iPhone 12 a iPhone 12 Pro stoja na výrobu takmer rovnako

Pokiaľ by ste zašli do slovenského obchodu, najlacnejší iPhone 12 by vás vyšiel na 899€ a iPhone 12 Pro na 1149€. To je dosť zásadný cenový rozdiel na to, aby ste sa rozhodli pre konkrétne zariadenie.

V prípade dostupnejšej verzie rátajte s menej prémiovým hliníkovým rámom a lesklým sklom na zadnej strane. Tak isto dostanete iba dve šošovky fotoaparátu a chýbať bude špičkový LiDAR skener.

iPhone 12 Pro je o dosť drahší. Svojmu majiteľovi ale ponúka luxusnejšie spracovanie, kombinujúce rám z nehrdzavejúcej ocele a matné sklo na zadnej strane. Prirátajme k tomu o niečo jasnejší displej, 6GB RAM (vs 4GB RAM), teleobjektív či LiDAR skener a dostaneme odpoveď na otázku, prečo stojí o 250€ viac.

Človek by si povedal, že za všetko môžu jednotlivé komponenty. To je ale chyba. Najdrahšie diely ako displej a 5G anténa sú v oboch zariadeniach rovnaké. Zvyšné hardvérové odlišnosti, ktoré sme popísali vyššie, stoja približne 33$ a teda 27€. Toto je skutočný cenový rozdiel medzi výrobou iPhonu 12 (cca 373$/314€) a iPhonu 12 Pro (cca 406$/341€).

Do sumy neboli zarátané ďalšie náklady

Samozrejme, všetky zvyšné peniaze ani zďaleka nepredstavujú konečný zisk spoločnosti. Z tejto sumy musíme odrátať DPH, clo, náklady na prepravu, reklamáciu, marketing, vývoj zariadenia a jednotlivých komponentov, energie, nájom, rabat pre obchodníka, vývoj iOS a mnoho ďalších vecí. Až potom sa môžeme baviť o zisku z predaja jedného kusu nového iPhonu.

Na druhej strane ale platí, že Apple na svojom smartfóne zarába ďaleko najviac, v porovnaní s konkurenciou. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa nachádza na pozícii 2 biliónovej spoločnosti.

Prečítajte si tiež  Apple nečakane oznámil prvé novinky v iOS 18. iPhone budeme ovládať očami a pribudne umelá inteligencia
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJgsmarena
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.