Keď spoločnosť Apple predstaví nový operačný systém, zvyčajne sme svedkami toho, že sem pribudne množstvo nových funkcií. Ináč tomu nebolo ani tento rok, keď sme sa dočkali aktuálnej verzie iOS 17. A aj keď sme sa po inštalácii aktualizácie stretli s viacerými vylepšeniami, jedna vec prekvapivo zmizla.

Apple už celé roky ponúka v aplikácii Fotky širokú škálu editačných nástrojov, ktoré sú prítomné aj v používateľskom rozhraní pre vytváranie snímok obrazovky. Súčasťou týchto nástrojov sú aj možnosti, ako napríklad pridanie textu, tvaru alebo nálepky. Čo tu však s príchodom iOS 17 chýba je lupa, pomocou ktorej sa dal efektívne zvýrazniť detail, napríklad na fotke alebo snímke systému (viď obrázok nižšie). Takto upravené obrázky sa dali použiť v návodoch, prezentáciách a podobne…

Aj keď by ste si v tomto bode mohli povedať, že táto funkcia bola jednoducho tak málo používaná, že len zaberala miesto v systéme a menu a Apple sa ju preto rozhodol odstrániť, treba spomenúť, že je to o trochu väčšia záhada.

Apple iOS 17 lupa
Zdroj: Unsplash / William Hook (úprava redakcie)

Pokiaľ si totiž otvoríte oficiálny návod ku operačnému systému iOS 17, tento nástroj sa tu stále nachádza a Apple v popise podrobne vysvetľuje, ako ho použiť.

Lupa (v rámci editácie) chýba v iOS 17 celé mesiace 

Na základe nášho krátkeho prieskumu sa nám podarilo zistiť, že lupa nie je pre úpravy fotografií dostupná už od príchodu prvej beta verzie iOS 17. Len si to doposiaľ zrejme nikto nevšimol.

Smutné, ale je, že možnosť priblížiť detail obrázka alebo snímky obrazovky chýba aj po oficiálnom vydaní iOS 17 a dokonca sa nenachádza ani v aktuálnej beta verzii iOS 17.2, ktorú testujú vývojári z celého sveta.

Uvidíme teda, či spoločnosť Apple ku tomuto záhadnému zmiznutiu ponúkne nejaké oficiálne stanovisko alebo ide len o nechcenú chybu, ktorú v budúcej aktualizácii iOS 17 napraví. Nechajme sa prekvapiť.

Poznámka: Dobrou správou je aspoň to, že pokiaľ máte Mac, ten lupu pri úpravách fotografií stále podporuje.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Grafika v iPhone bude lepšia, omnoho lepšia!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -