Mnohí Slováci si sťahujú bezplatné aplikácie bez toho, aby si uvedomili, aké riziká môžu predstavovať pre ich digitálnu bezpečnosť. Odborníci varujú pred niektorými aplikáciami, najmä tými z Číny, ktoré údajne zbierajú citlivé údaje, ako sú SMS správy či poloha. Téme sa venoval český portál Novinky.cz.

Medzi najkritickejšie aplikácie patrí podľa experta Martina Půlpána Temu, populárne online trhovisko, ktoré sa stalo v posledných rokoch aj v našich končinách extrémne populárne vďaka veľkým investíciám do reklamy a marketingu.

Podľa analýz však táto aplikácia nielenže sleduje polohu používateľov, ale má údajne prístup aj k SMS správam či inému obsahu telefónu, čo nemusí byť nič príjemné. Podobne funguje aj Shein či TikTok.

Situácia je oveľa vážnejšia na zariadeniach s Androidom, kde systém povoľuje väčší prístup k údajom v porovnaní s platformou iOS. Expert však upozorňuje, že ani tu údajne nie je ochrana stopercentná. Treba si preto dávať obrovský pozor.

Ako sa môžu dostať k apky k citlivým dátam? Veľakrát im to sami povolíte a ani si to neuvedomíte

iPhone a anonymous
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen / Adnan Khan (úprava redakcie)

Pri inštalácii aplikácií väčšina používateľov bezmyšlienkovito odsúhlasí všetky povolenia, ktoré im vyskočia na displeji zariadenia. No a práve to je najväčší kameň úrazu.

Aplikácie, ktoré chcú zbierať informácie, ku ktorým by za normálnych okolností vôbec nemuseli mať prístup pre svoje bezproblémové fungovanie si potom dokážu nastaviť práva na úrovni administrátora, čo im umožňuje meniť systémové nastavenia alebo pristupovať ku citlivým dátam, ktoré pred nimi mali byť skryté.

Ako sa chrániť?

  1. Kontrola povolení: Pozrite sa, ktoré aplikácie majú prístup k vašej polohe, mikrofónu či SMS.
  2. Inštalácia antivírusového softvéru: Vyberajte len renomované značky – na platforme iOS antivírus nepotrebujete. Viac sme sa tomu venovali v samostatnom článku.
  3. Dôveryhodné zdroje: Sťahujte aplikácie len z oficiálnych obchodov, ktoré sú overené.

Riziká údajne skrývajú aj mobilné hry

Aj bezplatné hry môžu obsahovať škodlivý kód. Niektoré z nich čítajú heslá či prístupové údaje do bankovníctva. Ako ich odhaliť? Zvýšená spotreba batérie či nezvyčajné správanie telefónu môžu byť varovné signály, pri ktorých si treba dať pozor.

Ak máte podozrenie, že váš telefón je napadnutý hackerom, vykonajte dôkladnú kontrolu aplikácií a nastavení. Investícia do antivírusovej aplikácie môže byť zásadným krokom k ochrane vášho zariadenia. Pomôcť by mal taktiež reštart alebo preinštalovanie systému až na základné nastavenia.

Ako sme však viackrát zdôraznili, tieto riziká platia skôr pre smartfóny s operačným systémom Android, nie iOS. Na internete však treba byť stále dostatočne ostražitý. Nikdy totiž neviete, z ktorého rohu na vás bude vykúkať hrozba.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Zamestnanci TikToku sledovali novinárku. Chceli zistiť, s kým sa rozprávala

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -