Pokiaľ vlastníte inteligentné hodinky Apple Watch a často sa zvyknete pripájať ku verejným Wi-Fi sieťam, ktoré sa nachádzajú vo vašom okolí (napríklad v práci, v škole, vo verejnej doprave atď.), stále ste vystavovaní potencionálnemu riziku zo zneužitia osobných údajov.

Našťastie sa tomu všetkému dá zabrániť aj s tým drobným zariadením a to pomocou nastavenia privátnej adresy MAC. No a čo to vlastne je?

- Reklama -

Pri každom jednom pripojení ku Wi-Fi sieti pomocou ktoréhokoľvek z vašich zariadení sa jeho Wi-Fi modem musí v sieti identifikovať za pomoci adresy zvanej ako MAC (identifikačné číslo sieťového adaptéra).

Repasovaný iPhone v TOP stave môžete mať vďaka ITya už za 149 € vrátane záruky!

Nakoľko je ale zvyčajne táto adresa rovnaká aj keď sa prepájate zo siete do siete, prevádzkovatelia Wi-Fi môžu teoreticky sledovať vašu aktivitu a získať tak prístup ku vašej polohe. Aj keď to znie možno ako sci-fi, nikdy neviete, na koho narazíte.

Aj preto vám odporúčame vykonať drobné nastavenie, ktoré vás nič nestojí a takisto s ním o nič neprídete. Ak si na svojich hodinkách Apple Watch nastavíte privátnu adresu MAC (ktorá je tu dostupná od watchOS 7 a iOS 14) celému problému sa vyhnete. Navyše to zvládnete urobiť za niekoľko sekúnd.

Ako nastaviť na Apple Watch privátnu adresu MAC?

Pexels/Ingo Joseph
Pexels/Ingo Joseph (inteligentné hodinky Apple Watch privátna adresa MAC)
  • Kliknite na digitálnu korunku a otvorte Nastavenia.
  • V ponuke vyberte položku Wi-Fi.
  • Vyberte sieť, ku ktorej sú vaše Apple Watch práve pripojené.
  • Posuňte sa nadol a aktivujte prepínač Privátna adresa.
  • Hotovo.

Upozornenie: Ešte pred tým, ako inteligentné hodinky Apple Watch zapnú funkciu Privátna adresa budete upozornení na to, že sa vaše zariadenie dočasne odpojí z Wi-Fi. Kliknite teda na tlačidlo Odpojiť a nechajte, nech sa celé nastavenie dokončí.

Akonáhle sa to stane, hodinky sa budú pripájať ku Wi-Fi pomocou vašej súkromnej adresy. Výhodou je to, že sa prostredníctvom nej nebudú dať nijako vystopovať.

Rovnaké nastavenie môžete len tak mimochodom využiť aj na vašom iPhone. Tu sa dostanete ku privátnej adrese MAC cez: Nastavenia > Wi-Fi > ikona „i“ pri vami pripojenej Wi-Fi sieti > Privátna adresa.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach, kde nás sleduje dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetAppe
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.