Spoločnosť Apple bola minulý rok často kritizovaná za to, že jej iPhone 14 má problémy s rýchlo sa vybíjajúcou batériou. Jej zdravie sa niektorým používateľom po necelom roku znížilo aj o 12 % či dokonca 14 %, čo je dosť odstrašujúce. A nakoľko máme v redakcii hneď dva iPhony 15 Pro Max, rozhodli sme sa pozrieť na to, či sa tento jav opakuje.

Ešte pred tým, ako začneme, dávame do pozornosti informáciu z februára, v rámci ktorej spoločnosť Apple v aktualizovanom dokumente podpory potvrdila, že nová séria iPhone 15 disponuje dvojnásobnou životnosťou akumulátora v porovnaní s predošlými generáciami. Aby sme to lepšie vysvetlili, smartfóny by mali zvládnuť až 1 000 nabíjacích cyklov, pričom stále by mali ponúkať aspoň 80 % pôvodnej kapacity batérie.

Nakoľko my používame iPhone skutočne nonstop a dovolíme si tvrdiť, že ho často vystavujeme náročným procesom, rozhodli sme sa to skontrolovať na vlastnej koži.

Pozrite sa na to, ako obstál iPhone 15 Pro Max – jeden z najdrahších smartfónov na trhu, ktorý sa štandardne predáva za 1 449 €, no dnes ho po kliknutí na tento odkaz kúpite za 1 168 € v skutočne zaťažkávajúcej skúške.

iPhone 15 Pro Max a zdravie batérie po šiestich mesiacoch 

Na začiatku sme si posvietili na novší kúsok, ktorý bol vyrobený v októbri 2023 a po prvýkrát aktivovaný začiatkom decembra 2023. Toto zariadenie má teda za sebou takmer pol roka služby, pričom už zažilo 115 nabíjacích cyklov.

No a výsledok? Zdravie batérie sa v súčasnosti rovná plnohodnotným 100 % a ani v praxi nemáme pocit, že by sa akokoľvek zhoršilo.

iPhone 15 Pro Max zdravie batérie
Zdroj: SvetApple

V druhom prípade sa pozrieme na starší redakčný iPhone 15 Pro Max, ktorý bol vyrobený v októbri 2023 a po prvýkrát použitý v novembri 2023 – takže má o cca jeden mesiac viac.

Toto zariadenie má ku dnešnému dňu 141 nabíjacích cyklov a prekvapivo aj 100 % zdravie batérie.

iPhone 15 Pro Max zdravie batérie
Zdroj: SvetApple

Keď vezmeme do úvahy fakt, že ešte minulý rok Apple garantoval v rámci životnosti batérie 500 nabíjacích cyklov a na oboch našich redakčných iPhonoch 15 Pro Max ich máme za sebou už ďaleko viac ako 100, mohli by sme predpokladať, že tu bude aspoň minimálna degradácia a zdravie bude ukazovať hodnoty v rozmedzí od 95 – 99 %.

Pravda je však taká, že obe zariadenia sa v tomto smere fantasticky držia a momentálne nič nenasvedčuje tomu, že by mali problémy s batériou. Fungujú maximálne rýchlo, nesekajú a vôbec sa neprehrievajú.

Prečítajte si tiež  Cena za AirPods 3 opäť klesla. Na slúchadlách slušne ušetríte

Aj to je dôkaz, že iPhone 15 Pro Max, ktorý sa v čase uvedenia na trh predával za 1 449 € a dnes ho po kliknutí na tento odkaz kúpite len za 1 168 € je v tomto smere absolútne špičkový a keď si ho dnes zakúpite, vydrží vám bez nutnosti akéhokoľvek servisu ešte niekoľko dlhých rokov.

Vyskúšali sme aj menší iPhone 15 Pro 

Hoci sme sa v článku pôvodne zameriavali len na iPhone 15 Pro Max, náš kolega nám poslal ešte jeho screenshot, ktorý pochádza z iPhonu 15 Pro. Jeho zariadenie je zo všetkých najstaršie. Vyrobené bolo ešte v auguste 2023 a do prevádzky bolo uvedené začiatkom októbra 2023.

Ako môžet vidieť sami, tento iPhone 15 Pro má za sebou už 182 nabíjacích cyklov a zároveň si stále drží 100 % zdravie batérie. A dovolíme si tvrdiť, že zo všetkých kúskov v redakcii prechádza asi najnáročnejšou skúškou, nakoľko je prakticky nonstop používaný a dokonca už stihol precestovať aj čas sveta, kde sa využíval ako prenosný fotoaparát / kamera.

iPhone 15 Pro zdravie batérie
Zdroj: SvetApple

iPhone 15 Pro sa v čase uvedenia na trh predával za 1 199 €, avšak dnes ho po kliknutí na tento odkaz kúpite len za 972 €. Ako môžete vidieť sami, aj v tomto prípade ide o smartfón, ktorý vám vydrží slúžiť dlhé roky. Pomôže tomu aj minimálne päťročná podpora najnovších aktualizácii operačného systému iOS.

Takto si môžete skontrolovať zdravie na iPhone 15 aj vy sami 

Pokiaľ máte najnovší iPhone 15, Apple zásadne zjednodušil sledovanie manažmentu zdravia batérie. Otvorte si Nastavenia > Batéria > Zdravie batérie

Ak máte nainštalovaný iOS 17.4, alebo novšiu verziu operačného systému, okrem maximálnej kapacity si môžete skontrolovať aj dátum výroby, dátum prvej aktivácie a počet nabíjacích cyklov.

Stav batérie v iPhone 15
Zdroj: Support.Apple

Dajte nám vedieť do komentára na sociálnych sieťach, ako ste na tom v tomto smere vy. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -