Rovnaký hardvér

Na začiatku si musíme uviesť niečo o použitých počítačoch, ktoré vyzerajú na papieri úplne rovnako. MacBook Air disponoval výkonnejšou verziou procesora M1 s ôsmymi jadrami GPU, ktorá je štandardom pri MacBooku Pro 13″. Oba počítače mali takisto k dispozícii základnú 8GB operačnú pamäť RAM a 512GB úložisko.

Jediným zásadnejším rozdielom je v princípe chladenie, ktoré je na MacBooku Air čisto pasívne a na MacBooku Pro 13″ ho dopĺňa aktívny ventilátor. Inými slovami, drahší model by mal byť pri náročnejších procesoch o niečo schopnejší a pokiaľ sa začne zvyšovať teplota procesora, nemalo by to mať zásadný vplyv na výkon počítača. Potvrdí sa to aj v praxi?

MacBook Air vs MacBook Pro 13″ (M1)

V našej skúške sme použili dva odlišné testy, ktoré dokážu naplno preveriť schopnosti oboch MacBookov. V prvom prípade sa jedná o klasický BMW render v 3D programe Blender, ktorý si môžete stiahnuť aj vy, prostredníctvom tohto odkazu.

V druhom prípade sme vyskúšali Cinebench R23, ktorý sa používa na porovnanie výkonu grafiky a procesora v rôznych systémoch naprieč všetkými platformami. Výsledky oboch testov boli veľmi prekvapivé.

Hoci sme si na začiatku mysleli, že stroje skončia na rovnakých číslach, nestalo sa tak. Asi by ste očakávali, že tým lepším bude MacBook Pro 13″ (M1), ktorý má náročnejšie procesy zakorenené aj vo svojom mene.

Zdroj: svetapple.sk

Opak bol ale pravdou a všetky testy s prehľadom vyhral Macbook Air (M1), ktorý dokázal dokončiť finálny render (v Blenderi) za 5 minút a 47 sekúnd. Len tak pre porovnanie, MacBook Pro 13″ dosiahol čas 5 minút a 58 sekúnd. Áno, aj 11 sekúnd zohráva v tomto teste významný rozdiel!

Aby sme si všetko overili, zapli sme program Cinebench 23. Pri totožných podmienkach dosiahol MacBook Air multi-core skóre na úrovni 7 600 bodov, zatiaľ čo MacBook Pro 13″ „len“ 7 425 bodov. Pri pohľade na tieto čísla si možno hovoríte, že to snáď ani nie je možné. Treba tu však upozorniť na fakt, že sa stále bavíme o časovo krátkych skúškach.

MacBook Air vs MacBook Pro 13" (M1)
Zdroj: svetapple.sk

Čo sa stalo pri väčšom zaťažení?

Počítače boli v rámci renderovania zaťažené maximálne na 6 minút, čo evidentne stále nie je dostatočne dlhá doba na to, aby sa teplota procesora zvýšila na závratné hodnoty. Počas tohto procesu sa na Macbooku Pro 13″ zapol ventilátor až v poslednej minúte a jeho otáčky bežali maximálne na 20%-30% (skoro ho ani nebolo počuť).

Prečítajte si tiež  Apple tvrdí, že 8 GB RAM v základnom MacBooku stačí. Toto sú jeho argumenty

Vo finále to teda vyzerá tak, že MacBook Air je štandardne výkonnejší o cca 3%, avšak platí to len dovtedy, kým sa pri náročnej úlohe po cca 8 minútach nepodtaktuje, čím automaticky klesá výkon. Dôvodom je samozrejme teplo a neprítomnosť aktívneho chladenia.

Drahší model naopak funguje o trochu pomalšie v rámci bežnej prevádzky, no všetok výkon si zachováva aj po ôsmych minútach, čo znamená, že pri dlhodobých procesoch dosahuje lepšie a stabilnejšie výsledky.

Aký je teda verdikt?

Vyzerá to tak, že spoločnosť Apple nastavila MacBook Air tak, aby v rámci menej náročných úloh podával všetok dostupný výkon, zatiaľ čo MacBook Pro má nastavenú jednu konštantnú hodnotu, ktorú nepreskočí, no ani nepodlezie. Ak robíte na počítači jednoduché úlohy a procesor nevystavujete dlhodobej záťaži, bohato vám postačí aj základný model. Okrem iného je lacnejší, kompaktnejší a v praxi sa tak lepšie používa.

Na strane druhej, pokiaľ ste zvyknutí na dlhšie renderovanie, tu už určité odlišnosti postrehnete. Aj tak sa ale nedá povedať, že by ich M1-tka bez aktívneho chladenia nezvládala, len to bude trochu dlhšie trvať.

Poznámka autora

Ja sám som si zaobstaral MacBook Pro 13″ (M1), nakoľko sa považujem za náročnejšieho používateľa. Po tomto teste som ale dospel k záveru, že na moje nároky bohato postačí aj MacBook Air, ktorý má veľmi milo prekvapil a v budúcnosti zvážim jeho kúpu.

Napíšte mi do komentára, ako sa na to pozeráte vy, a pre ktorý model ste sa nakoniec rozhodli. Teším sa na vaše postrehy a názory.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -