náhodných znakov) sa dajú ľahko odhaliť.
  4. Skúste si vytvoriť takzvané prístupové frázy. Tie sú automaticky dlhšie a pre vás aj omnoho lepšie zapamätateľné. „JaNomána$Drese#Číslo>84<
Späť
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.