Spoločnosť Apple sa vždy špecializovala na produkciu tých najlepších tabletov na svete. Pokiaľ chcete zariadenie s krásnym dizajnom, špičkovým výkonom a jednoduchým používateľským rozhraním, iPad je pre vás, ako stvorený. Ja sám som si nedávno zaobstaral iPad Air s procesorom M1, ktorý sa dá kúpiť v zľave za super ceny. Dnes vám skúsim opísať svoju prvú skúsenosť a dojmy.

Začnime v prvom rade tým, ako na mňa pôsobí dizajn. Zariadenie je doslovným stelesnením slova „Air“, nakoľko aj napriek 10,9″ obrazovke a veľkému akumulátoru váži iba 461 gramov a jeho hrúbka dosahuje 6,1 mm. iPad Air je taký tenučký, že máte pocit, že by ste ho zlomili v rukách. Našťastie však ponúka veľmi pevnú hliníkovú konštrukciu, ktorá takýmto snahám šikovne zabráni. Rovnako má veľký displej s vysokým rozlíšením. Či už som si pustil video, alebo som prechádzal systémom iPadOS, obraz bol stále dokonalo ostrý a čistý.

Cena zariadenia je spoločnosťou Apple stanovená na 769 €. Ja som mal však šťastie a tablet som kúpil o zhruba 100 € lacnejšie. Po kliknutí na tento odkaz zobrazíte aj vy ponuky, v rámci ktorých štartuje na sume 639 € a to sa mi zdá vzhľadom na jeho technológia veľmi adekvátne. Netreba totiž zabúdať, že v jeho útrobách sa ukrýva „šelma“.

iPad Air 5
Zdroj: YouTube / Karl Conrad (snímka obrazovky)

Samozrejme ňou myslím špičkový 5 nm procesor M1, ktorý spoločnosť Apple pôvodne vyvinula pre počítače Mac. Má 8-jadrové CPU, 8-jadrové GPU a spojený je s 8 GB operačnou pamäťou RAM. Toto sa vám nehodí len pri náročných hrách, ale aj pri náročnej práci. Na iPade Air dokážete jednoducho strihať videá vo vysokom rozlíšení a on vám vôbec nebude dávať najavo, že by sa s tým akokoľvek trápil.

Sám som to vyskúšal a bol som veľmi milo prekvapený. Navyše vďaka výkonnému procesoru tablet promptne reaguje na akýkoľvek pokyn, či požiadavku, ktorú mu zadáte. Nebude sa vám teda stávať, že by ste na otváranie akejkoľvek aplikácie čakali dlhšie, ako niekoľko sekúnd.

iPad Air M1 má fantastickú výdrž batérie 

Procesor M1 bude dobrým základom pre dlhoročnú podporu najnovších verzií iPadOS. Navyše tu môžete využiť špeciálny rozšírený multitasking, vďaka ktorému sa iPad správa tak trochu, ako počítač. Pridajte k nemu klávesnicu s TrackPadom a máte hybridný notebook!

iPad Air 5
Zdroj: Apple

Taktiež netreba zabúdať na podporu Apple Pencil 2. generácie, ktorú si len pripnete na bok tabletu cez magnety a ona sa bezdrôtovo nabíja.

Keď už sme pri výkone, pochváliť musím aj akumulátor, ktorý má kapacitu 8 827 mAh a pri mojom bežnom používaní dosahuje celý pracovný deň na jedno nabitie. Ak by som sa zameral na čistý čas používania, hovorím asi o ôsmych hodinách, čo je blízko desaťhodinovému údaju, ktorý sľubuje spoločnosť Apple.

Som si navyše istý, že by som sa vedel dostať aj na lepšie čísla, no spomínaná hodnota vyplýva z mojich bežných skúseností. Samozrejme, že keď čipu M1 poriadne naložíte a renderujete na ňom videá, akumulátor nezvládne viac, ako zopár hodín. Naopak, ak videá len pozeráte a nemáte maximálny jas, možno sa dostanete aj za spomínaných 10 hodín. Za mňa je to teda veľmi dobrý výsledok

Má kvalitné fotoaparáty, USB-C a tiež perfektný zvuk

Zdroj: YouTube / Tech Gear Talk / Brian Solid (úprava redakcie)

iPad Air je v prvom rade tablet a nie fotoaparát. Apple sa tu preto nemuselo trápiť s vymakanými objektívmi. Aj tak tu ale nájdeme veľmi kvalitný 12 Mpx snímač, ktorý vás určite neurazí. Netvrdím síce, že fotí tak dobre, ako napríklad iPhone 14 Pro Max, no v porovnaní s ostatnými tabletmi, ktoré som už držal v ruke, ide o silný nadštandard.

Taktiež sa naň dá natáčať 4K video pri 60 FPS a dokonca tu viete zaznamenať aj spomalené zábery v rozlíšení 1080p pri 240 FPS. iPad Air je teda použiteľný aj na rodinnej oslave, alebo pri „blbnutí“ s deťmi. Toto sa mi veľmi páči. Takisto sa mi páči aj predný fotoaparát, ktorý má 12 Mpx a natáča video pri 1080p a 60 FPS. Je to dostatočná kvalita, ktorú zužitkujete najmä počas pracovných Face Time hovorov. Vďaka integrovanej funkcii Center Stage budete po celý čas stredobodom pozornosti, aj keď sa pohybujete po miestnosti.

