Zdá sa, že historické predmety s tématikou Apple narastajú na hodnote raketovým tempom. Potvrdil to aj manuál k počítaču Apple II, ktorý bol podpísaný Stevom Jobsom a Mikeom Markkulom. V aukcii sa ho podarilo vydražiť za neuveriteľných 787 484 $.

196-stránkový manuál bol adresovaný Julianovi Brewerovi, synovi Michaela Brewera, ktorý v roku 1979 vyjednal distribučné práva pre Apple vo Veľkej Británii.

- Reklama -

V príručke sa nachádzal aj osobný odkaz od Steva Jobsa v znení: „Julian, tvoja generácia ako prvá vyrastala s počítačmi. Choď zmeniť svet! Steven Jobs, 1980,“.

Julian pri tejto príležitosti spomína: „Sedel som vo svojej spálni a písal hry na počítači Apple II, keď si ma otec zavolal, aby som sa stretol s niekoľkými hosťami. Na moje počudovanie to boli Steve Jobs a Mike Markkula. Mal som so sebou manuál a až neskôr som pochopil, aké vzácne to bolo. Bolo pre Jobsa nezvyčajné, aby čokoľvek podpísal, nieto ešte napísať takýto odkaz. S otcom vychádzal dobre, takže mám pocit, že si dal na nápise záležať. “

Vydražili sa aj iné predmety 

Internetová stránka RR Auctions dražila okrem spomínaného manuálu pre počítač Apple II aj iné spomienkové predmety na Steva Jobsa, ktoré nadobudli obrovskú hodnotu.

Napríklad list, na ktorom sa nachádzal nápis „I’m afraid I don’t sign autographs“ sa predal za 479 939 $ a softvérový balík NeXTSTEP za 210 325 $.

Funkčný počítač Apple-1, ktorý predtým vlastnil Roger Wagner mal najvyššiu ponuku za 464 876 $, čo je prekvapivo menej než ostatné počítače v podobnom stave, ktoré sa predávali v nedávnej minulosti.

Podpísaná 128K základná doska Macintoshu sa potom predala za 132 049 $ a počítač Apple Lisa za 94 949 $.

Na záver sa v aukcii ocitol aj prvý výtlačok magazínu Macworld, ktorý podpísal Steve Jobs a Steve Wozniak. Záujemca zaň zaplatil až 201 021 $ a zabudnúť nemôžeme ani na koženú bundu Steva Jobsa z ikonickej fotografie „prostredník pre IBM“ z roku 1983, ktorá sa predala za 66 466 $.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -