iPhone 12 Pro Max a jeho dizajn

Podobne ako pri iPhone 12 mini, aj v tomto prípade začína „wow“ efekt ešte pred vytiahnutím z krabice. Papierové balenie má čiernu farbu, je chudšie (absencia adaptéra) no celkovo rozmernejšie. Netreba sa tomu čudovať, vo vnútri je najväčší smartfón, aký kedy Apple vyrobilo. Na druhej strane chýba 20W adaptér.

Akonáhle oddelíte vrchnú časť krabice od tej spodnej, pred očami sa ocitne obrovský kus spotrebnej elektroniky. iPhone 12 Pro Max je majestátny a vďaka rámom z nerezovej ocele pôsobí ako „šperk“. Testovací model bol kombináciou bielej a striebornej farby (Silver) a hoci sa nejedná o moju preferenciu, musím priznať, že to zanechalo dojem.

V tomto bode treba poznamenať, že sám používam iPhone 11 Pro (5,8″). Popravde som nečakal, ako veľmi ma uchváti pozmenený hranatý dizajn. Predná a zadná časť sa celkom zhoduje, no ploché rámy sú niečím novým a produkt výrazne omladzujú. Určite tomu napomáhajú aj tenšie brady, pričom displej pokrýva väčšiu plochu zariadenia.

Z vizuálneho hľadiska udeľujem iPhonu 12 Pro Max, desať bodov z desiatich. Nech som sa naň pozeral z akéhokoľvek uhlu a v akejkoľvek farbe, vždy vyzeral fantasticky. Samozrejme, je to iba vec subjektívneho názoru ale myslím, že väčšina z vás bude po osobnom kontakte súhlasiť. Telefón si môžete vyskúšať napríklad v m:zone.

Obrovský displej a jeho používanie

Ako som už spomínal, toto je ten najväčší smartfón, aký kedy v Cupertine vyrobili. Treba s tým počítať. Ovládanie jednou rukou bude problém a špeciálne to platí pri naťahovaní palca ku všetkým rohom zobrazovacej jednotky. Prekvapila ma ale klávesnica, ktorú som zvládal ovládať (so svojimi dlhšími prstami) bez výraznejšieho namáhania. Tlačidlá sú väčšie a tak sa dajú stláčať aj palcom jednej ruky.

Negatívne stránky z tejto oblasti vyrovná bohaté využitie. Či už si pustíte video, zapnete hru alebo aplikáciu na úpravu fotiek, vždy sa vám bude pracovať skoro tak dobre, ako na menšom tablete. Je to len o vašich preferenciách. Ja sám som sa rozhodol pre 6,7″ model, ktorý už mám objednaný. Stačilo mi pár hodín strávených s týmto gigantickým displejom, aby ma presvedčil.

Ploché hrany sú ostrejšie, no zvyknete si rýchlo

Patrilo by sa vyjadriť aj k plochým hranám. Ako som už poznamenal pri iPhone 12 mini, používanie nie je tak komfortné, ako zaoblené riešenie u predchodcov. Nedá sa však tvrdiť, že by mi nové tvary vyslovene prekážali. Celkovo sú ostrejšie a tak ich vnímate o niečo intenzívnejšie. Zvykol som si na to asi po 2 hodinách používania.

Prečítajte si tiež  LG ukázalo displej, ktorý sa dá zrolovať!

V porovnaní s menším iPhonom 12 Pro je iPhone 12 Pro Max podobný, no nie úplne rovnaký. Okrem rozmerov sa líši aj v zadnej časti, kde narástol modul s fotoaparátmi. Zväčšili sa snímače, čo sa postaralo o kvalitnejšie zábery počas zhoršených svetelných podmienok.

iPhone 12 Pro Max

V praxi ide o minimálne rozdiely a ocenia ich iba profesionáli. Všetky tri šošovky vystupujú do priestoru výraznejšie, ako na ostatných iPhonoch. Niekomu to môže prekážať, no mne sa tento efekt páčil. Pôsobil hodnotne.

Na záver zodpoviem azda najčastejšiu otázku, súvisiacu s „Pro“ verziami iPhonu 12. Ako si poradia s odtlačkami prstov? Na rovinu napíšem, že to nie je „nič moc“. Lesklý rám z nerezovej ocele je ako magnet na špinu či mastnotu. Stačí, keď si ho na niekoľko sekúnd poťažkáte v ruke a potom sami uvidíte, ako rýchlo skončí „zacapkaný“.

