Apple sa chystá začiatkom roka predstaviť úplne nový iPhone SE 2/ iPhone 9 (ako niektoré zdroje naznačujú), ktorý by mal priniesť vysoký výkon a rozumnú cenovku. Nakoľko sa predpokladá veľký záujem o toto zariadenie, rozhodli sme sa vytvoriť vizualizácie, ako by mohlo veľmi pravdepodobne vyzerať. Pozrite sa na ne spolu snami.

iPhone SE 2 Dizajn

To čo vás pri tomto zariadení asi najviac zaujíma je pochopiteľne jeho dizajn. Ten bude vychádzať z iPhonu 8 tak ako už bolo niekoľkokrát avizované. Pri vytváraní vizualizácii sme sa ale snažili držať súčasného trendu spoločnosti Apple. Zobrali sme si preto iPhone 11 a iPhone 11 Pro a vložili sme do pôvodného dizajnu modelu 8 práve prvky z týchto modelov.

- Reklama -

Niečo o displeji zariadenia

Z prednej strany neočakávame žiadne zmeny. Budú tu len dve farebné kombinácie displeja. Jeden čierny, druhý biely, tak ako to bolo aj v prípade modelu 8. Samotný displej bude bežať na klasickej technológii LCD a ponúkne rozlíšenie 1334×750 px, čo dokopy tvorí 326 ppi (takéto rozlíšenie má aj 6,1″ iPhone 11).

Tak ako všetky súčasné modely, aj pri iPhone SE 2 sa očakáva, že príde o funkciu 3D Touch, ktorou ešte model „8“ disponoval. Po dlhodobom testovaní ale vieme povedať, že nám vôbec nechýba a Haptic Touch funguje absolútne spoľahlivo.

iPhone SE 2
iPhone SE 2 Display – svetapple.sk

To čo sa môže ešte zmeniť je aj Touch ID. Senzor tu samozrejme naďalej ostane a bude v tlačidle Home Button. Apple ale v prípade MacBooku Pro 16″ prešlo na jednoduchšiu a lacnejšiu technológiu s optickým skenovaním. Je možné, že ju aplikuje aj sem. Samozrejme je to ale iba teória a vôbec to tak v konečnom dôsledku nemusí byť. Vyššej kvality sa môže nakoniec dočkať aj predná kamera.

Dizajn zadnej strany iPhonu SE 2

Naočakávame tu žiadne dramatické zmeny. Bežný človek si ich možno ani nevšimne. Apple by tu ale mohlo v záujme odlíšenia produktov na trhu (iPhone 8 a iPhone SE 2) urobiť jemné vizuálne korekcie. Už dnes vieme, že produkt príde do predaja v troch variantoch. Prvý bude čierny a pôjde o úplnú klasiku. Druhý bude biely (alebo strieborný?), no a tretí zase červený s nápisom Product (RED). Konkrétne tento model môže prísť do predaja až o pár mesiacov neskôr ako prvé dve verzie.

Bočný rám bude tvoriť samozrejme hliník tak ako doteraz a kombinovaný bude s plastovými komponentmi, ktoré sa starajú o oddelenie jednotlivých antén v zariadení. Farba rámu bude prispôsobená farbe produktu. Očakávame tu úplne rovnaké tlačidla a otvory ako na iPhone 8. Smelo teda môžeme povedať, že sa tu nič meniť nebude…

iPhone SE 2
iPhone SE 2 RED – svetapple.sk

Sklo na zadnej strane ostane. Mal to tak aj iPhone 8 a majú to tak aj všetky novšie modely. Nám v redakcii to príde ako veľmi pekné riešenie a vôbec nie sme proti. Sklo bude samozrejme lesklé. Matné je výsadou len špičkových modelov s označením „Pro“.

Zmena by mala nastať pri umiestnení loga. Na iPhone 8 bolo síce vo vrchnej časti zariadenia ale po vzore modelu 11 a 11 Pro by sa mohlo toto logo presunúť do stredu. Apple tým vôbec nič nepokazí. Tak isto by mal zo zadnej strany zmiznúť aj nápis „iPhone“.

Hlavná zmena bude vo fotoaparáte

Na to aby malo zariadenie jednotné tvary spolu s aktuálnymi novinkami, bude musieť Apple zmeniť dizajn fotoaparátu. Jeho šošovka bude samozrejme naďalej veľmi kvalitná. Niekto tvrdí, že bude pochádzať z iPhonu 8, niekto zase, že z iPhonu 11, na finálne tvrdenie si ešte počkáme (my sa ale prikláňame k druhej možnosti). Samotné osadenie šošovky by mohlo vyzerať tak ako práve na novšom modeli.

