Jony Ive sa preslávil predovšetkým ako bývalý šéf dizajnu spoločnosti Apple, kde navrhol také ikonické produkty, akými bol prvý iPhone z roku 2007 alebo revolučný iMac G3 z roku 1998, ktorý firmu zachránil pred istým bankrotom. Medzičasom však technologického giganta z Cupertina opustil (2019) a vybral sa svojou vlastnou cestou. Teraz navrhol ten najlepší klaunský nos, aký kedy vznikol. Téme sa venoval portál Macrumors.

Hľadáte kvalitný kvalitný kryt pre svoj iPhone? Na Loopi.sk ho nájdete. V ponuke je za skvelú cenu a zaplatiť zaň môžete rýchlo a bezpečne cez Apple Pay. (reklama)

Samotný produkt neprišiel na trh len tak pre nič za nič, ale súvisí s oslavou Red Nose Day. Pokiaľ neviete, čo to znamená, v krátkosti ide o každoročný charitatívny program organizácie Comic Relief, ktorý sa vysiela v britskej televízii.

Jeho cieľom je získať čo najviac peňazí pre chudobných alebo znevýhodnených ľudí. No a práve Jony Ive sa svojim červeným nosom snaží pomôcť.

Klaunský nos je zaujímavý aj svojim materiálom 

Jony Ive navrhol najlepší klaunský nos na svete
Zdroj: Comic Relief

Za pochvalu stojí napríklad to, že tento produkt je vyrobený až z 95 % z čisto rastlinných materiálov a vďaka jednoduchému skladaciemu dizajnu je veľmi kompaktný. Pri jeho návrhu aj výrobe boli do čo najväčšej miery eliminované neekologické plasty.

V malej krabičke pripomína nos v zloženom stave polmesiac no akonáhle ho otvoríte, získa objem vďaka vzoru, ktorý bol inšpirovaný včelím plastom. Následne si klaunský nos od Jonyho Iva môžete nasadiť, pričom vám na váš nos určite sadne ako uliaty.

Jony Ive navrhol najlepší klaunský nos na svete
Zdroj: Comic Relief

Ku tomuto výrobku sa vyjadrili aj v programe BBC Newsround, kde uviedli, že nový červený nos od Jonyho Iva prináša „najdramatickejšiu zmenu od debutu červeného nosa v roku 1988“. Ide teda o senzáciou, ktorá prekvapila aj mnohých kritikov.

Tento červený nos má úžasný marketing 

Jony Ive navrhol najlepší klaunský nos na svete
Zdroj: Comic Relief

Richard Curtis a Sir Lenny Henry, spoluzakladatelia organizácie Comic Relief veľmi dobre vedia, aký je v tejto brandži dôležitý marketing. Aj preto oslovili známu komičku Diane Morganovú, aby v súvislosti s nosom od Jonyho Iva vytvorila krátky prezentačný film. Samozrejme mu nechýbala poriadna dávka humoru.

Komička najskôr červený nos prirovnával ku planéte Zem, neskôr sa zamerala na význam jeho dokonalého okrúhleho tvaru a všetko ukončila slovami, že ide o ten „najdokonalejší nos v histórii“.

Parodovala tým spoločnosť Apple (ale aj iné technologické firmy), ktoré každý rok prezentujú svoje nové produkty ako tie najlepšie, aké kedy vyrobili.

Jony Ive navrhol najlepší klaunský nos na svete
Zdroj: Comic Relief

„Vyrastali sme s organizáciou Comic Relief a sme hrdí na to, že môžeme podporovať ich pozoruhodnú prácu,“ uviedol vo svojom oficiálnom vyjadrení Jony Ive. „Tento nový a zdanlivo jednoduchý červený nos bol rozprávkovo zložitý malý predmet, ktorý sme navrhli a vyrobili a na ktorom sa podieľal celý náš tím. Dúfame, že každému, kto si ho nasadí, prinesie chvíľku radosti.“

Milióny eur pre dobrú vec

Je dôležité podotknúť, že výzva BBC na podporu ľudí, ktorí sa pohybujú v ťažkých životných situáciách, kde patrí napríklad aj bezdomovectvo alebo potravinová chudoba, bola v uplynulých rokoch mimoriadne úspešná. Napríklad v minulom roku sa podaril vyzbierať až  42 790 147 libier, čo je v prepočte zhruba 47,6 milióna eur.

Loopi Banner silicone case
Reklama

Nový červený, respektíve klaunský nos od Jonyho Iva sa predáva za 2,5 libry, čo je v prepočte zhruba 2,8 eura. Kúpiť sa dá na stránkach Amazon alebo Comic Relief, pričom maximálny počet kusov na jednu osobu je limitovaný na osem.

Zároveň je možné prispieť ľubovolnú čiastku prostredníctvom služby Amazaon Pay. Táto platforma si ale nenechá nič zo zisku a plných 100 % z výťažku poputuje na konto organizácie Comic Relief, ktorá ich následne rozpošle tam, kde je to potrebné.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.