Jablková spoločnosť má svoje metódy, pomocou ktorých už roky testuje operačné systémy. Budúci rok to má byť ale celé trochu ináč. iOS 14 bude vyvíjaný a testovaný novým spôsobom. Zabrániť by sa tak malo problémom, ktoré vznikli pri uvedení na trh iOS 13!

iOS 14 bude vyvíjaný a testovaný novým spôsobom.

Mark Gurman z Bloombergu patrí medzi renomovaných leakerov. Práve on dnes prišiel so zaujímavou informáciou, ktorá sa týka predovšetkým mobilného operačného systému iOS 14. Na trh by mal prísť približne za 10 mesiacov. Uvidíme ho však už na WWDC 20 za 7 mesiacov.

- Reklama -

Podľa Gurmana sa Apple teraz sústredí na to aby našlo nový alebo vylepšený spôsob, pomocou ktorého sa budú testovať operačné systémy pred ich uvedením na trh. Netýka sa to pri tom len iOS. Reč je aj o ostatných systémoch. Patrí tu teda macOS, watchOS, iPadOS či tvOS.

Spoločnosť chce dosiahnuť vyššiu kvalitu každého softvéru, nakoľko okolnosti v prípade iOS 13 zo septembra neboli príliš ideálne a napriek 3-mesačnému beta testovaniu Apple vydalo pomerne úbohú medzigeneračnú aktualizáciu. Následky problémov opravuje častými aktualizáciami dodones aj keď sa chyby týkajú skôr starších zariadení.

iOS 13.2 prinášajú jednoduchší spôsob akým môžete vymazať aplikáciu.
iOS 13 bol dosť nestabilný systém – svetapple.sk

Stratégia bude aplikovaná na budúci rok

Tak ako sme už uviedli, nová stratégia, ktorú Apple použije sa týka skôr budúceho roka, 2020. Podľa všetkého by teda iOS 14 nemal mať toľko problémov ako tohtoročný iOS 13 (aj keď drobné chyby sa pri nových verziách nikdy nevylučujú).

Nový spôsob testovania aplikácii bude spočívať v tom, že vývojári budú implementovať „flags“, čo umožní softvérovým inžinierom spoločnosti Apple selektívne povoľovať alebo deaktivovať nedokončené alebo zabugované funkcie izolovaným spôsobom, aby sa zabezpečilo, že nebude ohrozená celková stabilita operačného systému.

Niečo podobné používa už dnes aj konkurencia. Hovoríme napríklad o spoločnosti Google alebo Microsoft. Súčasťou plynulého prechodu na novú verziu by malo byť aj jedno „malé“ negatívum.

Niektoré funkcie iOS 14 nemusia byť dostupné v roku 2020 ale budú sa vydávať postupné. Inými slovami sa bude systém priebežne vylepšovať až do roku 2021 so všetkými novými funkciami.

Nový spôsob testovania vraj predstavil riaditeľ softvérového inžinierstva spoločnosti Apple, Craig Federig na poslednom meetingu so zamestnancami.

Na to, či Apple pristúpi na tento spôsob testovania si budeme musieť ešte chvíľu počkať. Ak by to ale pomohlo stabilite systému, prečo nie. V konečnom dôsledku je to bonus pre nás, používateľov.

ios 14
iOS 14 bude vyvíjaný a testovaný novým spôsobom. – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.