Telefónu by to ponúklo moderný a aktuálny nádych. Tiež by zariadenie získalo absolútne jedinečný charakteristický prvok. V našich vizualizáciách sme ju umiestnili horizontálne. Je to samozrejme preto, lebo rovnaké rozloženie mal aj iPhone 8 a nepredpokladáme, že jeho nástupca to bude mať ináč.

iPhone SE 2
iPhone SE 2 Silver – svetapple.sk

iPhone SE 2 a jeho vysoký výkon

O budúcoročnom dostupnom iPhone toho vieme už teraz pomerne dosť. Po technickej stránke ponúkne čip Apple A13 Bionic a operačnú pamäť 4 GB RAM. Dôležitým faktom je to, že tento procesor je v súčasnosti najvýkonnejší na svete v oblasti mobilných zariadení. Netreba sa teda čudovať tomu, keď tento model bude pripravený slúžiť majiteľovi 3-4 roky.

Čo sa týka batérie, tak tu extrémne zlepšenie neočakávame. Možno, že Apple pridá nejakú hodinku navyše aby vyvolal v očiach používateľov záujem. Tú ale získa len vďaka výkonnému procesoru, nie kvôli väčšiemu akumulátoru. Jeho kapacita by mala ostať približne rovnaká. Samozrejmosťou by mala byť aj podpora bezdrôtového a rýchleho nabíjania.

iPhone SE 2
iPhone SE 2 Black – svetapple.sk

Kedy sa iPhone SE 2 dostane do predaja?

Odpovedať na túto otázku nie je jednoduché ale viacero analytikov sa zhoduje, že by to malo byť začiatkom budúceho roka. Keďže má Apple v roku 2020 predstaviť až 5 nových modelov iPhonu, pravdepodobne to ani nemôže byť v inom období. Konkrétne sa skloňuje koniec mesiaca marec. Niektoré zdroje z minulosti ale uvádzali, že telefón by mohol byť predstavený ešte skôr.

Pre Apple to bude samozrejme strategický krok. Predstaviť zariadenie začiatkom roka, ktoré je navyše dostupné a doslova ako stvorené pre tých, ktorí nechceli iPhone 11 a iPhone 11 Pro bude znamenať navýšenie predaja v tomto inokedy slabšom období. Do prvej polovice roka 2020 sa predpokladá, že Apple predá 20 000 000 kusov iPhonu SE 2. Bude to teda veľký predajný hit a postará sa nie len o väčšie zisky ale aj o vyššiu hodnotu spoločnosti v očiach akcionárov.

Príde aj iPhone SE 2 Plus?

Ak vás zaujíma to, čo bude s modelom Plus s 5,5″ displejom, odpoveď je taká, že sami netušíme. Je ale zrejmé, že po boku 4,7″ iPhonu SE nepríde. Z pozadia firmy sa už ozvali informácie, že je naplánovaný až na začiatok roka 2021.

Myslíme si ale, že ak to tak je, tak ešte ani samotné Apple netuší či ho predstaví alebo nie. Najprv si vyskúša aký bude záujem o model SE 2 a až potom bude špekulovať jeho väčším variantom. Koniec koncov, stále tu bude iPhone 11 a iPhone XR, ktoré môžu „SE 2 Plus“ v očiach zákazníkov ideálne nahradiť.

Akú bude mať cenu iPhone SE 2

No a na záver odpoveď na tú asi najdôležitejšiu otázku. S akou cenou príde iPhone SE 2. Túto informáciu síce presne nepoznáme ale vzhľadom na súčasnú cenovú politiku pri aktuálnych iPhonoch, ktoré sú ešte v predaji nám ju po podrobnej analýze poskytli analytici. Výsledok je taký, že základný model s úložiskom 64 GB by mohol na trhu štartovať už na sume 399$. Ak by chcel zákazník verziu so 128 GB, pravdepodobne ho to bude stáť 449$-499$. Iné varianty by v ponuke byť nemali.

Tak ako vždy, nebudeme si vytvárať ilúzie o tom, že rovnaká cena bude platiť aj pre Slovensku. Dopredu vás uisťujeme, že nebude. Základ by mal štartovať na úrovni 489€. Ak budete mať záujem o drahšiu verziu, zaplatíte okolo 539-589€. Telefón sa teda v Európe značne predraží ale oproti svojim kolegom z ponuky spoločnosti Apple bude samozrejme stále najlacnejší.

Suma sumárom, iPhone SE 2 bude taký rozumný smartfón za dobré peniaze. Technologicky to možno nebude strop, ale ani si zaň spoločnosť nebude pýtať astronomické čiastky peňazí. Nikoho nenadchne a ani neurazí. Možno aj preto bude taký populárny, pôjde o ľudový model. Dlžíme teda Applu palce a vás budeme o novinke neustále informovať. Tešíte sa?

iPhone SE 2
iPhone SE 2 – Takto by mohol vyzerať. Urobili sme vizualizácie.

(Gadgets)

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.