Prečítajte si tiež  Táto nenápadná funkcia zbytočne vybíja váš iPhone. Aktívnu ju má skoro každý

iPad Air M1 ponúka štandardnú kompatibilitu pre USB-C pripojenie. Myslím si, že je to veľmi praktické riešenie, najmä pokiaľ vlastníte MacBook a obe zariadenia dokážete nabíjať jednou nabíjačkou. Navyše, čoskoro na tento štandard prejde a pripravovaný iPhone 15. Blížiaci sa koniec Lightning konektora je určite smutný, ale z môjho osobného pohľadu aj potrebný. Nebaví ma všade ťahať niekoľko nabíjačiek, keď viem, že my môže stačiť jedna, prípadne dve, ak na rukách nosím Apple Watch.

iPad Air 5. generácie
Zdroj: MyNextTablet / TrustedReviews / úprava redakcie

Veľkú pochvalu si z mojej strany vyslúži aj zvuk, s akým iPad Air prehráva obsah. V každom rohu nájdete jeden zo štvorice reproduktorov a spolu dotvárajú zážitok, pri ktorom vyslovene chcete pozerať filmy, alebo hrať hry. Pre niekoho ide možno o nepodstatný detail, no pre mňa o veľmi dôležitú súčasť tabletu, pri ktorej som rád, že ju Apple nepodcenilo.

Či mi na iPade Air najviac chýba? Sú to len tri veci

Zdroj: YouTube / Dave2D / Marques Brownlee (úprava redakcie)

O iPade Air 5. generácie s procesorom M1 by som mohol písať celé hodiny, no zatiaľ ho mám iba niekoľko týždňov, takže hlbšiu recenziu poskytnem až neskôr. Každopádne som už teraz našiel zo dve, či možno tri veci, ktoré mu musím vytknúť. Nič predsa nie je dokonalé.

Začnem displejom, ktorý je dostatočne veľký, perfektne reaguje na dotyk prsta, je laminovaný a má aj vysoké rozlíšenie či dostatočný jas. Toto všetko je síce pekné, no z môjho pohľadu mu chýba 120 Hz obnovovacia frekvencia tak, ako to má už niekoľko rokov iPad Pro. Sám dnes používam iPhone 14 Pro Max, ktorý 120 Hz podporuje a keď sa potom pozriem na 60 Hz displej iPadu Air M1, ten rozdiel sa nedá prehliadnuť. Dobrou správou ale je, že som si na to veľmi rýchlo zvykol.

Medzi ďalšie dve veci, ktoré sa mi celkom nepáčia zaradím skôr menej podstatné drobnosti. Tou prvou je, že keď štandard Face ID oslavuje šesť rokov od svojho príchodu na trh, prečo nemôže byť aj súčasťou tabletu strednej triedy? Nechápte ma zle, Touch ID je super, no predsa ide o technológiu, ktorú už roky nepoužívam a často sa mi stáva, že odomykanie cez odtlačok prsta nie je také spoľahlivé, ako odomykanie cez skenovanie tváre. Rovnako, ako pri displeji, ale chápem, že Apple jednoducho muselo niekde ušetriť a iPad Air trochu odlíšiť od iPadu Pro, ktorý je o stovky eur drahší.

iPad Air M1
Zdroj: Apple

Na záver tu je už iba fakt, že aj keď má LED zadnú diódu spomínaný iPad Pro a nájdeme ju dokonca v menšom iPade mini 6. generácie (2021), prečo ju Apple nepridalo aj do iPadu Air M1 (2022), ktorý má prakticky rovnaký dizajn? Ja viem, nie je to tablet určený na fotenie, zatiaľ čo iPad mini so svojimi kompaktnejšími rozmermi môže byť v tomto smere použiteľnejší.

LED dióda však neslúži len na zaznamenávanie záberov v horších svetelných podmienkach, ale poväčšine času ju používam, ako baterku, keď v noci prechádzam tmavými miestnosťami svojho bytu a nechcem rozsvietiť silné svetlá. Iste, môžem si zobrať aj iPhone, no niekedy mám po ruke iPad a toto považujem za nedostatok.

Aký je teda verdikt? 

iPad Air 5. generácie som si kúpil na bežné použitie a cestovanie. Pokiaľ sedím niekoľko hodín v lietadle, prípadne čakám na letisku, potrebujem sa nejako rozptýliť a tablet na to slúži veľmi dobre.

Taktiež na ňom rád pozerám videá, alebo čítam internetové stránky. Je to skrátka univerzálny spoločník, ktorý dopĺňa iPhone, ale zatiaľ nenahrádza MacBook. A aj keď som za ten čas našiel niekoľko nedostatkov, ani jeden z nich nie je taký zásadný, že by som kúpu iPadu Air s procesorom M1 neodporučil. Práve naopak.

Prečítajte si tiež  Prečo tak milujeme iPhone? Toto je tajomstvo jeho úspechu

Tento tablet stále považujem za jedno z najlepším zariadení v pomere cena / výkon / protihodnota, aké má spoločnosť Apple v ponuke. Ak vás teda iPad Air M1 zaujal, po kliknutí na tento odkaz ho kúpite za najlepšie ceny na Slovensku. Ja som svoj nákup neoľutoval.

Reklama
Reklama

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
PREHĽAD RECENZIE
Dizajn
90 %
Fotoaparát / Video
75 %
Výkon
100 %
Displej
80 %
Cena
75 %
ZDROJSvetApple - článok obsahuje affiliate linky, z ktorých máme províziu
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.
kupil-som-si-ipad-air-m1-ktory-je-teraz-v-zlave-je-to-skutocne-ten-najrozumnejsi-ipad-sucasnostiiPad Air M1 patrí medzi najlepšie tablety súčasnosti. Zariadenie si ma získalo už pri prvom kontakte a aj keď má svoje drobné nedostatky, ako celok je to vydarený kúsok spotrebnej elektroniky. Jeho nákup určite odporúčam.