Spoločnosť Apple síce predstavuje operačné systémy až v júni na vývojárskej konferencii WWDC, no približne mesiac predtým zvykne odhaliť prvé podrobnosti, ktoré sa v nich objavia. Presne to sa udialo aj teraz.

Dôvodom je fakt, že ide o špeciálne navrhnuté funkcie, ktoré sú primárne určené pre ľudí so zdravotným postihnutím. Využiť ich ale môže každý a ako uvidíte sami, ide o veľmi praktické inovácie, ktoré budete mať aktívne možno aj každý deň. Apple o tom informoval prostredníctvom oficiálnej tlačovej správy.

iPhone a iPad dostanú funkciu sledovania očí 

Funkcia Eye Tracking (sledovanie očí), ktorá využíva umelú inteligenciu na svoje fungovanie, poskytne používateľom možnosť ovládania iPhonu či iPadu len pomocou očí.

Eye Tracking bola navrhnutá primárne pre používateľov s telesným postihnutím a využíva prednú kameru na nastavenie a kalibráciu v priebehu niekoľkých sekúnd.

oči
Zdroj: Unsplash / Amanda Dalbjörn

Vývojári pri tejto novinke využívajú strojové učenie, ktoré funguje priamo na zariadení. Aj vďaka tomu sú všetky použité dáta a údaje bezpečne uložené len v hardvéri vášho iPhonu / iPadu a neukladajú sa na servery spoločnosti Apple.

Apple tiež tvrdí, že sledovanie očí bude fungovať vo všetkých aplikáciách pre iPadOS a iOS a nevyžaduje ďalší hardvér ani príslušenstvo.

Pomocou funkcie Eye Tracking môžu používatelia prechádzať prvkami aplikácie a pomocou funkcie Dwell Control aktivovať každý prvok, čím získajú prístup k ďalším funkciám, ako sú fyzické tlačidlá, potiahnutia prstom a iné gestá. Všetko budú ovládať výhradne očami!

Hudobná haptika umožní vnímať pesničky aj nepočujúcim 

iOS 18
Zdroj: Apple

Apple tiež predstavil novú funkciu s názvom „Music Haptics“. Jej hlavnou úlohou je zabezpečiť to, aby si mohli nepočujúci alebo nedoslýchaví používatelia vychutnať hudbu na iPhone unikátnym spôsobom.

Keď je táto novinka aktívna, technológia Taptic Engine v iPhone pridáva fyzické klepnutia, textúry a jemné vibrácie k zvuku hudby, vďaka čomu je ju možné vyslovene cítiť.

Apple tvrdí, že Music Haptics funguje v rámci miliónov skladieb v katalógu služby Apple Music a bude k dispozícii aj ako API pre vývojárov, aby mohli vo svojich aplikáciách sprístupniť hudbu úplne novým spôsobom.

iPhone prinesie aj nové funkcie na rozpoznávanie reči

Umelá inteligencia iOS 17
Zdroj: Bing

Pomocou hlasových skratiek môžu používatelia iPhonu a iPadu priradiť vlastné výroky, ktorým bude rozumieť hlasový asistent Siri, a spustiť tak skratky a dokončiť zložité úlohy oveľa jednoduchším spôsobom.

Ďalšia funkcia s názvom Listen for Atypical Speech (Počúvanie atypickej reči) poskytuje používateľom možnosť zlepšiť rozpoznávanie reči. Funkcia Listen for Atypical Speech využíva strojové učenie v zariadení na rozpoznávanie rečových vzorcov používateľa.

Prečítajte si tiež  Facebook a Snapchat sledujú používateľov iOS aj keď s tým nesúhlasia!

Tieto funkcie sú prioritne určené pre používateľov s ochoreniami, ktoré ovplyvňujú reč, ako je mozgová obrna, amyotrofická laterálna skleróza (ALS) alebo mozgová príhoda, a poskytujú novú úroveň prispôsobenia a ovládania, pričom nadväzujú na funkcie predstavené v iOS 17 pre používateľov, ktorí nehovoria alebo im hrozí strata schopnosti hovoriť.

Vďaka iOS 18 vám pri cestovaní v aute nebude nevoľno 

iOS 18
Zdroj: Apple

Apple tiež vyriešil problém, ktorým trpí obrovské množstvo ľudí. Pokiaľ sa počas cesty v aute nemôžete pozerať na telefón, pretože vám to spôsobuje nevoľnosť, s príchodom iOS 18 sa všetko zmení.

Výskum ukazuje, že nevoľnosť z pohybu je bežne spôsobená zmyslovým konfliktom medzi tým, čo človek vidí, a tým, čo cíti. Práve to môže niektorým používateľom brániť v pohodlnom používaní iPhonu alebo iPadu počas jazdy v pohybujúcom sa vozidle.

Pomocou funkcie Vehicle Motion Cues sa na okraji displeja zariadenia objavia animované bodky, ktoré budú predstavovať zmeny pohybu vozidla, aby pomohli znížiť zmyslový konflikt. Budú to robiť bez toho, aby významne narušili obsah, ktorý vám váš iPhone ponúka.

iOS 18
Zdroj: Apple

Pomocou senzorov zabudovaných v iPhone a iPade Vehicle Motion Cues rozpozná, kedy sa používateľ nachádza v pohybujúcom sa vozidle, a podľa toho reaguje.

Funkciu možno nastaviť tak, aby sa na iPhone zobrazovala automaticky, alebo ju možno zapnúť a vypnúť v Ovládacom centre. Toto je perfektná vychytávka, na ktorú sa v praxi teší nejeden používateľ.

Vylepšení sa dočká aj Apple Car Play

iOS 18 CarPlay
Zdroj: Apple

Medzi nové užitočné funkcie sprístupnenia, ktoré prichádzajú do Apple CarPlay, patrí hlasové ovládanie, farebné filtre a rozpoznávanie zvuku.

Vďaka hlasovému ovládaniu sa môžu používatelia navigovať v CarPlay a ovládať aplikácie len hlasom. S funkciou Rozpoznávanie zvuku si môžu nepočujúci alebo nedoslýchaví vodiči či spolujazdci zapnúť upozornenia, aby boli informovaní o húkačkách a sirénach vo svojom okolí.

Používateľom, ktorí sú farboslepí, uľahčujú farebné filtre vizuálne používanie rozhrania CarPlay a ďalšie funkcie vizuálnej prístupnosti vrátane tučného a veľkého textu.

Funkcie sprístupnenia prichádzajú aj do systému visionOS

visionOS
Zdroj: Apple

Tento rok sa do systému visionOS dostanú nové funkcie prístupnosti, ktoré budú zahŕňať systémové živé titulky, ktoré pomôžu všetkým – vrátane nepočujúcich alebo nedoslýchavých používateľov – sledovať hovorené dialógy v živých rozhovoroch a zvukové záznamy z aplikácií.

Apple Vision Pro pridá podporu pre načúvacie zariadenia a kochleárne procesory s certifikáciou MFI (Made for iPhone).

Rovnako sa tu objavia aj funkcie pre prístupnosť zraku, ktoré budú zahŕňať možností, ako Znížiť priehľadnosť, Inteligentná inverzia a Stlmiť blikajúce svetlá pre používateľov so slabým zrakom alebo tých, ktorí sa chcú vyhnúť jasným svetlám a častému blikaniu.

Prečítajte si tiež  iPhone bez výrezu s Face ID a kamerou pod obrazovkou? Možno už čoskoro

Ďalšie novinky, ktoré nájdeme v iOS 18 a ďalších systémoch

  • Pre nevidiacich alebo slabozrakých používateľov bude VoiceOver obsahovať nové hlasy, flexibilný Voice Rotor, vlastné ovládanie hlasitosti a možnosť prispôsobiť si klávesové skratky VoiceOver na Macu.
  • Lupa ponúkne nový režim čítania a možnosť jednoduchého spustenia režimu detekcie pomocou akčného tlačidla.
  • Používatelia Braillovho písma získajú nový spôsob spustenia a zotrvania v Braillovom obrazovkovom vstupe pre rýchlejšie ovládanie a úpravu textu; dostupnosť japončiny pre Braillov obrazovkový vstup; podporu viacriadkového Braillovho písma s Dot Padom; a možnosť výberu rôznych vstupných a výstupných tabuliek.
  • Pre používateľov so slabým zrakom sa pri písaní do textového poľa pomocou funkcie Hover Typing zobrazuje väčší text, a to používateľom preferovaným písmom a farbou.
  • Pre používateľov, ktorým hrozí strata schopnosti hovoriť, bude k dispozícii funkcia Personal Voice v mandarínskej čínštine. Používatelia, ktorí majú problémy s vyslovovaním alebo čítaním celých viet, si budú môcť vytvoriť Osobný hlas pomocou skrátených fráz.
  • Pre používateľov, ktorí nehovoria, bude funkcia Live Speech obsahovať kategórie a súčasnú kompatibilitu so živými titulkami.
  • Pre používateľov s telesným postihnutím umožní Virtual Trackpad for AssistiveTouch ovládať zariadenie pomocou malej oblasti obrazovky ako trackpadu s možnosťou zmeny veľkosti.
  • Ovládanie prepínačov bude zahŕňať možnosť využívať kamery v iPhonu a iPade na rozpoznávanie gest ťuknutia prstom ako prepínačov.
  • Hlasové ovládanie ponúkne podporu vlastných slovníkov a zložitých slov.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -