Technológia 3D Touch prišla po prvý krát v iPhone 6S. Už pred tým sme ju ale mohli vidieť pod názvom Force Touch v hodinkách Apple Watch. Ľudia si na ňu zvykli a s radosťou ju používajú každý deň. Dnes už ale v iPhone 11 a ani 11 Pro nie je. Pokračovať to bude v iPhone SE 2. Príde náhrada.

iPhone SE 2 príde tiež bez 3D Touch. Bude tu náhrada.

Tento rok sa Apple odhodlalo k jednému veľkému a odvážnemu kroku. iPhone 11 a ani iPhone 11 Pro už nepoužívajú 3D Touch. Technológia fyzicky zmizla ako hardvér zariadenia. Apple vďaka tomu ušetril nejaké drobné na výrobných nákladoch a okrem toho dokázal aj zmenšiť samotný displej. Ten je o málinko tenší vďaka čomu sa sem zmestil pravdepodobne väčší akumulátor s dlhšou výdržou.

V tomto trende sa chystá Apple pokračovať aj v budúcnosti. Konkrétne si to odnesie iPhone SE 2. generácie. Toto zariadenie príde začiatkom budúceho roka.

Možno ste už tak nejako tušili, že tu nebude 3D Touch ale spoliehali ste sa na to, že keď bude produkt vychádzať z iPhonu 8, Apple ho sem predsa len dá. Dnes už vieme na isto povedať, že nedá. Dôvodov je samozrejme hneď niekoľko. Jedným z nich je ale napríklad aj vyššie spomínané šetrenie nákladov.

Poznáme mesiac, kedy sa predstaví iPhone SE 2 a tiež, kedy sa začne predávať. Prezradil to hodnoverný zdroj. - svetapple.sk
iPhone SE 2 príde tiež bez 3D Touch. – svetapple.sk

Keďže má byť druhá generácia iPhonu SE naozaj lacná, Apple bude musieť šetriť všade kde sa bude dať. V prvom rade to bude samozrejme na vývoji. Po stránke dizajnu to nebude nič prelomové. Druhým miestom, kde sa dá ušetriť ďalej je výroba zariadenia.

3D Toch reálne predstavuje náklad na úrovni 10$. Vynásobte si to počtom minimálne 20 000 000 predaných kusov počas prvých troch mesiacov predaja a máte číslo, ktoré Apple dokázalo ušetriť. Nie je malé však?

3D Touch by tu vlastne ani nedával zmysel.

Samozrejme netreba sa obávať, že o túto funkcionalitu používateľ úplne príde. Ostane tu Haptic Touch, ktorý je však viac softvérový ako hardvérový. Nereaguje na to ako silno na displej tlačíte ale ako dlho. Je to skrátka úplne iný princíp.

Pokiaľ by sem Apple 3D Touch zakomponovalo vrámci displeja z iPhonu 8, bolo by to prinajmenšom dosť zvláštne. Je to preto, lebo práve iPhone SE 2 by bol na budúci rok prakticky jediným zariadením, ktorý s technológiou ako nový prišiel do predaja.

Prečítajte si tiež  Apple ide proti Trumpovi spolu so 100 ďalšími obrovskými firmami!

Dnes Apple predáva iPhone XR, iPhone 11, iPhone 11 Pro a iPhone 8. Posledný spomínaný je na trhu najdlhšie a ako jediný ešte ponúka 3D Touch. Jeho nástupca sa ho ale efektívne zbaví a tak už ani jeden zo spomínaných modelov nebude ponúkať túto technológiu.

Nemusíte sa naozaj ničoho obávať

Ak sa bojíte, že si na ovládanie nebudete vedieť zvyknúť môžeme vám povedať, že je to úplne v poriadku a ničoho sa báť nemusíte. Koniec koncov si prečítajte našu „mini“ recenziu na Haptic Touch. Práve v nej uvádzame aké je používanie zariadenia bez 3D Touch po dlhšej dobe. Z výsledku sme boli prekvapení aj my sami.

Neverili sme, že Hapric Touch bude schopný na tak vysokej úrovni nahradiť 3D Touch. Dnes ale môžeme bez akýchkoľvek problémov povedať, že nám staršia, prepracovanejšia technológia príliš nechýba a aj jej lacnejšia a menej „technická“ alternatíva funguje výborne.

Nie je to teda až taký výrazný krok smerom späť ako by ste si možno mysleli. iPhone SE 2 bude super produkt aj bez 3D Touch, to vám garantujeme. Do komentáru nám napíšte, či ste si aj vy zvykli používať Haptic Touch alebo s tým stále máte problém.

iPhone SE 2 príde s anténou z tekutých kryštálov pre lepší bezdrôtový prenos.
Nemusíte sa ničoho obávať, Haptic Touch je tiež výborný – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.