Apple len včera predstavilo iPad Pro pre modelový rok 2020. Zariadenie disponuje novými technológiami, ako aj vysokým výkonom, o ktorý sa postaral procesor Apple A12Z Bionic. Očakávali sme, že firma prinesie veľkú operačnú pamäť RAM. Napokon ju ale považujeme za sklamanie.

Článok bol aktualizovaný a opravený s presnými informáciami.

iPad Pro 2020 sklamal v operačnej pamäti RAM.

Hovorte si čo chcete, ale už dávno neplatí to, že pre iOS a iPadOS produkty stačí menšia kapacita operačnej pamäte RAM (ako pri Andoride). Nedávno to ukázal rýchlostný test, v ktorom bol porovnávaný iPhone 11 Pro Max (4GB RAM) s novinkou, Samsungom Galaxy S20 Ultra (16GB RAM). iPhone v prvom kole bez váhania vyhral. Akonáhle ale prešiel test na úlohy z multitaskingu, iOS zariadenie malo značné problémy a tak preň skončilo porovnanie fiaskom.

iOS, v spolupráci s výkonným procesorom, zvládne veľa, avšak niekde bude chýbajúcu RAM-ku vždy cítiť. Je to jednoducho parameter, ktorý sa nedá skryť a ani nijak oklamať. Nový iPad Pro, vo svojej 11″ a 12,9″ verzii má slúžiť aj ako „hybridný počítač a tablet“.

Poslúži mu na to nová klávesnica, Magic Keyboard, ktorá ma v sebe zakomponovaný TrackPad a tiež podsvietenie kláves. No a hoci sa v Cupertine pochválili tým, že čip Apple A12Z Bionic, je výkonnejší, ako väčšina procesorov v klasických počítačoch, operačnú pamäť by sme zaradili do hlbokého podpriemeru.

Čip A12Z. Prečo Apple nepoužilo A13?
Apple A12Z Bionic – svetapple.sk

Jej kapacita bude pri väčšine predávaných verziách rovnaká, ako vo vyššie uvedenom iPhone 11 Pro. Áno, Apple tu skutočne použije iba chabé 4GB RAM! Platí to pre 11″ a tiež pre 12,9″ verziu tabletu. Bude tu ale aj jedna výnimka. Ak si zakúpite najvyššie úložisko s kapacitou 1TB, k dispozícii budete mať väčšiu operačnú pamäť a to 6GB RAM.

Oproti iPadu Pro 2018 nejde teda o žiadnu zmenu, nakoľko to v fungovalo v podstate rovnako. Pri kapacitách 128GB, 256GB a 512GB si teda budete musieť vystačiť so skutočne chabou operačnou pamäťou, ktorá sa môže odzrkadliť na rýchlosti systému. Pre nás v redakcii je to určite veľké sklamanie, ale nad novým iPadom ešte nechceme „lámať palicu“.

Aktualizácia: Ukázalo sa, že prvotné informácie o operačnej pamäti RAM boli nepresné. Nový iPad Pro poskytne štandardne 6GB RAM pri všetkých pamäťových verziách, ako aj uhlopriečkach. Prezradili to dáta, získané z poslednej beta verzie iOS 13.4.

Dáme mu určite šancu, nech sa predvedie a potom budeme konštatovať to, či sem Apple malo, alebo nemalo pridať viacej GB. Na základe „papierových údajov“ je naše stanovisko ale také, že sem patrí aspoň 8GB, ak nie dokonca 16GB RAM. Predsa len sa iPad Pro bude v plnej konfigurácii predávať za viac ako 1800€. Pozrite sa, aký MacBook (s akou RAM), za to môžete mať.

Prečítajte si tiež  Apple môže zásadne prepracovať aplikáciu Počasie v iOS 14!
Apple práve predstavilo nový iPad Pro. Je z neho skoro počítač!
iPad Pro 2020 sklamal v operačnej pamäti RAM.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.