Nie je žiadnym tajomstvom, že Apple v boji proti PC neustále ťahá za kratší koniec. Technologický priemysel vykazoval solídny pokrok aj v časoch pandémie alebo poklesu dopytu, no napriek tomu sa celosvetové dodávky počítačov medziročne znížili o 4,3%. Čo je však zaujímavé, predaj MacBookov stúpol až o 8%. čo sa nepodarilo žiadnemu inému producentovi laptopov.

Prečítajte si tiež  Apple chystá dva nové počítače Mac. Predstaví ich už o niekoľko týždňov

Toto najnovšie zistenie spoločnosti Counterpoint Research berie do úvahy všetky jablkové laptopy bez ohľadu na model, takže sú v ňom zahrnuté ako 13″ MacBooky Air a Pro, tak aj minuloročné MacBooky Pro s čipom M1 Pro a M1 Max. Trhový podiel spoločnosti v tomto sektore sa tak zvýšil najviac spomedzi top sledovaných značiek.

Celkovo sa celosvetové dodávky všetkých PC vrátane Macov v 1. štvrťroku 2022 medziročne znížili o 4,3 %. Absolútne čísla tak poukazujú na 78,7 milióna dodaných kusov. Spoločnosť Lenovo zostala na čele rebríčka predajcov s podielom 23,1 %, keď predala 18,2 milióna PC. V porovnaní s minulým rokom však firma vykázala pokles vo výške 9,5 %.

Zdroj: Counterpoint Research

Spoločnosť HP zaznamenala 16 % medziročný pokles, takže vo výsledku jej prischlo 15,9 mil. predaných laptopov. Prvú trojicu uzatvára firma Dell, ktorá zaznamenala mierny nárast predaja na 13,8 milióna zariadení v porovnaní s 13,6 v 1. štvrťroku 2021.

Ako je možné vidieť na grafe, najviac sa v tomto ohľade darilo práve gigantovi z Cupertina. Firma ako jediná vykázala až 8% nárast, čo dosiahla predajom 7,1 milióna kusov MacBookov. Apple má v pláne predstaviť minimálne dva nové MacBooky s čipom M2 novej generácie, čo by tieto čísla malo v medziročnom ponímaní ešte viac posunuúť vpred.

Zdroj: Appleinsider

Výskumná spoločnosť však celkový pokles predaja pripisuje aj nedostatku komponentov a neistote dopytu spôsobenej koronavírusom. Counterpoint Research tvrdí, že jej výskum ukazuje ako sa rozdiel medzi dopytom a ponukou zmenšuje, čo signalizuje blížiaci sa koniec nedostatku ponuky.

Prečítajte si tiež  Práce na čipe M2 sa pomaly ale isto chýlia ku koncu. Na jeho vývoji sa podieľa aj Samsung

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -