Spoločnosť Apple nedávno oznámila príchod nových funkcií prístupnosti, ktoré sa objavia v jej softvérových platformách v nasledujúcich mesiacoch. Medzi nimi vyniká najmä revolučné ovládanie pohľadom, ktoré vďaka umelej inteligencii umožní ľuďom s telesnými postihnutiami jednoduchšie používať iOS alebo iPadOS. Pôsobí to trochu ako sci-fi.

Unikátny systém ovládania pohľadom, ktorý bude možné používať v operačných systémoch iOS 18 a iPadOS 18 bude využívať prednú kameru na rýchle nastavenie a kalibráciu, pričom všetky údaje použité pri nastavení sú zabezpečene a uchovávané priamo v zariadení. Vďaka tomu budete mať istotu, že sa žiadne dáta nedostanú na severy Apple, alebo inej spoločnosti.

Celé to má fungovať na jednoduchom princípe. Zariadenie bude po celý čas sledovať oči používateľa, na základe čoho bude schopné určiť, kde sa presne pozerá. Nie je pri tom nutné používať žiaden ďalší dotykový vstup.

Pokiaľ sa používateľ pozrie napríklad na tlačidlo, to sa automaticky zvýrazní. Akonáhle na ňom ponechá pohľad po dobu niekoľkých sekúnd, stane sa to isté, akoby na tlačidlo fyzicky klikol.

Tento systém ovládania očami bude síce o niečo zdĺhavejší, no mnohým ľuďom môže výrazne pomôcť.

Na čo mi je ovládanie iPhonu / iPadu očami? 

Pokiaľ sa teraz pýtate, na čo je to dobré, odpoveď je jednoduchá. Na svete je veľa ľudí, ktorí trpia rôznymi typmi zdravotného postihnutia a nemôžu používať svoje končatiny na to, aby ovládali iPhone alebo iPad.

Spoločnosť Apple sa od nepamäti snaží pomôcť týmto ľudom pomocou čo najjednoduchšieho systému ovládania a rôznych pomôcok v operačnom systéme.

Týmto spôsobom však prináša funkcie prístupnosti, ktoré dokážu oceniť aj ľudia bez postihnutia a zjednodušuje im to ich každodenné fungovanie. Už teraz sme zvedaví na to, ako spoľahlivo bude táto funkcia pracovať.

Keďže do nej spoločnosť Apple podľa vlastných slov zapojila aj AI, očakávame vysokú presnosť. Viac však uvidíme až po WWDC 2024, ktorá sa bude konať 10. júna. Zostaňte preto naladení.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple a IBM sú v partnerstve!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -