Nový dizajn MacBooku Pro
Začnime úplným základom a tým je prepracovaný dizajn. Aj keď aktuálna generácia nepôsobí zastaralo, predstavená bola ešte v roku 2016 a tak si logicky zaslúži upgrade. Toho sa dočkáme na jeseň 2021, kedy Apple predstaví nový MacBook Pro so 14″ displejom a MacBook Pro 16″.
Počítače sa nemajú zmeniť „zásadne“, no tvary sa prispôsobia aktuálnemu trendu plochých hrán. Dizajnérsky tím sa mal inšpirovať iPadom Pro 2018/2020 či iPhonom 12 a vytvoriť produkt bez zaoblenia vo vrchnej a spodnej časti.
MacBook by tak mohol pôsobiť luxusnejšie, no zároveň mohutnejšie. Práve zaoblené tvary dnes stoja za efektom „štíhleho tela“, ktoré má v skutočnosti podobnú hrúbku ako predošlá generácia počítačov predstavených v roku 2012 (prvé MacBooky s Retina displejom).
Žiaden Touch Bar ale fyzické klávesy
Správa od Ming-Chi Kua prekvapila jednou zásadnou novinkou. Hoci Apple verilo v dotykovú plochu Touch Bar, tá sa evidentne nestretla s príliš veľkým záujmom zo strany zákazníkov. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa s týmto detailom s vysokou pravdepodobnosťou rozlúčime.
Ľudia chcú používať fyzické klávesy bez toho, aby sa museli pozerať na displej, na čo práve klikajú. Aj preto sa v Cupertine rozhodli tak ako sa rozhodli a s „revolúciou v ovládaní“ jednoducho skončia. Samotná klávesnica by mala vyzerať podobne, ako na súčasnom MacBooku Air (M1).
Vráti sa MagSafe a ďalšie konektory
Správa sa venovala aj nabíjaniu a konektivite. Apple sa vráti ku svojej minulosti a do počítačov zakomponuje pokročilé bezdrôtové nabíjanie za pomoci MagSage adaptéra. V súčasných modeloch ho vystriedalo USB-C, ktoré si jedni pochvaľujú a iní ho zase nenávidia. Z tohto pohľadu si dovolíme doplniť, že Apple túto možnosť nabíjania zachová aj naďalej. Rozšíri ju ale aj o ďalší spôsob, takže si tu každý príde na svoje.
Dobrou správou je tiež rozšírenie portov. Po novom by tu nemali byť iba 2 či 4 USB-C Thunderbolt 3 porty ale ďalšie možnosti pripojenia, ktoré vás zbavia používania externých doplnkov od výrobcov tretích strán. Konečne si sem teda napojíte SD kartu, či možno aj HDMI kábel. Nechajme sa prekvapiť.
Procesory ARM (Apple Sillicon) a predstavenie
Na záver azda najdôležitejšia informácia a tou je výkon počítača. Predpokladáme, že základ bude tvoriť stále M1 čip (alebo jeho vylepšená verzia). Do ponuky by sa mohli ale zaradiť aj ďalšie procesory, ktoré posunú možnosti výkonu (CPU a GPU) na úplne inú úroveň.
Čo sa týka predstavenia, presný dátum a ani mesiac zatiaľ nepoznáme. Pokiaľ však budeme vychádzať z tradičného lineupu Apple, dočkáme sa ho na jeseň 2021, v podobnom období ako keď prišli minuloročné Macy s čipmi ARM.
Napíšte nám do komentára, čo si myslíte o týchto zmenách vy a či samotné inovácie v podobe väčšieho množstva portov a odstránenia Touch Baru vítate alebo nie. Budeme radi za každý váš názor.
Za nás sa jedná o zaujímavé správy, z ktorých dedukujeme, že Apple sa odvracia od určitej „masovosti“ a svoje high-end stroje chce prispôsobiť profesionálom. Tento prístup nám tu posledné roky chýbal ako soľ.