Apple si kedysi zakladalo na veľkosti displeja, 3,5″. Mali ho všetky iPhone od prvej generácie, až po model 4S. Neskôr Apple prešlo na populárne 4″ displeje a potom 4,7″ a 5,5″. iPhone 6 Plus stotožňoval protiklad kompaktných rozmerov, za ktorý sa mnohí tak silno búchali do hrude. Je tu ale rok 2020 a iPhone 12 Pro Max prinesie 6,7″. Bude to poriadny úlet.

Na veľké displeje sme si pri iPhone zvykali celé roky

Displej je v podstate najdôležitejší komponent zariadenia. Samozrejme, pri tomto tvrdení by mohli mnohí namietať, že je to procesor, fotoaparát, batéria atď… Jasné. Ani bez jednej tejto súčiastky by sme nemohli iPhone používať.

Na druhú stranu práve na displej sa z 99% pozeráme a práve pomocou displeja všetko ovládame. Čím je teda kvalitnejší, tým lepšie. Apple si kedysi držalo jednotnú veľkosť zobrazovacej jednotky pri všetkých modeloch. Štandard 3,5″ ľuďom vyhovoval najmä vďaka tomu, že sa dal bez problémov ovládať jednou rukou.

iPhone 12 Pro Max bude mať naozaj obrovský displej!
iPhone 12 Pro Max bude mať naozaj obrovský displej!

Neskôr ale prišiel 4″ LCD panel v iPhone 5/5S/5C/SE. No a hoci sa mnohí búrili, čoskoro pochopili, že to bol vlastne dobrý krok. Na obrazovku sa zmestilo viacej obsahu a človek si mohol pozerať obľúbené filmy či videá na väčšej ploche.

V neposlednej rade sa aj pohodlnejšie hrali hry v režime „na šírku“. Trend vývoja smartfónov ale nasledoval ďalej a Apple bolo nútené prejsť na ešte väčšie uhlopriečky. Rok 2014 bol v tomto smere prelomový. Firma uviedla na trh iPhone 4,7″ iPhone 6 a 5,5″ iPhone 6 Plus.

iPhone 12 Pro Max bude mať naozaj obrovský displej!
Prvé významné zväčšovanie prišlo v roku 2014

Ľudia vo veľkom nadávali, no dnes si pochvaľujú. Bola to skutočne len otázka zvyku. Najmä 4,7″ panel sa nám javí ako úplne ideálny a pokiaľ má človek trochu dlhšie prsty, stále nemá problémy s ovládaním ani jednou rukou. Pri 5,5″ displeji je to už viacmenej nereálne.

iPhone 12 Pro Max bude mať naozaj obrovský displej!

Rok 2017 priniesol naozajstnú revolúciu v podobe edge-to-edge OLED displeja pri iPhone X. Jeho uhlopriečka (5,8″) bola väčšia ako v prípade pluskových modelov ale celkové rozmery zariadenia neboli oveľa väčšie ako pri predošlích 4,7″ verziách. Výborný kompromis, ktorý si okamžite na trhu našiel milióny fanúšikov. Rok na to bol na trh uvedený aj extrémne veľký, (zatiaľ najväčší) iPhone XS Max. Inžinieri mu pridelili až 6,5″.

iPhone 12 Pro Max bude mať naozaj obrovský displej!
iPhone XS Max má až 6,5″ uhlopriečku – svetapple.sk

Telefón má pritom rozmery, ako „Pluskový“ model. Vďaka odstráneniu hrubých rámčekov však dokáže ponúknuť viacej zobrazovacej plochy. Rok 2020 bude však v tomto smere opäť prelomový.

Prečítajte si tiež  Prvé recenzie na iPhone 12 a iPhone 12 Pro zverejnené. Pozrite si prvé dojmy!

Ideálny, 5,8″ displej z iPhonu 11 Pro nahradí 6,1″ OLED panel v iPhone 12 Pro. No a na miesto 6,5″ displeja príde 6,7″ uhlopriečka v zariadení 11 Pro Max. Pamätáte si na časy, kedy bol takým ideálnym štandardom pre tablet 7″ (Samsung má dnes už dokonca 6,9″ model)?

Veľké displeje sú populárne z logického dôvodu. Zmestí sa sem obrovské množstvo obsahu a dobre sa tu pozerajú napríklad filmy alebo videá. Človek už nemá smartfón a ani tablet ale skôr akýsi „phablet“ (ako ho mnohí nazývajú). Mohli by sme teraz nadávať, že je choré používať 6,7″ uhlopriečku v smartfóne ale určite to robiť nebudeme. Apple má na tento druh produktu svoju špecifickú skupinu zákazníkov (vôbec nie je malá), ktorej rozmery vyhovujú.

Veľa z týchto ľudí navyše pochádza z profesionálneho prostredia a pomocou iPhonu dokážu (vďaka šikovným appkam) pracovať napríklad na fotografiách, videách alebo iných projektoch. Hoci je teda 6,7″ už veru prehnane veľa, treba sa na to pozerať z pohľadu dnešnej doby, ktorá si to viac ako pýta. Zrazu je to relatívne prijateľná veľkosť, čo poviete?

iPhone 2020
iPhone 12 Pro Max bude mať naozaj obrovský displej!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.