Ešte minulý rok svet obletela správa o tom, že iPhone vás sleduje aj vtedy, keď máte vypnuté lokalizačné služby. Apple tento fakt okamžite priznalo a vysvetlilo, prečo je to tak. Dôvod bol v podstate legislatívny. V zariadení sa nachádza čip U1, ktorý nie je dovolené v niektorých krajinách oficiálne používať.

Apple U1 a legislatívny problém

Fakt, že vás váš smartfón “sleduje” aj vtedy, keď to máte vypnuté je pomerne závažný. V modernej dobe, kedy si snažime zachovať aspoň trochu súkromia by sa to diať určite nemalo. Jablková spoločnosť to ale nemyslela zle a v podstate len zisťovala, v akej krajine sa používateľ nachádza. Dôvodom je úplne nový, ultraširokopásmový čip Apple U1, ktorý sa nachádza vo všetkých iPhonoch predstavených v septembri 2019.

Možno ste to ani nevedeli, ale s touto technológiou majú niektoré krajiny problém a ich legislatíva ju nepovoľuje používať. iPhone teda sledoval polohu používateľa na to, aby zistil, či sa práve v jednej z takýchto krajín nenachádzate. Ak by ste sa nachádzali, U1 čip by vám vo vašom iPhone jednoducho nefungoval. Ako uviedla jablková spoločnosť vo svojom oficiálnom vyhlásení, o svojich zákazníkoch nikde nezhromažďovalo žiadne údaje.

Bezpečnostné riziko tu teda v žiadnom prípade určite nehrozilo. Napriek tomu ale existujú ľudia, ktorí by radšej sledovanie vypli úplne, čomu samozrejme rozumieme. Firma im to v najnovšej aktualizácii softvéru, operačného systému iOS 13.3.1 dovolí. Prezradila nám to jeho posledná beta verzia.

Prečo sa nám iPhone 11 Pro vo novej farbe "Midnight Green" páči najviac?
Prečo sa nám iPhone 11 Pro vo novej farbe “Midnight Green” páči najviac? – svetapple.sk

iPhone vás nebude sledovať, keď si to vyslovene neprajete.

V nastaveniach operačného systému iOS 13 sa odteraz bude skrývať aj položka Networking & Wireless. Tá by mala zastaviť práve nežiadúce sledovanie polohy pre U1 čip od samotnej spoločnosti Apple. Ako však dodáva redakcia 9to5mac, toto nastavenie môže nejakým (bližšie nešpecifikovaným) spôsobom ovplyvňovať aj fungovanie bezdrôtových technológii Wi-Fi, Bluetooth a a ultraširokopásmovej technológie, ktorú zabezpečuje práve spomínaný čip.

Nastavenie by sa malo nachádzať konkrétne v sekcii Nastavenia > Súkromie > Lokalizačné služby > Systémové Služby. Akonáhle bude teda dostupná nová aktualizácia operačného systému, je skoro isté, že bude obsahovať aj túto možnosť. Pokiaľ vám neustále sledovanie nevyhovuje, budete ho môcť rýchlo a jednoducho zrušiť. Telefón bude pri tom stále môcť využívať lokalizačné služby pre jednotlivé aplikácie.

Apple U1 čip
Vo vyznačenom štvorčeku sa nachádza práve U1 čip – svetapple.sk

Na záver treba dodať, že čip U1 umožňuje napríklad veľmi presné určenie polohy akéhokoľvek iného Bluetooth zaraidenia. Tak isto sa vie postarať o super-rýchly prenos dát. Pokiaľ chcete vidieť ako to funguje v praxi a máte iPhone 11/11 Pro, otvorte si napríklad AirDrop. Práve tu sa vám krásne ukáže, ktorým smerom od vás sa nachádza napríklad druhý iPhone, na ktorý chcete poslať dokumenty. Táto novinka ešte nenašla svoje primárne využitie.

Slúžiť by mala predovšetkým pre prívesok AirTag, ktorého príchod sme očakávali ešte v roku 2019. Napokon sa tak nestalo a Apple si ho necháva pravdepodobne na udalosť ako marcovú keynote alebo májovú WWDC 2020. Prívesok by vám mal v skratke pomôcť nájsť predmety ako kľúče, peňaženku a podobne.

Návod: Ako vypnúť automatický jas na iPhone či iPade.
iPhone vás nebude sledovať, keď si to vyslovene neprajete. – svetapple.sk
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here