MacBook či iPad s 8K OLED? Už dnes ponúkajú tablety a počítače od Apple vysoké rozlíšenie pri LCD displeji, ktoré im evidentne viac ako stačí. Na druhú stranu ale nie je vylúčené, že sa čoskoro technológia zmení a displeje budú ešte kvalitnejšie a detailnejšie.

MacBook či iPad s 8K OLED raz možno realitou

Pokiaľ sa pozrieme na súčasné MacBooky či iPady, môžeme konštatovať, že displeje sú tu v oboch prípadoch na veľmi vysokej úrovni a to už niekoľko rokov. Vysoké rozlíšenie a kvalitné LCD označované ako „RETINA“ uspokoja v podstate každého, kto so zariadením pracuje. Dnes sa ale ukazuje, že je teoreticky možné aby mali produkty z Cupertina displeje s ešte väčším rozlíšením ako teraz, Konkrétne sa jedná o 8K pri zobrazovacej technológií OLED. Môže za to Japonská firma: Semiconductor Energy Laboratory.

Už niekoľko mesiacov pracuje na celkom nových zobrazovacích jednotkách, ktoré majú uhlopriečku buď 8,3″ alebo 13,3″. Jedná sa samozrejme o technológiu OLED ako už bolo vyššie naznačené a rozlíšenie 8K je skoro neuveriteľné (7680×4320 pixelov). MacBook či iPad s 8K OLED teda vôbec nemusí byť nereálny.

Nový iPad mini 5. generácie a 10 iPad už začiatkom roka. - svetapple.sk
Nový iPad mini 5. generácie a 10 iPad už začiatkom roka. – svetapple.sk

Pre niektoré produkty od Applu sú tieto uhlopriečky ako vyšité

Ako si si určite všimol práve 8,3″ displej by akurát sedel pripravovanej novinke iPadu Mini, ktorá by sa mala predstaviť niekedy začiatkom tohto roka. Tu sa bavíme až o 1062 ppi (pre porovnanie iPhone XR má 326ppi). Väčšia zobrazovacia jednotka s uhlopriečkou 13,3″ by ponúkala 663ppi. Tá by bola ideálna zase pre MacBook Pro (227ppi) či iPad Pro (264ppi). MacBook či iPad s 8K OLED displejom by mohol zavrieť ústa každému, kto pre nižšie ppi Apple odmieta.

Dôležité je tiež podotknúť, že menší z dvojice displejov pracuje na frekvencií 60 Hz zatiaľ čo jeho väčší brat až so 120 Hz. Netreba sa ale zbytočne tešiť. Apple určite produkty s takýmito displejmi nezaradí do prevádzky tento rok. Samotné displeje sú stále vo vývoji a to nehovoriac o tom, že ich ešte treba konkrétne testovať. Navyše na 8K rozlíšenie treba zaraidenia vybaviť aj príslušným hardvérom, ktorý by ho zvládol. Táto úloha tiež nemusí byť práve najjednoduchšia.

MacBook či iPad s 8K OLED displejom? Teoreticky.
MacBook či iPad s 8K OLED displejom? Teoreticky.

zdroj: appleinsider

Prečítajte si tiež  Želé efekt na iPade mini bude minulosťou: Spoločnosť Apple už pracuje na náprave
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.