Spoločnosť Apple sa začiatkom minulého týždňa postarala o odhalenie najočakávanejšej novinky poslednej dekády. V systémoch iOS 18, iPadOS 18 a macOS 15 Sequoia sa objaví personalizovaná umelá inteligencia, ktorá nesie meno Apple Intelligence. Táto vychytávka využíva generatívne modely priamo v zariadeniach aj v cloude na zlepšenie používateľského zážitku. Má to ale háčik.

Napriek tomu, že iOS 18 bude podporovaný aj pre staršie modely, Apple Intelligence bude dostupná iba pre súčasné vlajkové lode iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Smolu tak budú mať dokonca aj používatelia, ktorí si minulý rok kúpili úplne nový iPhone 15 alebo iPhone 15 Plus. Rovnako stojí za zmienku, že na počítačoch Mac a iPadoch ju podporujú len zariadenia s čipmi M1 alebo novšími. Prečo je to tak?

Apple má pre podporu umelej inteligencie jednoduché vysvetlenie

Na túto otázku odpovedali vedúci oddelenia umelej inteligencie a strojového učenia John Giannandrea, marketingový šéf Greg Joswiak a šéf softvérového inžinierstva Craig Federighi.

Giannandrea vysvetlil, že veľké jazykové modely, ktoré stoja za Apple intelligence sú výpočtovo náročné. Ich spúšťanie vyžaduje dostatočný výkon a šírku pásma v zariadení. Preto sú tieto funkcie dostupné iba na novších a výkonnejších zariadeniach.

Zdroj: Apple (úprava redakcie)

Na prvý pohľad sa však môže zdať, že ide iba o stratégiu, ako nalákať používateľov na najnovšie modely iPhonov. Podľa Joswiaka to tak ale nie je. Apple sa dlhodobo snaží zabezpečiť, aby nové funkcie boli dostupné aj na starších zariadeniach, no v prípade Apple Intelligence ide o softvér, ktorý si vyžaduje špecifický výkon.

Na podporu Apple Intelligence bude potrebný iPhone 15 Pro

Modely iPhone 15 Pro s čipom A17 Pro majú 16-jadrový Neural Engine, ktorý je až 2× rýchlejší ako čip A16 v iPhone 15 a iPhone 15 Plus. Ide tak o minimálny výkon, ktorý je potrebný na správne fungovanie Apple Intelligence. RAM je ďalším dôležitým faktorom a preto musia mať všetky zariadenia aspoň 8 GB RAM.

iPhone 16 Pro
Zdroj: X / AppleTrack

Aj keď majitelia starších iPhonov nemajú prístup k Apple Intelligence, môžu sa tešiť na ďalšie vychytávky v systéme iOS 18. Ak sa chcete dozvedieť, čo všetko prinesie systém iOS 18, určite si nenechajte ujsť náš článok, v ktorom sme sa detailne venovali všetkým novinkám.

Ak teda chcete mať Apple Intelligence vo vrecku, ale nemáte iPhone 15 Pro alebo iPhone 15 Pro Max, možno sa vám viac oplatí počkať na rad iPhone 16, ktorý bude uvedený na trh po vydaní iOS 18 na jeseň.

Prečítajte si tiež  iOS 18 o 25 % zvýšil výkon iPhonu. Je v tom, ale háčik

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -