Nie je žiadnym tajomstvom, že Apple v boji proti PC neustále ťahá za kratší koniec. Technologický priemysel vykazoval solídny pokrok aj v časoch pandémie alebo poklesu dopytu, no napriek tomu sa celosvetové dodávky počítačov medziročne znížili o 4,3%. Čo je však zaujímavé, predaj MacBookov stúpol až o 8%. čo sa nepodarilo žiadnemu inému producentovi laptopov.

Toto najnovšie zistenie spoločnosti Counterpoint Research berie do úvahy všetky jablkové laptopy bez ohľadu na model, takže sú v ňom zahrnuté ako 13″ MacBooky Air a Pro, tak aj minuloročné MacBooky Pro s čipom M1 Pro a M1 Max. Trhový podiel spoločnosti v tomto sektore sa tak zvýšil najviac spomedzi top sledovaných značiek.

- Reklama -

Celkovo sa celosvetové dodávky všetkých PC vrátane Macov v 1. štvrťroku 2022 medziročne znížili o 4,3 %. Absolútne čísla tak poukazujú na 78,7 milióna dodaných kusov. Spoločnosť Lenovo zostala na čele rebríčka predajcov s podielom 23,1 %, keď predala 18,2 milióna PC. V porovnaní s minulým rokom však firma vykázala pokles vo výške 9,5 %.

Zdroj: Counterpoint Research

Spoločnosť HP zaznamenala 16 % medziročný pokles, takže vo výsledku jej prischlo 15,9 mil. predaných laptopov. Prvú trojicu uzatvára firma Dell, ktorá zaznamenala mierny nárast predaja na 13,8 milióna zariadení v porovnaní s 13,6 v 1. štvrťroku 2021.

Ako je možné vidieť na grafe, najviac sa v tomto ohľade darilo práve gigantovi z Cupertina. Firma ako jediná vykázala až 8% nárast, čo dosiahla predajom 7,1 milióna kusov MacBookov. Apple má v pláne predstaviť minimálne dva nové MacBooky s čipom M2 novej generácie, čo by tieto čísla malo v medziročnom ponímaní ešte viac posunuúť vpred.

Zdroj: Appleinsider

Výskumná spoločnosť však celkový pokles predaja pripisuje aj nedostatku komponentov a neistote dopytu spôsobenej koronavírusom. Counterpoint Research tvrdí, že jej výskum ukazuje ako sa rozdiel medzi dopytom a ponukou zmenšuje, čo signalizuje blížiaci sa koniec nedostatku ponuky.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -