Spoločnosť Apple sa kedysi riadila heslom „v jednoduchosti je krása„. K dispozícii sme mali len tri generácie smartfónov a aj tie boli dostupné maximálne v jednej či dvoch farbách. Doba sa ale mení a dnes, v roku 2023, si dokážete kúpiť aj štyri generácie staré iPhony, ktoré sú navyše doplnené o dodatkové modely. Jedným z nich je iPhone SE 3. generácie.

Smartfón predstavený v roku 2022 prináša jednoduchý dizajn s klasickým domovským tlačidlom a tiež skenerom odtlačkov prstov Touch ID. Taktiež je jeho súčasťou kvalitný fotoaparát či procesor A15 Bionic spolu s 5G pripojením. Je to ideálny hardvér pre začiatočníkov, ktorý za svoj prvý iPhone nechcú platiť príliš veľa peňazí. Teraz je navyše rekordne lacný.

Aj keď sa iPhone SE 3. generácie štandardne predáva za 549 €, čo je už dosť vysoká čiastka, po kliknutí na tento odkaz ho kúpite od 429 €. Za tieto peniaze dostanete smartfón so životnosťou ešte niekoľko dlhých rokov. Ak sa však pozrieme na generačne starší iPhone 11, kladieme si otázku, či sa to vôbec oplatí.

Zariadenie, ktoré v čase uvedenia na trh štartovalo na hranici 799 € sa totiž v súčasnosti predáva v podstate za polovicu. Po kliknutí na tento odkaz ho kúpite za 425 €. Vyzerá oveľa modernejšie, má väčší displej aj akumulátor a takisto až dva fotoaparáty so zaujímavejšími režimami. Ktorý by ste si teda mali vybrať vy?

iPhone SE 3 – Výhody a nevýhody

iPhone SE 3
Zdroj: Trusted Reviews

Začnime o tri roky novším modelom, ktorý však na prvý pohľad pôsobí, ako by mal takmer desať rokov. Dizajn iPhonu SE 3. generácie totiž vychádza z iPhonu 8 (2017) a ten zdieľa pomerne dosť prvkov s iPhonom 6, ktorý spoločnosť Apple predstavila ešte v roku 2014! Ako ten čas letí, však?

Navyše telefón má síce drobné rozmery a pohodlne sa dá používať v ruke, no o veľkú časť displeja ho pripravujú hrubé rámy (brady) vo vrchnej a spodnej časti obrazovky. K dispozícii je preto iba 4,7″ Retina displej s vysokým rozlíšením a hustotou pixelov 326 ppi, pričom by sa tu zmestil pokojne aj 5,4″ panel rovnako, ako to má iPhone 12 / 13 mini s podobnými rozmermi. Apple sa žiaľ snažilo ušetriť.

Medzi nevýhody tiež musíme zaradiť absenciu druhého objektívu či nočné režimu pri fotení, ktorý je dnes považovaný za samozrejmosť. Výhodou je ale prítomnosť portrétneho režimu či možnosť natáčať 4K videá pri 60 FPS. To veľa konkurentov s Androidom nedokáže.

Prečítajte si tiež  Návod: Ako aktivovať na Macu automatické prepínanie svetlého a tmavého režimu a ako tomu prispôsobiť pozadie
iPhone SE 3 za výbornú cenu
Zdroj: Unsplash / TechieTech Tech / Shiwa ID (úprava redakcie)

Výčitku si z našej strany zaslúži aj veľkosť akumulátora, ktorý má len 2018 mAh a na súčasné štandardy sa vybíja až neprimerane rýchlo.

Trochu to však zachraňuje moderný procesor A15 Bionic, ktorý nájdete len v iPhone 13 či iPhone 14. Ide o veľmi výkonný a hlavne úsporný čip produkovaný 5 nm procesom, vďaka ktorému sa vie iPhone SE 3. generácie pripojiť aj na 5G sieť.

iPhone 11 – Výhody a nevýhody

iPhone 11 cena
Zdroj: Unsplash / Mikhail Tyrsyna / David Švihovec (úprava redakcie)

Na druhej strane bojového poľa stojí ostrieľaný a už dobre známy iPhone 11, ktorý prišiel na trh ešte v roku 2019. Ak keď nejde o novinku, vo svete sa stále predáva ako teplé rožky. Platí to aj pre Slovensko.

Ide síce o starší iPhone, no vďaka vysokému výkonu, ktorý mu bol v čase predstavenia vďaka 7 nm procesoru A13 Bionic dopriaty, bude bez problémov fungovať ešte minimálne 2 roky s tými najnovšími aktualizáciami operačného systému iOS. Ak teda iPhone striedate v takomto časovom intervale, nevidíme dôvod, prečo by vám „jedenástka“ nemala stačiť.

Reklama
Reklama

Je síce pravda, že čip A13 Bionic bude snáď vo všetkom horší ako jeho o dve generácie novší braček a iPhone 11 rovnako neponúkne 5G, ale iba 4G pripojenie. Tu si však musíte položiť otázku, či to naozaj potrebujete, nakoľko aj iPhone 11 stále zvládne náročnejšie úlohy, hry, surfovanie po webe / sociálnych sieťach alebo prehrávanie videa na Netflixe.

iPhone 11 v zľave
Zdroj: YouTube / Nick Ackerman / Yehia Radwan يحيى رضوان (úprava redakcie)

A čo je ešte dôležitejšie, všetky tieto aktivity si vďaka väčšiemu 6,1″ edge-to-edge displeju s odomykaním cez Face ID (a nie Touch ID) užijete oveľa viac. Telefón má obrovskú 3 110 mAh batériu s perfektnou výdržou a kúpiť si ho viete v pestrejších farbách.

Za zmienku tiež stojí prítomnosť druhého ultraširokouhlého fotoaparátu s rozlíšením 12 Mp či podpory nočného režimu, vďaka ktorému vytvoríte nádherné zábery aj v zhoršených svetelných podmienkach.

Ktorý model by sme si vybrali my?

Hoci sme sa snažili byť nezaujatí, z nášho textu je už asi jasné, ktorý model by sme si radšej vybrali my. Rešpektujeme síce, že iPhone SE 3. generácie je novší a má oveľa výkonnejší procesor, no čo z toho, keď ho s jeho drobným 4,7″ displejom prakticky nedokážete využiť? Navyše má aj malú batériu, ktorá bude dosť trpieť pri využívaní super-rýchleho 5G pripojenia. Preto si radšej režim budete prepínať do 4G.

Jediný benefit, ktorý iPhone SE 3. generácie má je jeho životnosť, nakoľko práve jeho čip zaisťuje, že vám bude fungovať pokojne aj 4 roky s tými najnovšími aktualizáciami. Opäť tu však nastáva otázka, či budete chcieť v roku 2027 používať telefón, ktorého dizajn bude pripomínať v tom čase už 13 ročný iPhone 6. Odpoveď je, že asi nie…

Prečítajte si tiež  Apple práve predstavilo úplne nový iMac!
iPhone 11 2022
Zdroj: Unsplash / David Švihovec / Simon Reza (úprava redakcie)

Naopak, iPhone 11 vám síce s najnovšími aktualizáciami vydrží kratšie, no užijete si ho oveľa viac. A keďže sa dá po kliknutí na tento odkaz kúpiť od 425 €, z nášho pohľadu tu nie je nad čím špekulovať. Stále je to super smartfón, ktorý stojí za zváženie a obávať by ste sa nemali ani jeho veku. Veríme, že vás nesklame.

Do pozornosti tiež dávame, že na Loopi.sk nájdete posledné kusy ekologických krytov pre iPhone 11 len za 9,99 €. To isté platí aj pre iPhone SE 3, kde je k dispozícii ešte o niečo viac farieb.

Loopi Eco Case
Reklama

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -