Spoločnosť Apple predstavila iPhone prvej generácie ešte začiatkom roka 2007, kedy s týmto smartfónom zožala úspech po celom svete. Prakticky nikto, v tom čase neočakával, kam to toto revolučné zariadenie o 16 rokov neskôr dotiahne. Dnes ide o najdôležitejší produkt výrobcu, ktorý je schopný udávať trendy v mobilnom priemysle.

Napadlo vás ale niekedy, v čom spočíva tajomstvo jeho úspechu? Pokiaľ nie, skúsime vám to vysvetliť v tomto článku. iPhone sa totiž snažia po technickej a vizuálnej stránke napodobniť mnohí konkurenční výrobcovia. Nikomu sa, ale zatiaľ nepodarilo priniesť na trh taký produkt, ktorý by mu v oblasti predaja dokázal čo i len najmenej konkurovať.

iPhone a Apple sú dve silné značky stelesnené v jednom produkte

Spoločnosť Apple vždy vyrábala nádherne vyzerajúce technológie, ktorých cena bola poriadne vysoká. S týmto princípom sa stretávame už niekoľko dlhých rokov, na základe čoho vzniklo povedomie, že kúpou Apple produktu používateľ získava aj určitý spoločenský status.

Apple aj iPhone spolu stelesňujú luxusnú značku vysokej kvality, ktorá dokáže upútať pozornosť. Iné smartfóny takúto vlastnosť nemajú, aj keď sa ich výrobcovia snažia predávať za rovnaké ceny, ako práve Apple. Napokon to však všetko končí pri zľavách, ktoré majú osloviť väčšie masy záujemcov. Všimli ste si ale, že iPhone od spoločnosti Apple nikdy nepadá do extrémnych cenových zvýhodnení?

Áno, zľavy na úrovni sto, dvesto eur sa z času na čas nájdu, no bývajú len dočasné. Apple si tiež veľmi stráži maloobchodné ceny zariadení u svojich odberateľov. iPhone im predáva draho, vďaka čomu na jeho predaji získavajú len veľmi nízku maržu. Keďže ale ide každý nový iPhone na odbyt ako teplé rožky, príliš im to neprekáža. Navyše k nemu vedia prihodiť aj nabíjačku, kryt či ochranné sklíčko, na ktorom zarobia možno aj viac.

Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa cena tohto zariadenia dlhodobo drží na vysokej úrovni, aj keď hovoríme o použitých kusoch, ktoré sa predávajú cez bazár. Hodnota iPhonu klesá podstatne pomalšie, ako napríklad hodnota smartfónov od spoločnosti Samsung alebo Google. Dokázal to aj nedávny prieskum.

8 z 10 najpredávanejších smartfónov boli v roku 2022 iPhony 

A ak si myslíte, že to čo píšeme, je obyčajné zavádzanie, z omylu vás vyvedú dáta zozbierané v priebehu minulého roka, ktoré dokázali, že 8 z 10 najpredávanejších smartfónov na svete boli práve iPhony od spoločnosti Apple.

Prečítajte si tiež  iPhone mini sa lúči: Apple ho zruší a vy ho už nikdy neuvidíte. Stále sa dá kúpiť v zľavách za super peniaze

Na predposlednej deviatej priečke sa dokonca ocitol aj dizajnovo (a v podstate aj technicky) zastaralý iPhone SE 2. generácie, ktorý Apple predstavilo v roku 2022 a dnes ho v rámci najvýhodnejšej ponuky kúpite za 450 € (namiesto 549 €).

Mnohí si myslia, že tento produkt nikto nechce, no v skutočnosti ho kupovalo viac zákazníkov, ako väčšinu vlajkových lodí od Samsungu, Xiaomi alebo Google.

Nie je to len o značke. Máme tu dokonalý ekosystém 

apple produkty iphone ipad apple pencil airpods
Zdroj: Unsplash (Brandon Romanchuk)

Spoločnosť Apple má jednu obrovskú výhodu oproti svojim konkurentom. Hardvér, ale aj kompletne celý softvér pre svoj iPhone, Mac, Apple Watch či dokonca AirPods si vyvíja úplne sama. Vďaka tomu ho dokáže dokonalo optimalizovať a vytvoriť z produktov jednotný „ekosystém“, ktorý medzi sebou perfektne komunikuje.

Ku všetkému sa viete prihlásiť prostredníctvom jedného iCloud účtu a následne sa zariadenia spoja do dokonalej harmónie, ktorú budete milovať. Svoj Mac si okamžite odomknete priblížením sa s Apple Watch a skopírovaný text z neho prenesiete cez WiFi do iPhonu. Niekoľkokrát denne tiež využijete funkciu automatického prepínania AirPods a keď nejaké zariadenie náhodou stratíte, ľahko ho nájdete cez funkciu Nájsť.

Fantastické na týchto produktoch sú aj aplikácie, ako napríklad FaceTime, iMessage alebo aj obyčajné Poznámky či Telefón. Všetky sú navzájom prepojené, vďaka čomu môžete prijať správu alebo hovor na svojom Macu, aj keď je váš iPhone práve v úplne inej miestnosti.

A to sme ešte nespomenuli dokonalé a intuitívne používateľské rozhrania operačných systémov iOS, iPadOS, macOS či watchOS. Ich ovládanie sa vám po pár týždňoch či mesiacoch vryje pod kožu tak, že už nebudete chcieť používať nič iné.

Apple inovuje iPhone svojsky ale za to poriadne

Zdroj: SvetApple

Áno, v posledných rokoch z každej strany počúvame, že spoločnosť Apple zabudla inovovať a čiastočne s týmto názorom súhlasíme. iPhone dnes nemá 200 Mpx fotoaparát so 100 – násobným digitálnym priblížením a ani skladací displej (hoci na ňom spoločnosť Apple podľa patentov pracuje).

Na druhej strane ale treba uznať, že akákoľvek technológia v tomto zariadení funguje na 100 % a používatelia s ňou nikdy nemali absolútne žiadny problém. Stačí sa pozrieť napríklad na Face ID, ktoré dodnes neponúka väčšina konkurenčných Androidov.


Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay. 

Loopi Eco Case
Reklama

Ide o extrémne komplikovaný systém, ktorý pozostáva z niekoľkých kamier a 3D snímačov zameraných na vašu tvár. Funguje to, ale tak rýchlo a prirodzene, že sa nad celým procesom odomykania, ani len nezamyslíte.

Prečítajte si tiež  Apple chystá ďalší HomePod. Prezradil to únik z iOS 15

Rovnako netreba zabúdať ani na špičkové video, ktoré keď sa dostane do správnych rúk profesionála, veľakrát ho ani nemáte šancu rozoznať od iného videa, ktoré bolo natočené na profesionálnu kameru.

Apple tiež v každom vlajkovom modeli používa extrémne výkonné procesory, ktoré týmto zariadeniam umožňujú získavať softvérové aktualizácie aj na dobu 6 a viac rokov, či špičkové displeje, ktoré vyhrávajú prestížne ocenenia.

Apple sa teda nesnaží namontovať na zadnú časť iPhonu hodinky s vodotryskom a rovnako nechce riskovať žiadne skladacie experimenty, nevznikne skutočne spoľahlivá technológia, ktorá bude dostatočne odolná.

Cupertinský výrobca sa naopak zameriava na už existujúce funkcie a komponenty, ktoré z roka na rok vylaďuje do dokonalosti. A možno aj preto si iPhone získal priazeň zo strany viac, ako miliardy používateľov po celom svete, ktorí ho dnes vlastnia. Skrátka im len dobre funguje vo všetkom, čo dokáže.

Jednoduché zhodnotenie 

iPhone 14 Pro
Zdroj: YouTube / Oliur / UltraLinx / Kyle Erickson (úprava redakcie)

iPhone možno nie je ten najlepší smartfón na svete po stránke technologickej výbavy. Na to sa však ani nehrá. Apple dbá predovšetkým na to, aby to bol ten najlepší smartfón pre svojich používateľov a to sa technologickému gigantovi darí dodržiavať už celých 16 rokov.

iPhone nie je obyčajný smartfón, je to ikona či pojem, ktorý sa navždy zapíše do histórie. Netreba totiž zabúdať, že to bol práve tento smartfón, ktorý ako prvý ľuďom vysvetlil, že nepotrebujú stylusy, alebo QWERTZY klávesnice. V roku 2007 sa na ne spoliehal skoro každý jeden výrobca s výnimkou Apple.

Steve Jobs v roku 2007 predviedol koncept, ktorý funguje v značne modernizovanej podobne do dnešných dní. Dokonca aj používateľské rozhranie iOS si zachováva väčšinu základných princípov ovládania a vizuálu, čo je po tak dlhej dobe úctyhodné.

iPhone 2G
Zdroj: RR Auction

Dajte nám vedieť do komentára, prečo milujete iPhone vy. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -