Spoločnosť Apple už nejaký ten piatok ponúka vo svojich smartfónoch optickú a digitálnu stabilizáciu obrazu. Tento rok by sme sa ale mohli dočkať ešte sofistikovanejšej technológie. Pôjde o stabilizáciu senzorov. Video bude v prípade iPhonu 12/12 Pro ešte sofistikovanejšie ako dnes.

iPhone príde s optickou stabilizáciou senzorov už tento rok.

iPhone 11 Pro ponúka veľmi prepracované technológie, ktoré dokážu stabilizovať obraz. Ako sa ale ukazuje, Apple sa chce v tomto smere posunúť ešte ďalej. Hoci profesionálny kameramani hovoria už o súčasnej generácii v prípade natáčania videa ako o majstrovskom diele, evidentne to ešte stále nie je úplne top. Najnovšie informácie z pozadia tchajwanského DigiTimes, o ktorých informoval idownloadblog hovoria o vylepšenej technológii stabilizácie obrazu.

- Reklama -

iPhony, ktoré budú uvedené na trh v roku 2020 (s výnimkou modelu SE 2 a možno aj základnej „12-tky“) by mohli zabudnúť na optickú stabilizáciu obrazu. Tú by mohla nahradiť prepracovanejšia technológia a to priamo stabilizácia jednotlivých senzorov. Nemenované zdroje z dodávateľského reťazca spoločnosti Apple hovoria o tom, že ju nájdeme v niektorých modeloch, ktoré budú podporovať 5G.

Najviac nám to teda vychádza tak, že sa tohto druhu stabilizácie dočkajú najmä vlajkové lode s označením 12 Pro. Nie je ale vylúčené, že sa dostane aj do lacnejšej verzie s označením 12.

Nie je jasné, či to bude lepšie riešenie ako to, ktoré firma používa dnes

Hoci sú informácie z kvalitných zdrojov, stále nie je celkom jasné, či takýmto krokom spoločnosť Apple vlastne niečo získa. Ako už bolo avizované vyššie, súčasná technológia funguje veľmi dobre. Je otázne či ju treba ešte vylepšovať alebo či ju dokáže vylepšenie vôbec posunúť ďalej.

Pri optickej stabilizácii obrazu sa obraz stabilizuje pomocou špeciálnych magnetov, ktoré pohybujú jednou alebo viacerými šošovkami vo všetkých troch smeroch. Nachádzajú sa v špeciálnom púzdre a reagujú na pohyb ruky. Týmto spôsobom sa dokáže stabilizovať obraz, ktorý sa následne premieta na senzor.

Optická stabilizácia senzora funguje na trochu inom princípe. V tomto prípade sa pohybuje celý senzor a nie iba šošovky objektívu. Jedna z hlavných výhod tejto technológie je napríklad to, že zariadenie tak môže podporovať napríklad externé príslušenstvo (šošovky), ktoré predávajú výrobcovia tretích strán. Z iPhonu by sa tak stal ešte profesionálnejší nástroj na vytváranie videa.

Hoci má teda nová technológia niekoľko benefitov, v konečnom dôsledku si ju bežný používateľ nemusí ani len všimnúť. Obraz pravdepodobne viditeľne viac zastabilizovaný nebude.

Možno ste ani nevedeli, že v dnešnej dobe podporujú optickú stabilizáciu len 2 z 3 objektívov, ktoré nájdeme na vlajkovom iPhone 11 Pro. Konkrétne ultraširokouhlý objektív je vybavený len klasickou digitálnou stabilizáciou. Napriek tomu je kvalita videa veľmi dobrá a aj profesionál ťažko uhádne, že sa jedná o softvér.

Prečo sa nám iPhone 11 Pro vo novej farbe "Midnight Green" páči najviac?
iPhone príde s optickou stabilizáciou senzorov už tento rok. – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -