Apple hľadá spôsoby, akými by vylepšilo technológie. Jedným z nich je aj Touch ID v displeji. Doposiaľ bol senzor otlačkov prstov zakomponovaný iba v tlačidle Home Button. V budúcnosti sa to môže zmeniť.

iPhone a Touch ID v displeji

Spoločnosť Apple získala ďalší patent, ktorý súvisí s odomykaním zariadenia prostredníctvom otlačku prsta cez displej. V praxi to znamená, že kdekoľvek sa dotknete zobrazovacej jednotky, iPhone vás autorizuje a vpustí do systému.

Oproti súčasnému Touch ID je to veľká výhoda. Človek sa nemusí limitovať len na jedno konkrétne miesto. Netvrdíme, že snímač v Home Buttone nemal svoje čaro. Na druhej strane si ale myslíme, že sa to dá urobiť aj lepšie.

Stačí sa pozrieť na konkurenciu s podobnými funkciami. Smartfóny s Androidom poskytujú takéto snímače už niekoľko rokov a zákazníci sú spokojní. Apple by ich teda mohlo „dobehnúť“.

Načo nám bude Touch ID, keď už máme Face ID?

Toto je otázka, ktorá napadla asi každého z vás. Apple v súčasnosti používa systém na detekciu tváre. Biometrické senzory vo výreze dokážu identifikovať majiteľa zariadenia mimoriadne spoľahlivo. Prečo by sa teda v Cupertine zapodievali aj otlačkom prsta? Odpoveď je jednoduchá.

Touch ID v súčasnosti nemá zmysel. Hovoríme to v štádiu, kedy sa nachádza v Home Buttone. Pokiaľ by sa premiestnilo do displeja, celé by to bolo o inom. Predstavte si, že po otvorení nejakej aplikácie (ktorá vyžaduje biometrické overenie alebo meno a heslo) už nebudete musieť nič riešiť.

Jasné, takýmto spôsobom funguje aj Face ID. Vždy to však chvíľu trvá. Touch ID by sa vedelo naskenovať okamžite po kliknutí na ikonu appky. Používateľ by tak celý proces ani nepostrehol.

Mnohé iné situácie

Takisto si pripomeňme aktuálne problémy, ktoré spôsobili rúška. Samozrejme, že pandémia sa vo svete nevyskytuje každý deň a v súčasnosti ide o „výnimočný“ stav. Senzor odtlačkov by sa ale hodil.

Zamyslime na tiež nad inými situáciami. Čo tak lyžovačka alebo zimná turistika, kedy má človek zahalenú celú tvár? Opäť tu Face ID zlyháva aj keď je to tá „sofistikovanejšia“ technológia.

V rámci bežného dňa sa tiež vyskytujú okolnosti, kedy sa na telefón nemôžete pozrieť. Je síce pravda, že pri šoférovaní má byť odložený, no veľa ľudí tieto predpisy nedodržiava. Odomykanie tvárou môže byť nebezpečné. Vodič výrazne odvracia pozornosť od okolitého diania.

Na záver ešte doplníme, že nie vo všetkých prípadoch musíme hovoriť nutne o iPhone alebo iPade. Čo také Apple Watch? Inteligentné hodinky majú malý displej a odomykanie kódom nie je príliš pohodlné. Postačil by iba jeden dotyk a boli by ste dnu.

Samozrejme toto všetko sú iba teórie. Využiteľnosť je ale obrovská. Pokiaľ sa Apple rozhodne zakomponovať túto technológiu do svojich zariadení, určite to bude stáť za to! Nechajme sa teda prekvapiť, či patent uvidíme v praxi alebo už navždy zostane odložený v zásuvke. Nebolo by to po prvýkrát. Ako sa na to pozeráte vy? Napíšte nám do komentára!

Prečítajte si tiež  Takto bude vyzerať iOS 14. Objaví sa tu veľká novinka!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.