Apple nepatrí medzi spoločnosti, ktoré by robili s názvami svojich produktov zbytočné zmätky. Napriek tomu sa to ale pred pár rokmi podarilo pri iPhone 9. Jedná sa o zariadenie, ktoré sme nikdy nevideli a v budúcnosti ho už ani nikdy neuvidíme. Kde sa stala chyba?

Za všetko môže rok 2017 a zvláštne rozhodnutie

iPhone XR v oranžovej (korálovej) a bielej farbe položený na stole
Zdroj: Unsplash / Vựa Táo

Na to, aby sme si odpovedali na predošlú otázku sa musíme presunúť späť do minulosti. Všetko sa to začalo ešte v roku 2017, kedy firma vydala iPhone 8 / 8 Plus a iPhone X (označovaný aj ako „iPhone 10“). V tomto bode bol teda vynechaný iPhone 9.

Doteraz nikto nevysvetlil, aký to malo dôvod. Náš predpoklad je taký, že vzhľadom na revolučné novinky iPhonu X chcelo Apple zdôrazniť jeho výnimočnosť špeciálnym názvom.

Z logického hľadiska by ale dávalo vtedajšie predstavenie oveľa väčší zmysel, keby firma začala predávať iPhone 7S / 7S Plus (ktoré taktiež neexistujú) a iPhone 9

Pokiaľ niekde vznikne medzera (tak ako v roku 2017), ľudia automaticky očakávajú, že sa neskôr vyplní. To sa ale nestalo. Ďalšia šanca na prinavrátenie logiky do názvov mobilných zariadení prišla o 12 mesiacov neskôr.

V Apple sa však na deviatku opäť úplne vykašľali a namiesto toho svetu ukázali veľmi úspešný iPhone XR. To bol v podstate predposledný klinec do rakvy…

Posledná nádej na iPhone 9 zmizla po predstavení iPhonu SE 2. generácie

iphone se 3 5G 2022 test video
Zdroj: TechNewsBoy.com

Ako sa hovorí, nádej umiera posledná. Vo chvíli, kedy sa začali objavovať prvé správy o príchode iPhonu SE 2. generácie, mnohí leakeri prezentovali iný názov a to práve „iPhone 9„. Telefón mal teda stále šancu na zaradenie do ponuky (hoci trochu netradičným spôsobom).

iPhone 9 by symbolizoval nižšiu radu ako iPhone 11 / XS / XR či X, no zároveň by bol v portfóliu postavený vyššie ako iPhone 8 (ktorý mal nahradiť). Dávalo by to zmysel. Skratka „SE“ ale evidentne kompetentným sedela o niečo viac a tak ju uprednostnili.

Dúfajme, že sa podobných nezrovnalostí nedočkáme aj v budúcnosti. Pokiaľ sa človek pohybuje v ponuke zariadení, nerobí mu to problém. Nie každý je ale „Apple fanatik“ a niekoho to môže poriadne zmiasť. S názvom iPhone 9 sa teda raz a navždy lúčime. Možno nám to celé niekto o pár rokov vysvetlí…

Na záver len chceme pripomenúť náš SvetApple bazár, v ktorom dnes nájdete viac ako 500 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Prečítajte si tiež  Žeby predsa? iOS 17 má podľa úniku podporovať aj iPhone X či ďalšie modely

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.