MacBook Pro 13″ s 8GB RAM vs MacBook Pro 13″ so 16GB RAM

Všetky nové počítače Mac používajú rovnaký čip M1 (s výnimkou základného MacBooku Air). Rozdiely pri konfigurácií sú teda iba vo veľkosti SSD úložiska a v operačnej pamäti RAM. Základ získate s kapacitou 8GB RAM a väčšiu verziu s kapacitou 16GB RAM. Pre ktorú z nich sa vo finále rozhodnúť?

Následujúci test bol vykonaný na dvoch MacBookoch Pro 13″. Jeden disponoval väčšou operačnou pamäťou, druhý zase menšou. Vo všetkom ostatnom boli rovnaké. Prvé výsledky po vykonaní štandardných Geekbench a Cinebench testov nepreukázali žiadne rozdiely. Testy zamerané na maximálne využitie RAM však áno.

Takzvaný Max Tech Xcode Benchmark napodobňuje kompiláciu kódu. So 16GB verziou zaznamenal MacBook Pro 13″ 122 bodov a s 8GB verziou 136 bodov (stále celkom malý rozdiel). Tu je dôležité podotknúť, že čím menšie číslo, tým lepší výsledok.

Omnoho výraznejšie sa to preukázalo pri exporte 8K RAW R3D do 4K. Základná verzia dokončila proces za 13 minút a 57 sekúnd a drahšej verzií to trvalo len 5 minút a 59 sekúnd. To je porovnateľné s MacBookom Pro 16″ (i9 a 32GB RAM). Upozorňujem, že sa jedná o extrémne náročný test…

Drobné odlišnosti boli zaznamenané aj pri teste exportu 4K videa a v teste exportu RAW Lightroom Classic. Výsledky boli ale veľmi tesné (rozdiel cca 17 sekúnd). Zaujímavosťou je, že 16GB verzia prekonala aj iMac za viac ako 2000€!

Nízke teploty

Počas testu prišlo aj na kontrolu teploty. Rozdiely v porovnaní s Intelom boli viac ako citeľné. Nedávno som na to upozorňoval aj v tomto článku. Z môjho pohľadu sa jedná o jednu z najväčších výhod platformy ARM na Macu.

Celý test si môžete pozrieť v rámci 20 minútového videa, ktoré nahral používateľ MaxTech na YouTube. Odporúčam ho každému, kto sa nevie rozhodnúť medzi 8GB a 16GB RAM. Ak plánujete používať Mac na menej náročné procesy (s tým, že mu občas „naložíte“), bohate vám postačí aj základná verzia. Ak ste ale profesionál, siahnite po drahšom prevedení. Nové počítače Mac objednávajte u autorizovaného predajcu m:zone.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.