Ako možno viete, v rámci redakčného testu pre svetapple.sk, som sa rozhodol nainštalovať si iOS 14 beta 1, aby som vám vedel sprostredkovať prvé dojmy a všetky novinky z tohto operačného systému. Pred pár dňami som napísal pozitívny článok o tom, aký je skvelo vyladený. Dnes sa pozrieme na tie horšie stránky, ktorých však našťastie nie je veľa. Poďme na to.

iOS 14 beta 1 je na počudovanie stále veľmi stabilná

iOS 14 - 3 problémy, ktoré sa mi objavujú v prvej bete.
iOS 14 – 3 problémy, ktoré sa mi objavujú v prvej bete.

Ešte predtým ako začneme, rád by som upozornil, že iOS 14 beta 1 testujem na iPhone 11 Pro 256 GB. Jedná sa teda o najaktuálnejší a najvýkonnejší smartfón súčasnosti, od spoločnosti Apple.

Chcem tým povedať, že ak máte starší hardvér, môžete sa stretnúť s oveľa väčším množstvom chýb a problémov, ako ja. Každopádne si to však nemyslím, pretože ohlasy od našich fanúšikov boli zatiaľ celkom pozitívne (až na pár výnimiek).

Pokiaľ si myslíte, že v tomto článku softvérovú novinku skritizujem a zabudnem na všetko, čo som písal minulý týždeň, ste na omyle, pretože je to práve naopak. Ako som už naznačil vyššie, aj keď sa tu objavili nedostatky, prídu mi absolútne tolerovateľné vzhľadom na to, že sa jedná len o beta verziu.

Špeciálnu pozornosť venujem výdrži batérie, ktorá sa na moje počudovanie absolútne nezmenila a dokonca mám pocit, že je na tom ešte lepšie ako v iOS 13.5.1. Stabilita je taktiež veľmi slušná a ak váhate, či novinku vyskúšať alebo nie, určite by som sa toho nebál. Poďme na negatívne veci…

3. iPhone sa zase prehrieva

iOS 14 - 3 problémy, ktoré sa mi objavujú v prvej bete.

Slovíčko „zase“ nie je v podnadpise spomenuté náhodou. Aj keď je to iba môj subjektívny názor, po prvom týždni mám pocit, že procesor Apple A13 Bionic rád pracuje vo vyšších teplotách. Toto zistenie neprichádza len po inštalácii iOS 14 beta 1. Stretnúť ste sa s ním mohli aj v tomto marcovom článku, kde som sa téme venoval ešte pri iOS 13.

Časom problém zmizol a ja som sa potešil, že sa mi pri spúšťaní Facebooku nepotia ruky. To je však po inštalácii skúšobnej verzie softvérovej novinky opäť minulosťou. iPhone pracuje pocitovo pri vyšších teplotách a tak isto sa mi zdá, že je o niečo „horúcejší“ aj počas nabíjania (18W adaptérom).

Ťažko povedať, čo to spôsobuje, no v niektorých chvíľach by sa bez krytu ani nedal pohodlne používať. Našťastie je však nedostatok zriedkavý a teplota sa zvýši iba niekoľkokrát do dňa. Dúfam, že sa to neprenesie aj do finálnej verzie.

Prečítajte si tiež  Samsung Galaxy S24 prekonal iPhone 15 v spokojnosti zákazníkov

2. iPhone ma upozorňuje, aby som si aktualizoval Apple Watch

Apple vydalo iOS 13.4 a watchOS 6.2 v šiestej beta verzii!
iOS 14 – 3 problémy, ktoré sa mi objavujú v prvej bete.

Pomerne zvláštna a trochu otravná chyba súvisí s používaním inteligentných hodiniek Apple Watch. Na forách som sa s ňou zatiaľ nestretol, no v iOS 14 beta 1 na mňa vyskakuje upozorňovacie okno niekoľkokrát denne.

iPhone chce aby som si aktualizoval svoje Apple Watch. Problém je však v tom, že na nich už dávno beží aktuálna verzia watchOS 6. Po zrušení okna sa ešte niekoľkokrát (tak 3-5 krát, počas cca 10 minút) objaví, čo je naozaj „na nervy“, potom zmizne a na niekoľko hodín mám zas pokoj.

Nijakým spôsobom to samozrejme neovplyvňuje používanie zariadenia alebo funkčnosť hodiniek. Je to ale nenápadný „bug“, ktorý po niekoľkých „zopakovaniach“ dokáže zvýšiť tlak aj veľmi pokojnému človeku.

1. Niekedy zamŕzajú aplikácie

iOS 14 - 3 problémy, ktoré sa mi objavujú v prvej bete.

Na záver klasika, ktorú od prvej beta verzie iOS očakávam prakticky vždy. Zamŕzajúce aplikácie. Možno si to trochu protirečí so slovom „stabilita“, ktoré uvádzam vyššie. Myslím si však, že je to úplne v poriadku.

Systém beží tak, ako by sa jednalo o plnú verziu. Problémy sa síce vyskytujú ale našťastie len veľmi zriedkavo. Nemyslím si, že za to môže úplne tak spoločnosť Apple. Skôr je to aplikáciami, ktoré zatiaľ neboli „dokonalo“ prispôsobené pre iOS 14.

Všetko samozrejme funguje bez problémov. Občas ale narazím na softvér, ktorý nechce aktualizovať svoj obsah. Vo všetkých prípadoch to boli zatiaľ iba appky s nutnosťou pripojenia na internet.

Úplné vypnutie cez multitasking a následne spustenie chybu vyriešilo. Naši čitatelia sa často sťažujú aj na aplikáciu Viber, ktorá vraj nefunguje. S týmto žiaľ žiadnu skúsenosť nemám, nakoľko ju nepoužívam.

Záver

Tieto 3 body považujem za najproblematickejšie a aj keď sa občas vyskytne nejaká drobná chybička alebo nedostatok animácie, vždy ho v rámci beta testovania prehliadnem.

Do komentára napíšte, čo ste na iOS 14 beta 1 odsledovali vy a či ste spokojní s tým, ako funguje. Za nás dostáva 7 bodov z 10, čo na testovaciu verziu vôbec nie je zlé

iOS 14: Ku fotografiám môžete pridať popisky.
iOS 14 a jeho novinky
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.