Spoločnosť Apple priniesla v rámci aktualizácie iOS 18 hromadu nových funkcií, ktoré si na obrazovkách našich iPhonov budeme môcť užívať už na jeseň tohto roka. Jedna z nich síce nie je žiadnou revolučnou novinkou, no aj napriek tomu v iPhone chýbala celých sedemnásť rokov. Apple sa po extrémne dlhej dobe rozhodol pridať podporu prediktívneho písania textu T9, ktorú poznáme z telefónov 90-tých rokov.

Jej cieľom je uľahčiť písanie textových správ na zariadeniach s obmedzenými možnosťami zadávania, ako sú tradičné mobilné telefóny s numerickou klávesnicou. Pre mladšie ročníky môžeme túto technológiu ozrejmiť tak, že každé číselné tlačidlo na klávesnici T9 je priradené k súboru písmen. Pomocou číslic je tak možné napísať text súvislým stláčaním.

Na iPhone hlási príchod známa funkcia T9

Systémy Android majú túto funkciu už roky, no na iPhonoch chýbala. Hoci nejde o vychytávku, ktorú by sme používali na dennej báze, Apple sa ju rozhodol pridať do iOS 18, aby ľuďom uľahčil prácu so zariadením. Mnohí sú totiž na T9 klávesnicu zvyknutí a stále ju chcú používať.

Po novom tak budete môcť zadať meno kontaktu pomocou číselnej klávesnice a nad ňou sa zobrazia zodpovedajúce kontakty.

iOS 18 funkcia T9
Zdroj: Macrumors

T9 neberie do úvahy len jednotlivé písmená, ale predpovedá najpravdepodobnejšie slovo, ktoré sa pokúšate napísať. Rovnakým spôsobom iOS 18 kombinuje všetky možné kombinácie písmen na filtrovanie výsledkov z vašich kontaktov.

Najlepšia zhoda sa zobrazí ako prvá nad klávesnicou a ťuknutím na meno danej osoby jej môžete zavolať. Ak je v kontaktoch viacero možných zhodných čísel, môžete ich zobraziť ako zoznam klepnutím na „Viac“ pod prvou zhodou. Tieto nové možnosti by mali podľa spoločnosti Apple umožniť rýchlejšie volanie.

Ak sa chcete dozvedieť, čo všetko prinesie systém iOS 18, určite si nenechajte ujsť náš článok, v ktorom sme sa detailne venovali všetkým novinkám.

Prečítajte si tiež  Prečo bude Apple Intelligence iba pre iPhone 15 Pro? Apple to férovo vysvetlil

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJMacRumors
Tomáš Varga
Redaktor a autor obsahu na svetapple.sk, no hlavne veľký fanúšik firmy Apple a jej ideológie. Okrem noviniek z jablkového sveta patrí medzi moje záujmy aj videoherná sféra, hudba a cestovanie.