iPhone 12 (OLED) vs. iPhone 11 (LCD)

Na začiatku sa musíme oboznámiť s porovnávaným hardvérom. Oba smartfóny ponúkajú 6,1″ displej, pričom novšia verzia spolieha na technológiu OLED a staršia na LCD.

V prípade iPhonu 12 je prítomný úspornejší, 5nm procesor A14 Bionic, no jeho vplyv vyrovnáva menší akumulátor na úrovni 2,815 mAh. iPhone 11 z roku 2019 ponúka čip A13 Bionic (7nm+) a akumulátor s kapacitou 3110 mAh

- Reklama -

Čo sa týka oficiálnych hodnôt výdrže batérie, na stránkach spoločnosti Apple sú takmer rovnaké. Jediný rozdiel nastáva v oblasti streamovania videa, kde s hodinovým náskokom vyhráva iPhone 12. Toto je však iba teória. Aká bude prax? 


iPhone 12 (2020)iPhone 11 (2019)
Prehrávanie skladieb:65 hodín65 hodín
Prehrávanie videa:17 hodín17 hodín
Streamovanie videa:11 hodín10 hodín

V teste sa neocitli dve zariadenia, ale rovno tri (2x iPhone 12 a 1x iPhone 11), vďaka čomu nám porovnanie ukázalo priamy vplyv aktivovaného tmavého režimu v rámci úspornosti. Všetky smartfóny mali tú istú verziu iOS, používali rovnaké appky a boli ovládané robotom. Namerané hodnoty teda považujeme za veľmi presné.

Zaujímavý výsledok

V rámci testovania otváral robot na smartfónoch totožné aplikácie a vykonával rovnaké procesy. iPhone 11 a jeden z iPhonov 12 mali aktivovaný tmavý režim, ktorý však v prípade LCD displeja nemal veľký vplyv na samotný výsledok. Dôvodom je fakt, že iba OLED jednotka funguje spôsobom, kedy čierny pixel predstavuje vypnutý pixel, čo výrazne šetrí batériu. 

Trvalo až 8 hodín a 47 minút (+ 16 hodín v standby režime), kým akumulátor v iPhone 11 dosiahol 0%. V tomto čase mal iPhone 12 so svetlým režimom ešte 4% batérie a iPhone 12 s tmavým režimom 13% batérie. To nie je málo. 

Čo by ste mohli robiť s 13% batérie?
Písať textové správy počas 1 hodiny a 51 minút
Sledovať video na YouTube počas 1 hodiny a 4 minút
Používať GPS navigáciu počas 1 hodiny a 51 minút

Test pokračoval ďalej a pár minút na to vypadol aj iPhone 12 so svetlým režimom. Jeho braček s tmavým režimom mal v tomto čase stále 9% batérie

Hoci uvedené výsledky mnohí považujú za samozrejmé, nás v redakcii prekvapili. Práve včera sme písali o podobnom teste, ktorý porovnával svetlý a tmavý režim na iPhone 11 Pro Max

Výsledok bol v prospech čiernych farieb až na úrovni 30%, čo je 3x viac než v tomto prípade. Vysvetlenie to má celkom jednoduché, nakoľko autor pri včerajšom teste spúšťal prevažne apky, ktoré boli plne kompatibilne s tmavým režimom. To ovplyvnilo výdrž batérie. 

V tomto prípade sme mohli vidieť početné množstvo svetlých hier, sociálnych sietí a ďalších apiek, na ktoré tmavý režim nemá vplyv. No a aj keď 9% nevyzerá ako prívetivé číslo, v praxi predstavuje cca 1 hodinu k dobru. Na to že má iPhone 12 menší akumulátor je tento výsledok výborný. Čo si o tom myslíte vy? Svoje názory nám napíšte do komentára. Celý test nájdete na tomto odkaze

- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here