Dobrou správou je ale prítomnosť matného skla v zadnej časti (na rozdiel od iPhonu 12). Tu sa odtlačky ukazujú len na logu Apple a šošovkách fotoaparátu. V dnešnej dobe sa im zrejme nevyhnete pri žiadnom zariadení. Mojim drobným tipom je výber tmavšej verzie. Pri prevedeniach Gold a Silver sú stopy po prstoch oveľa výraznejšie, ako na Pacific Blue či Graphite.

iPhone 12 Pro Max s fenomenálnou výdržou batérie

Veľké telo prináša aj veľký akumulátor. iPhone 12 Pro Max som používal niekoľko dní a výdrž mi vyrazila dych. V minulosti som mal krátkodobú skúsenosť s iPhonom 11 Pro Max a nebojím sa odhadnúť, že novšia generácia by pri priamom porovnaní vyhrala. Aj napriek tomu, že vo svojich útrobách skrýva menšiu batériu (3687mAh vs 3969mAh), čip A14 Bionic ukazuje svoje schopnosti súvisiace s energetickou úspornosťou.

V rámci bežného používania som musel nabíjať raz za dva dni. Za mňa úplne optimálne. V rámci testu, ktorý pozostával z opakovaného spúšťania hier, videí, scrollovania na webe a sociálnych sieťach som sa dostal na čas 9 hodín a 1 minútu. Len tak pre predstavu, iPhone 12 mini zvládol v rovnakom teste 6 hodín a 9 minút. To je slušný rozdiel.

Pokiaľ si potrpíte na zriedkavom nabíjaní, iPhone 12 Pro Max budete milovať. V tomto smere patrí medzi naozajstnú špičku a ak by ste sa posnažili, zrejme by zvládol aj 3 dni bez nutnosti pripojenia do siete. Tu by však už išlo o extrémne prípad, pri ktorom by sa nedal využívať rozsiahly potenciál všetkých technológií…

Oplatí sa kúpa iPhonu 12 Pro Max?

Ešte predtým, než vynesiem záverečný verdikt upozorňujem, že ku výkonu, fotoaparátom a ďalším funkciám sa vyjadrím až po dlhšom teste. Ak by som to ale mohol zhrnúť, A14 Bionic nezaváha ani na sekundu a šošovky spolu s LiDAR skenerom vytvárajú nádherné zábery či videá.

Prečítajte si tiež  Aké je to používať iPhone s výrezom na displej?

Telefón fotí lepšie ako predchodca, za čo môžeme vďačiť väčším senzorom a takisto priaznivejším clonovým číslam (napr. f/1.6 pre základný, širokouhlý objektív) + LiDARu.

Ak ste majiteľom iPhonu 11 Pro Max, výmena je naozaj na zváženie. Okrem dizajnu a trochu lepších fotoaparátov ju zrejme neoceníte. Majitelia iPhonu XS Max a starších, „Plus-kových“ prevedení, si budú pochvaľovať. Je to to najlepšie a najväčšie z aktuálnej ponuky. iPhone 12 Pro Max teda vrelo odporúčam. Pre svoju cieľovú skupinu je ako stvorený.

iPhone 12 Pro Max zakúpite u autorizovaného predajcu m:zone. Takisto si ho môžete prísť vyskúšať na ktorúkoľvek z pobočiek v Žiline (Aupark) alebo v Bratislave (Aupark, Eurovea). Do komentára nezabudnite napísať otázky a názory na tento model. Rád si prečítam aj vaše postrehy a zodpoviem na všetky nejasnosti.

iPhone 12 Pro Max cenník

  • iPhone 12 Pro Max (128GB) – 1249€
  • iPhone 12 Pro Max (256GB) – 1369€
  • iPhone 12 Pro Max (512GB) – 1599€
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

4 KOMENTÁRE

  1. Myslím že ťa chápem. Chceš technoligicky to naj. Ja som vlastne tiež “technokrat” ? Navyše ako dizajner asi využiješ lepší foťák a video. Všetko beriem, len fak mi povedz, že kam s maxom v lete ? Krátke gate a tričko, kam uložíš Róbert tento mobil ? Aj 6,1” je už do vrecka ltt (len tak tak ?). Tie rôzne papajky, buzi tašky, no neviem… Už aj malá ľadvinka sa mi zdá z “núdze cnosť” ?

    • To uvidíme v lete 😀 Kedysi som používal Pluska a celkom sa to dalo. Maxko je ešte trochu väčšie a som sám zvedavý, ako sa mi bude používať. Určite si pamätáš články, ako som písal, že zoberiem 5,4″ iPhone 12 mini. Naozaj som to mal aj v pláne, no keď som držal túto „lopatu“ rýchlo som si to rozmyslel. Chceme začať tvoriť aj iný obsah ako iba články. Možno by bolo zaujímavé, keby nám v tom pomohol priamo iPhone 🙂

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here