Ak máte radi históriu Apple a na bankovom účte držíte niekoľko stoviek tisíc eur, otvára sa zaujímavá príležitosť vlastniť jeden z najcennejších produktov od tohto výrobcu. Ako iste viete, prvým počítačom bol model Apple I a vznikol v malom počte v roku 1976. Ručne ho v garáži zostavil Steve Jobs a Steve Wozniak.

Teraz sa toto veľmi cenné zariadenie dostáva do dražby v rámci bostonskej RR aukcie. Vlastnil ho zberateľ Roger Wagner, ktorý si ho zaobstaral ešte v roku 2002 na Vintage Computer Festivale. Pokiaľ ste o tomto mužovi nikdy nepočuli, zďaleka nie ste jediní. V skutočnosti sa však podpísal na prvej knihe o programovaní v montážnom jazyku pre počítač Apple II a zároveň ide o osobného priateľa Steva Wozniaka. K Apple má teda blízko.

Expert na počítate Apple 1 Corey Cohen uviedol, že zariadenie je plne funkčné a jeho stav sa pohybuje na úrovni 7/10.

Originálna doska Apple 1 sa dodáva zároveň s kazetovým rozhraním, kazetami, prenosným kazetovým magnetofónom a prehrávačom Panasonic, klávesnicou Apple II, 11 originálnymi stránkami návodu na obsluhu Apple-1 podpísanými Ronaldom Waynom a ďalšími predmetmi.

Apple 1 za približne 450 000 $

V čase uvedenia na trh stáli tieto stroje 666,66 $ a vyrobilo sa ich presne 175 kusov. Od roku 1976 do dnešných dní sa ale zachovala asi iba polovica, pričom ešte menšie množstvo je na prvotriednej úrovni. Aj preto nie je prekvapením, že cena sa zvykne vyšplhať do obrovských výšin.

Prečítajte si tiež  iPhone 12 Pro s dizajnom počítača Apple 1. Táto úprava nemá obdoby!

Za najhoršie kúsky boli doposiaľ zákazníci ochotní zaplatiť zhruba 50 000 $ a za najlepšie dokonca 815 000 $.

Reálna hodnota predmetného stroja v uvedenom stave je podľa odhadcov asi 450 000 $. Minulý rok sa ale predal podobný kúsok za 458 000 $, pričom ten bol ešte v lepšom stave. Uvidíme, ako to teda dopadne!

 

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -