Možno ste o tom ani nevedeli, no iPhone s NFC je na trhu už od roku 2014. Technológia Near Field Communication podporuje viacero modelov. My sa pozrieme na to, ktoré to sú a čo vďaka nej dokážu robiť. Poďme na to…

iPhone a NFC – ktoré modely ho podporujú?

Zoznam zariadení si môžete prečítať nižšie. Pokiaľ však už v dnešnej dobe dobe nepoužívate iPhone 5S/5C a starší, mohli by sme to zhrnúť tak, že všetky moderné iPhony už NFC čip majú. Technológia prišla na trh spolu s iPhonom 6/ 6 Plus v roku 2014 a o rok neskôr sa dostala napríklad aj na hodinky Apple Watch.

Kompletný zoznam iPhonov s NFC:

 • iPhone 6/ 6 Plus
 • iPhone 6S/ 6S Plus
 • iPhone SE (2016)
 • iPhone 7/ 7 Plus
 • iPhone 8/ 8 Plus
 • iPhone X
 • iPhone XR
 • iPhone XS/XS Max
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro/ 11 Pro Max
 • iPhone SE 2 (2020)

Možno malým prekvapením bude to, že všetky modely s NFC, pred iPhonom 7, mali mierne obmedzenú funkčnosť. Dokázali ste ich síce využiť na platbu pomocou Apple Pay avšak samotná technológia nebola schopná „zapisovať“ alebo „čítať“ údaje z tagov.

Jednalo sa o taktický ťah zo strany Apple. Hoci bol čip aj v starších zariadeniach plne funkčný (a vhodný na zapisovanie alebo čítanie dát), technológia bola obmedzená softvérovo a v Cupertine ju nikdy „neodomkli“ na viac, ako práve platenie cez Apple Pay.

Pokiaľ však máte iphone 7, od roku 2017, je možné čítať NFC tagy. Toto vylepšenie so sebou prináša (respektíve prinášalo) aj nutnosť používania aplikácie tretích strán. Časom sa to ale zmenilo.

Viac ako Apple Pay…

Veľká novinka prichádza v roku 2018, kedy Apple uvádza na trh iPhone XR, iPhone XS a iPhone XS Max. Všetky tieto zariadenia už majú prepracovaný systém a dokážu čítať NFC tagy z domovskej obrazovky bez toho, aby ste si museli inštalovať dodatočnú aplikáciu. Používanie je teda pohodlnejšie a rýchlejšie.

S príchodom iOS 13 v roku 2019 dostáva NFC ďalšie perfektné vylepšenie. Môžete tu spomínané tagy nielen čítať ale konečne na ne aj zapisovať dáta. Týka sa to všetkých modelov od 7 (2016), vyššie. V tomto prípade je nutná inštalácia dodatočnej aplikácie z App Store. Predpokladáme, že to pre vás nebude žiaden problém..

Pre rok 2020 Apple pripravuje funkciu Carkey. Pomocou NFC budete môcť odomykať či štartovať auto a jedným z prvých výrobcov, ktorí to bude podporovať, má byť BMW. Moc sa na to tešíme…Využívate NFC aj ináč ako na Apple Pay? V komentároch nám napíšte ako…

Prečítajte si tiež  Nothing Phone (1) zlyhal v teste ohybnosti, ktorý vznikol kvôli iPhonu 6 v roku 2014
iPhone NFC
iPhone a NFC – načo ho môžem používať?

zdroj: bluebite

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.