Spoločnosť Apple nám presne 30. novembra sprístupnila novú aktualizáciu softvéru pre iPhone, ktorá nesie označenie iOS 17.1.2 a na prvý pohľad pôsobí možno trochu nudne. Hlavným dôvodom je fakt, že tento update neprináša žiadne lákavé inovácie.

Označiť ho môžeme skôr za takú malú záplatu, ktorá sa však zameriava na poriadne veľké chyby operačného systému. Už samotná spoločnosť Apple píše v popise aktualizácie, že iOS 17.1.2 odporúča nainštalovať každému používateľovi kompatibilného zariadenia. A hoci je firma s opisom chýb pomerne strohá, CNET získal ku tejto téme viac informácií.

Technologický gigant z Cupertina mal vydať iOS 17.1.2 ako predčasnú aktualizáciu pred tým, než v najbližších týždňoch sprístupní väčšiu aktualizáciu iOS 17.2, ktorá prinesie aj nové funkcie či možnosti. Keďže však firma v iOS 17.1.1 objavila bezpečnostné riziká, ktoré sú pomerne zásadné a nemôže s nimi čakať, rozhodla sa vytvoriť spomínaný iOS 17.1.2.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Aktualizácia sa konkrétne zameriava na dva závažné problémy, ktoré súvisia s WebKitom. Pre tých čo nevedia, o čo vlastne ide, WebKit je engine internetového prehliadača vytvorený spoločnosťou Apple, ktorý sa používa napríklad v Safari.

iOS 17.1.1 obsahuje závažné bezpečnostné chyby 

iPhone 15 so systémom iOS 17.1
Zdroj: MacRumors, Unsplash / Thai Nguyen (úprava redakcie)

Prvá chyba WebKitu, ktorú obsahoval iOS 17.1.1 a staršie systémy je nebezpečná v tom, že pomocou nej dokáže malware spustiť na zariadení svoj ľubovolný kód.

V praxi to znamená, že by sa neznámy hacker mohol dostať ku vašim citlivým údajom, súborom alebo iným dátam a bez vášho vedomia ich zo zariadenia kradnúť. Potom by ich mohol využiť na nekalé účely.

Druhý problém bol menej závažný, no aj tak si naň Apple posvietil, pretože dokázal odhaliť niektoré vaše citlivé informácie po spracovaní určitého webového obsahu.

Pokiaľ teda chcete zostať v maximálnom bezpečí, okamžite si aktualizujte svoj iPhone na verziu iOS 17.1.2. Inštalačný súbor má cca 500 MB (iPhone 15 Pro Max) a celý proces aktualizácie stihnete do cca 10 minút. Tak načo riskovať?

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  iPhone by mohol tento rok značne schudnúť, informujú zdroje.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -