Dizajn vychádzajúci z iPhonu 12 mini

Začnime dizajnom. Samotný koncept bol navrhnutý tak, aby vystihoval očakávania zákazníka a zároveň charakter zariadenia. Zamerali sme sa na tie najdôležitejšie veci, a vyradili technológie, ktoré by boli príliš nákladné na výrobu.

Tvary sú inšpirované iPhonom 12 mini ako aj celková veľkosť, ktorá je totožná. Pokiaľ by Apple predstavilo iPhone SE 3. generácie, jeho telo by malo mať ploché hrany rovnako, ako zvyšok ponuky. Zásadným dizajnovým rozdielom je eliminácia predného výrezu (notchu) a jeho nahradenie okrúhlym otvorom pre kameru.

Aby si iPhone SE 3. generácie udržal dostupnú cenovku, Apple by sa muselo vzdať systému Face ID a namiesto toho použiť Touch ID v uzamykacom tlačidle. Podobné riešenie dnes ponúka iPad Air 4. generácie a z praxe môžeme potvrdiť, že funguje výborne. Používatelia by ho navyše ocenili aj v čase rúšok a pandémie.

Kvalitný 5,4″ OLED displej

iPhone SE 3. generácie v podaní svetapple.sk

Ako iste viete, aktuálna generácia iPhonu SE nemá ani zďaleka ten najmodernejší displej spomedzi konkurencie. Spolieha sa na LCD, čo už v dnešnej dobe nie je trendom. Na tom by mohlo Apple zapracovať a nástupcovi ponúknuť populárnejšiu OLED zobrazovaciu jednotku. Ani zďaleka by nemusela dosahovať také kvality, ako v iPhone 12 mini. Základom by ale malo byť vysoké rozlíšenie, presné farby a 5,4″ uhlopriečka.

Displej súvisí aj s celkovým dizajnom zariadenia. Ten by sa zbavil vrchného a spodného čela a na miesto toho by tu boli tenučké rámiky. Sluchadlo je umiestnené v mieste medzi hliníkovým šasi a OLED displejom.

12MP širokouhlý fotoaparát

iPhone SE 3. generácie v podaní svetapple.sk

Apple sa už dlhé roky sústreďuje na kvalitu fotografií. iPhone SE 3. generácie musí ponúknuť adekvátne schopnosti v tejto oblasti. Hoci by tu Apple ušetrilo použitím jednej šošovky, tá by mohla dosať 12MP a najnovšie technológie s clonou f/1.6 (rovnako ako v iPhone 12 mini).

Zábery by mali vysokú úroveň a postačili by na každodenné použitie. Presne na to je koniec koncov iPhone SE vo všeobecnosti určený. Jeho cieľovou skupinou nie sú profesionáli ale bežní používatelia, ktorí nepotrebujú najmodernejšie a najpokrokovejšie kamerové systémy.

A14 Bionic a 4G

iPhone SE 3. generácie v podaní svetapple.sk

Pod kapotou dostupného iPhonu môže tróniť najvýkonnejší čip A14 Bionic (5nm) spojený so 4GB operačnou pamäťou RAM. Ak by sa Apple rozhodlo ísť touto cestou, muselo by sa vzdať drahej 5G antény, ktorá patrí medzi najnákladnejšie položky pri výrobe iPhonu 12 mini.

Podpora štandardného 4G však väčšine majiteľov neprekáža a z nášho pohľadu by bola „ideálna“ najmä v krajinách, kde ešte 5G nie je podporované. Čo sa týka úložiska, to odhadujeme na 64GB, 128GB a 256GB rovnako, ako dnes.

Prečítajte si tiež  Spoločnosť Apple tento rok stratila už 25 % svojej hodnoty. Toto je dôvod

Cena

iPhone SE 3. generácie v podaní svetapple.sk

Na záver to najdôležitejšie a teda informácia, koľko by takáto „sranda“ vlastne stála. Vzhľadom na rozdiel oproti iPhonu SE 2. generácie by Apple muselo zdražovať.

Takýto smartfón by jednoducho za 399$ (479€) nepredávalo, pretože by bol príliš silným konkurentom pre iPhone 12 mini, začínajúcim na 699$ (799€). Na druhej strane, stále by mohol byť aj výhodnou a menej vybavenou alternatívou.

Pokiaľ by v Cupertine ponúkali základnú 64GB verziu za 499$ (579€), išlo by o zaujímavú ponuku. Na tejto istej sume dnes začína iPhone XR, ktorý by iPhone SE 3. generácie vyradil z predaja (2. generácia iPhonu SE by v ňom mohla ostať ako základ).

Za väčší 128GB model by zákazník zaplatil 549$ (629€) a za najväčšiu 256GB verziu potom 649$ (729€). Stále by to bolo výhodné pre obe strany.

Je to iba koncept

iPhone SE 3. generácie v podaní svetapple.sk

Na samom konci tu máme niekoľko slov z našej redakcie. Všetko čo sme popísali vyššie vychádza len z našich predstáv o tom, ako by mohol iPhone SE 3. generácie vyzerať v budúcnosti. Takto si predstavujeme moderný a dostupný model v roku 2021.

Ako už býva zvykom, vizualizácie sa vo finále nemusia naplniť, no tak isto môžu byť veľmi presné. Napíšte nám do komentára, čo si o tom myslíte vy, a či by sa vám takýto iPhone SE 3 páčil. Budeme radi za každý váš postreh a príspevok do debaty.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.