Každý rok sa koná množstvo rôznych aukcií, v ktorých sa objavujú hodnotné historické produkty alebo predmety, ktoré súvisia so spoločnosťou Apple. Tá posledná je ale v niečom výnimočná. Do ponuky sa totiž dostal prototyp počítača Apple-1 „Apple Computer A“, ktorý vlastnil priamo zakladateľ spoločnosti Apple Steve Jobs. Doska Apple Computer A vznikla v roku 1976 a ručne ju zospájkoval druhý zakladateľ technologického giganta, Steve Wozniak. Neskôr bola použitá na demonštráciu osobného počítača Apple-1 Paulovi Terrellovi.

Aby sme vás uviedli do obrazu, Terrell bol majiteľom spoločnosti The Byte Shop v Mountain View v Kalifornii. Byte Shop sa stal vôbec prvým predajcom počítačov od spoločnosti Apple po tom, čo jeho majiteľ objednal 50 kusov zariadení Apple 1. Jobs a Wozniak mu ich predávali za ikonickú čiastku – 666,66 $ / kus.

Stratené zariadenie

Apple A prototyp prvého Apple počítača
Zdroj: RR Auction

Zabudnutý prototyp, ktorý sa teraz dostal do aukcie, bol porovnávaný s dobovými fotografiami, ktorý vytvoril osobne Paul Terrell v roku 1976. Historici to museli urobiť preto, lebo zariadenie sa považovalo za stratené.

V registri technologického giganta, ktorý overil aj expert na zariadenia Apple-1 Corey Cohen, je označené pod číslom dva. Jeho súčasná hodnota sa odhaduje na viac ako 500 000 $. Prototyp tak ľahko prekročí čiastky, ktoré ľudia platia za skutočný a funkčný počítač Apple 1 – prvý oficiálny sériovo vyrábaný produkt od spoločnosti Apple.

Zariadenie je žiaľ mierne poškodené

Podľa opisu aukčnej spoločnosti RR Auctions je základná doska mierne poškodená. Odbité z nej bolo v pravom hornom rohu, čo spôsobilo prasklinu tiahnúcu sa od oblasti napájania až po spodnú časť hardvéru.

Prečítajte si tiež  Svoj MacBook Pro M1 som oblial kávou. Čo sa presne pokazilo, kto ho opravil a ako som ušetril stovky eur?

Aj napriek tomu je však tento „historický predmet“ extrémne vzácny a neočakáva sa, že by kvôli poškodeniu stratil na svojej hodnote. Ako sme už napísali vyššie, predpokladaná predajná cena je približne pol milióna dolárov. A to nie je málo.

Apple A prototyp prvého Apple počítača
Zdroj: RR Auction

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.