Juhokórejský gigant je odvekým rivalom spoločnosti Apple. Dnes večer svetu ukázal trojicu nových telefónov. Súčasťou nej je aj najväčší, najdrahší a zároveň nalepší smartfón, aký kedy na trhu predával. Volá sa Samsung Galaxy S20 Ultra a iPhone 11 Pro jasne vyzýva do ringu. Čo ponúka?

Samsung ešte nemal väčší displej. Špičkové zobrazenie je samozrejmosť.

Inžinieri ale aj dizajnéri si evidentne pri návrhu Galaxy S20 Ultra stanovili jasnú úlohu. Ponúknuť používateľovi tak veľký displej, ako je to len možné. Dostala sa sem teda kvalitná 6,9″ AMOLED jednotka s rozlíšením 2560×1440 px (QHD), ktorá je skrytá v čistom a elegantnom dizajne bez rámikov.

- Reklama -

V hornej strednej časti potom môžeme vidieť výrez pre kameru tak, ako na ostatných modeloch. Okrem veľkosti má displej ešte jednu výhodu. Dokáže pracovať so zobrazovacou frekvenciou až 120 Hz. iPhone 11 Pro je v tomto smere značne pozadu. Podporuje „iba“ 60 Hz, takže používanie je omnoho menej „plynulé“. Riešením tohto problému bude iPhone 12 Pro, na ten si ale ešte budeme musieť chvíľu počkať.

Samsung samozrejme sľubuje špičkové farby a zobrazenie. Nakoľko ale ide o revolucionára v oblasti displejov, vôbec o tom nepochybujeme. Koniec koncov, aj ten vo vašom iPhone vyrobila práve divízia Samusng Display…

Samsung Galaxy S20 Ultra je novým konkurentom pre iPhone 11 Pro!
Displej má 6,9″ a QHD rozlíšenie – svetapple.sk

Fotoaparát so šialeným rozlíšením a ešte šialenejším digitálnym zoomom.

iPhone 11 Pro ponúka 3 šošovky fotoaparátu na zadnej strane. Všetky operujú so slušným 12 Mpx rozlíšením. Bohate to stačí. Teda pravdepodobne „stačilo“. Samsung nám predviedol, že sa to dá aj ináč. Jeho novinka má až 4 šošovky na zadnej strane a možnosť fotenia v maximálnom rozlíšení 108 Mpx. Je to úplne šialené.

Dôvod, prečo je tu tak obrovské rozlíšenie je vraj ten, aby kamera dokázala pracovať lepšie aj za zhoršených svetelných podmienok. Pokiaľ natáčate v priestoroch, kde je tma alebo šero, telefón bude automaticky prepínať medzi rozlíšením 12 Mpx a 108 Mpx. Výsledkom je záber, v ktorom sa kombinuje 9 pixelov do jedného. Kvalita by tak mala byť niekde úplne inde. Znie to pôsobivo. Sme zvedaví, ako to bude fungovať v praxi.

Používateľ tu bude mať okrem iného k dispozícii aj ultraširokouhlý objektív s 12 Mpx a so snímacím uhlom 120 stupňov (v podstate to isté ponúka aj iPhone 11 Pro). To čo však už v iPhone nenájdete je teleobjektív s 10-násobným optickým priblížením. Apple to vie iba 2-násobne, čo je oproti tomuto skutočne výsmech. Výrobca okrem toho sľubuje, že čo sa týka digitálneho priblíženia, môže byť až 100-násobné (iPhone ponúkne 10-krát menej)!

Okrem toho tu máte možnosť natáčať video v rozlíšení 8K s pomocou technológie Super Steady. Jedná sa vlastne o stabilizáciu obrazu do 60 stupňov náklonu. Smartfón z Cupertina vie pre porovnanie natáčať „iba“ v 4K a využíva pri tom klasickú optickú stabilizáciu. Samsung do fotoaparátu pridal aj iné novinky, ale toto boli asi tie najhlavnejšie z nich. Ako sme už spomínali, sme zvedaví na to, ako bude fotiť v praxi.

Výkon Galaxy S20 Ultra, by mohol dobehnúť iPhone 11 Pro a možno aj nejaký ten Mac.

Keď prišlo Apple minulý rok na trh so svojim iPhonom 11 Pro, pochválilo sa, že procesor Apple A13 Bionic je vôbec najvýkonnejším mobilným čipom na svete. Dnes máme pred sebou silného konkurenta, ktorý bude mať pod kapotou (v Európe) Kirin 990, ktorý bol vyrábaný 7nm procesom.

Spolu s 12 GB/16 GB RAM (podľa toho či si vyberiete 128 GB/512GB verziu), bude svižný, aj keď mu poriadne „naložíte“. Samozrejme pri tom všetkom budete môcť využívať aj 5G. To v iPhone momentálne nenájdete. Samsung zapečatil toto zariadenie perfektným akumulátorom. Ten má kapacitu až 5000 mAh. Sme veľmi zvedaví na výdrž batérie na jedno nabitie…

iPhone je oproti týmto číslam papierovo podstatne slabší. Ako sme sa už ale z posledných rokov naučili, to čo je napísané a ako to funguje v praxi môže byť veľký rozdiel. Nechajme sa teda prekvapiť na priame porovnanie.

Samsung Galaxy S20 Ultra je novým konkurentom pre iPhone 11 Pro!
Samsung Galaxy S20 Ultra je novým konkurentom pre iPhone 11 Pro!

Ak nie výkonom tak cenou iPhone dobehol určite

Ak sa vám zdala vymenovaná konfigurácia ako šialená a drahá, nie ste príliš ďaleko od pravdy. Samsung Galaxy S20 Ultra objektívne prináša asi to najlepšie, čo momentálne môžete na trhu s Android (a aj iOS) zariadeniami zakúpiť. Nie sme síce fanúšikovia tejto značky ale musíme to priznať. Nebudeme si v ničom klamať. Pokiaľ sa vám produkt zapáčil a chceli by ste mu dať šancu (aj napriek operačnému systému), pripravte si poriadnu dávku peňazí.

Základná verzia s 12 GB RAM a 128 GB pamäte stojí 1349€ (iPhone 11 Pro Max 64 GB stojí 1249€). Pokiaľ však budete chcieť výkonnejšiu verziu so 16 GB RAM a 512 GB pamäte, zaplatíte 1549€ (iPhone 11 Pro Max 512 GB stojí 1649€). To už sú poriadne „pálky“ aj za Apple, nie to ešte za juhokórejského konkurenta. Samsung ale môže ponúknuť evidentne omnoho viac.

Novinka sa do predaja dostane 13. marca. Predpredaj bude ale spustený 8. marca s tým, že ak zariadenie v tomto čase zakúpite, spoločnosť vám k nemu pribalí aj slúchadlá Galaxy Buds+. To sa celkom oplatí no nie? Idete do toho?

Samsung Galaxy S20 Ultra je novým konkurentom pre iPhone 11 Pro!
Samsung Galaxy S20 Ultra je novým konkurentom pre iPhone 11 Pro!

zdroj: Mobil.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.