Začnime dizajnom, tu sa toho veľa nezmenilo… 

Načo vylepšovať niečo, čo geniálne funguje? Túto otázku si zrejme dali aj dizajnéri v spoločnosti Apple. Či už si plánujete kúpiť iPhone 13 mini alebo iPhone 13, v oboch prípadoch sa môžete tešiť na známe ploché hrany po obvode zariadenia.

Smartfóny majú rovnaké uhlopriečky 5,4″ a 6,1″ a taktiež dvojicu fotoaparátov v zadnej časti. Tu ale ku určitým odlišnostiam predsa len došlo. Ako avizovali úniky, šošovky už nie sú umiestnené vertikálne pod sebou ale diagonálne oproti sebe. Zároveň ide o najvýraznejší prvok, ktorý odlišuje iPhone 13 a iPhone 12.

Aby toho nebolo málo, Apple skutočne zmenšilo aj výrez pre senzor skenovania tváre Face ID. Notch je o 20 % užší po stranách, no zároveň aj zanedbateľne širší na výšku, čomu sme sa venovali v tomto samostatnom článku. Predná kamera sa premiestnila na ľavú stranu a slúchadlo až ku vrchnému rámu.

Prečítajte si tiež  Apple Watch Series 7 - čo všetko ponúka nová generácia hodiniek?

Na záver sa oplatí pripomenúť, že iPhone 13 mini a iPhone 13 budú dostupné v niekoľkých nových farebných prevedeniach. Konkrétne sa dočkájú ružovej (Pink), modrej (Blue), čiernej (Midnight), bielej (Starlight) a červenej (PRODUCT RED). Z ponuky tak mimo pozmenených názvov vypadáva fialová či zelená. Pravdepodobne šlo o verzie, ktoré nezožali veľký úspech.

V tejto časti ešte musíme spomenúť, že oba smartfóny si ponechávajú vysokú odolnosť voči vode vďaka štandardu IP 68. Zároveň ponúkajú aj technológiu Ceramic Shield, ktorá zabráni rozbitiu displeja po páde na zem. Túto inováciu však nájdete aj v štandardnom iPhone 12.

Vylepšený OLED displej posúva iPhone 13 o niekoľko malých krôčkov dopredu 

„Okresané“ verzie iPhonu tu nie sú preto, aby prezentovali tie najväčšie inovácie. Aj preto v prípade iPhonu 13 mini a iPhonu 13 musíte oželieť technológiu ProMotion (120 Hz obnovovaciu frekvenciu). Na druhej strane, Apple sa displeju predsa len venovalo.

Novinky disponujú OLED Super Retina XDR displejom, ktorý má vynikajúci kontrastný pomer a taktiež 28 % nárast maximálneho jasu. Teraz sa dostal na fantastickú úroveň 800 nitov.

Pokiaľ si budete navyše prezerať HDR obsah, ako napríklad fotografie alebo videá, zobrazovacia jednotka bude vedieť poskytnúť až 1200 nitov! Zároveň tiež platí, že displeje sú v porovnaní s predchodcom úspornejšie. Pracujú pri maximálnej obnovovacej frekvencii 60 Hz.

Extrémne výkonný procesor a zásadne lepšia výdrž batérie na jedno nabitie 

Nový iPhone 13 má výkonnejší procesor A15 Bionic, ktorý nahrádza minuloročnú verziu A14 Bionic. Vyrobený je pomocou 5nm procesu a ponúka 6-jadrové CPU (2 výkonnostné a 4 úsporné jadrá).

Pre zvládnutie tých najnáročnejších skúšok sa môže spoľahnúť na takmer 15 miliárd tranzistorov. To zužitkujete v rámci bežného používania ale aj pri iných činnostiach, ako je napríklad fotenie alebo natáčanie videa.

Prečítajte si tiež  Apple oficiálne prezradilo, kedy bude dostupný iOS 15 a iPadOS 15!

V praxi ponúkne nový procesor A15 Bionic až o 50 % viac výkonu než konkurencia. Podobne je na tom aj 4-jadrové GPU, ktoré v tomto istom porovnaní vedie o celých 30 %! Tomuto sa povie náskok.

Aby sme nezabudli, v Apple vylepšili aj 16-jadrový Neural Engine. Ten opäť preskočil svojho predchodcu a po novom je schopný vykonať až 15,8 bilióna operácii za sekundu.

Spoločnosť Apple počas konferencie spomenula, že nový iPhone 13 disponuje väčšou batériou. iPhone 13 mini bude mať až o 1,5 hodinu dlhšiu výdrž než iPhone 12 mini a iPhone 13 dosiahne až o 2,5 hodiny dlhšiu výdrž než iPhone 12. Firma tak vyriešila azda najväčší problém toho najmenšieho modelu v ponuke.

Fotoaparáty a video v iPhone 13 na nás urobili dojem

Nebolo by to Apple, keby v iPhone 13 mini a iPhone 13 nevylepšilo fotoaparáty. Ich kvality sú vždy na tej najvyššej možnej úrovni a táto skutočnosť sa opakuje aj v roku 2021. Začnime novým širokouhlým objektívom s 1,7 µm pixelov, ktorý je dodávaný s najväčším snímačom, aký sme kedy v iPhone videli.

V praxi bude schopný zachytiť až o 47 % viac svetla než jeho predchodca a taktiež sa môžeme tešiť na oveľa nižší šum počas zhoršených svetelných podmienok.

Sensor-Shift

Apple napokon dodržalo to, čo sa na internete písalo niekoľko dlhých mesiacov pred predstavením. Aj najmenší iPhone 13 mini či 6,1″ iPhone 13 dostali technológiu Sensor-Shift (stabilizácia snímača), s ktorou prišiel minulý rok iPhone 12 Pro Max a ktorá sa v súčasnosti nenachádza v žiadnom inom konkurenčnom smartfóne.

Nakoľko je stabilizovaný priamo snímač a nie objektív, videá sú stabilnejšie a plynulejšie. Aby toho nebolo málo, počas fotenia zachytíte vďaka tomuto vylepšeniu väčšie množstvo detailov aj v zhoršených svetelných podmienkach. To oceníte napríklad pri nočnom režime.

Videá obohatil nový Cinematic režim

Natáčate radi videá a chcete, aby vyzerali ako z filmového plátna? Presne na to slúži nový režim Cinematic, ktorý má obrovské ambície. Hoci iPhone 13 mini a ani iPhone 13 nemajú LiDAR skener, technológie strojového učenia dokážu s vašim videom pracovať úplne novým spôsobom.

V praxi sú tak rozostrené časti záberu ešte „rozostrenejšie“ (dá sa to dokonca regulovať pri dodatočnej editácii videa v aplikácii Fotky) a pri natáčaní môžete preostrovať z objektu na objekt.

Týka sa to ľudí, zvierat alebo predmetov. Všetko je navyše podporované aj vo formáte HDR s Dolby Vision v 4K pri 60 fps. Nemusíte sa tak obávať nedostatočnej výslednej kvality. Tá bude vždy špičková.

Fotografické štýly a Smart HDR 4

Vďaka extrémne výkonnému procesoru A15 Bionic a zásadným pokrokom vo výpočtovej technológii fotografie dokáže iPhone 13 mini a iPhone 13 priniesť novú technológiu s názvom „Fotografické štýly„.

Tú zúžitkujú najmä profesionáli ale aj bežní spotrebitelia. V praxi tak bude možné pridať ku každému obrázku osobné preferencie a zároveň využívať výhody viacrámového spracovania obrazu od spoločnosti Apple.

Predvolené a prispôsobené preferencie fungujú naprieč scénami a objektmi. Rozdiel oproti klasickému filtru spočíva v tom, že sa tu inteligentne aplikujú správne úpravy na rôzne časti záberu, aby sa zachovali dôležité prvky ako napríklad tóny pleti.

Dvojica šošoviek v zadnej časti zariadenia podporuje aj technológiu Smart HDR 4, ktorá dokáže pracovať s presnejšími farbami, lepším kontrastom ale aj osvetlením pre každý objekt na skupinovej fotografii. Za zmienku stojí fakt, že toto môžete využiť pri nočnej fotografii, vďaka čomu budú výsledky hodnovernejšie.

Cena a konečný verdikt 

iPhone 13 mini a iPhone 13 dostanú už v najnižšom prevedení 128 GB úložisko a táto zmena nebude mať vplyv na cenu. To ale platí len pre základný model. Ak si vyberiete vyššiu 256 GB kapacitu, výsledná čiastka porastie. Po prvýkrát je potom dostupná aj 512 GB kapacita.

Tu sú všetky ceny spolu so sumami v zátvorkách, ktoré si Apple pýtalo za iPhone 12 mini a iPhone 12 v čase uvedenia na trh. Nárast nie je zanedbateľný.

iPhone 13 mini slovenské ceny: 

  • iPhone 13 mini (128 GB) – 799€ (799 €)
  • iPhone 13 mini (256 GB) – 919 € (849 €)
  • iPhone 13 mini (512 GB) – 1 149 € (969 €)

iPhone 13 slovenské ceny: 

  • iPhone 13 (128 GB) – 899 € (899 €)
  • iPhone 13 (256 GB) – 1019 € (949 €)
  • iPhone 13 (512 GB) – 1 249 € (1069 €)

No a čo hovoríme na iPhone 13 mini a iPhone 13 my? 

V Cupertine spravili presne to, čo sa od nich očakávalo. Zobrali si do vienka iPhone 12 mini a iPhone 12, napravili všetky neduhy, medzi ktoré patrila najmä slabá výdrž batérie, doplnili ich o nové technológie a všetko to zabalili do jemne aktualizovaného dizajnu. Zatiaľ čo minulý rok sme mohli pri iPhone hovoriť o revolúcii, tento rok je to len „nežná evolúcia“.

Prečítajte si tiež  Toto sú slovenské ceny za každý iPhone 13. V niektorých prípadoch si poriadne priplatíme!

Vôbec nám to ale neprekáža, pretože niektoré medzigeneračné prechody boli v minulosti omnoho menej výrazné. Spomeňte si napríklad na iPhone X a iPhone XS. Viete vymenovať jednu vec (okrem procesora), v čom sa tieto dve verzie líšili? Z pamäte vás zrejme nič nenapadne…

Napíšte nám do komentára, čo si o iPhone 13 mini a iPhone 13 myslíte vy. Presvedčili vás tieto zariadenia natoľko, že si jedno z nich kúpite alebo ste skôr sklamaní a čakáte na ďalšiu generáciu v roku 2022? Tešíme sa na všetky vaše reakcie a názory.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -