Spoločnosť Samsung dnes predstavila svoj najnovší 200-megapixelový (Mpx) obrazový snímač ISOCELL HP2 s vylepšenou technológiou pixelov, ktorý dokáže pojať väčšie množstvo elektrického náboja na zachytenie dynamických snímok v pripravovaných prémiových smartfónoch. Je skoro isté, že snímač uvidíme už v Samsungu Galaxy S23 Ultra, ktorý firma predstaví 1. februára 2023.

Hľadáte kvalitný transparentný kryt pre svoj iPhone? Na Loopi.sk ho nájdete. V ponuke je za skvelú cenu a zaplatiť zaň môžete rýchlo a bezpečne cez Apple Pay. (reklama)

Samsung ISOCELL HP2 využíva špičkovú technológiu a know-how spoločnosti Samsung v oblasti obrazových snímačov s vysokým rozlíšením na zachytenie úžasných detailov. Práve jeho nový snímač by mohol pochovať všetku konkurenciu, vrátane spoločnosti Apple.

„Vedúce postavenie si udržiavame vďaka inovatívnym výrobným technológiám, ktoré umožňujú našim snímačom prekonávať doterajšie limity v počte a veľkosti pixelov. Budeme pokračovať v otváraní nových obzorov a posilňovaní našej pozície na expandujúcom trhu so snímačmi s ultravysokým rozlíšením.“ uviedol JoonSeo Yim, výkonný viceprezident tímu Sensor Business Team spoločnosti Samsung Electronics.

200 miliónov pixelov v jednom snímači pre Samsung Galaxy S23 Ultra

Samsung Galaxy S23 Ultra
Zdroj: Onleaks & Smartprix

Snímač ISOCELL HP2 obsahuje 200 miliónov pixelov s veľkosťou 0,6 mikrometra (μm) v optickom formáte 1/1,3″, čo je veľkosť snímača bežne používaná vo fotoaparátoch smartfónov s rozlíšením 108 MP.

Používatelia si tak môžu vychutnať ešte vyššie rozlíšenie najnovších špičkových smartfónov bez toho, aby museli zväčšovať veľkosť vyčnievajúcich ostrovčekov fotoaparátu.

Vďaka pokročilej technológii Tetra2pixel od spoločnosti Samsung, ktorá združuje pixely, je snímač fotoaparátu HP2 všestrannejší tým, že simuluje rôzne veľkosti pixelov, aby sa prispôsobil rôznym úrovniam osvetlenia.

Pri slabom osvetlení sa snímač zmení na obrazový snímač s rozlíšením 1,2 μm/50 Mpx alebo 2,4 μm/12,5 Mpx spojením 4 až 16 susedných pixelov. Pri snímaní videa v plnom rozlíšení 8K, čo je približne 33 Mpx, sa snímač HP2 prepne do režimu 1,2 μm/50 Mpx, aby sa minimalizovalo orezanie obrazu a zachytilo sa viac scény. Snímanie v rozlíšení 8K pri 30 snímkach za sekundu (fps) umožňuje vďaka širokému uhlu záberu a väčšej veľkosti pixelov vytvárať ostré filmové videá.

Snímač ISOCELL HP2 prinesie krajšie farby aj kontrast 

Samsung ISOCELL HP2
Zdroj: Samusng

Vyblednuté, nekontrastné obrazy spôsobené príliš jasným osvetlením sa dajú s HP2 výrazne obmedziť vďaka novej technológii spoločnosti Samsung Dual Vertical Transfer Gate (D-VTG).

Prenosové hradlo je umiestnené v spodnej časti fotodiódy každého pixelu a slúži na prenos elektrónov z pixelov do logickej vrstvy. Vysoko presná výroba polovodičov umožnila technológii D-VTG pridať druhé prenosové hradlo a zvýšiť schopnosť pixelov uchovávať elektrický náboj o viac ako 33 percent. Vďaka väčšiemu množstvu uložených elektrónov a účinnému prenosu signálu môže táto metóda znížiť preexponovanosť a zlepšiť reprodukciu farieb, najmä pri veľmi intenzívnom osvetlení.

Prečítajte si tiež  Samsung Galaxy Z Fold4 kúpite s obrovskou zľavou: Teraz na ňom ušetríte takmer 40 % z pôvodnej ceny

Automatické zaostrovanie fotoaparátu HP2 pri slabom osvetlení je vylepšené technológiou Super QPD, ktorá umožňuje snímaču využívať všetkých 200 miliónov pixelov ako zaostrovacie prvky. Na účely zaostrovania sa susedné pixely zoskupujú do štvoríc a vykonáva sa rozpoznávanie horizontálnych aj vertikálnych zmien vzoru, čo vedie k rýchlejšiemu a presnejšiemu automatickému zaostrovaniu.

Vďaka použitiu bohatých údajov o vzoroch spolu s obrovským počtom referenčných bodov je nový snímač schopný rýchleho automatického zaostrovania, a to aj v prostredí so slabým osvetlením.

Na maximalizáciu funkčnosti technológie HDR, ktorá poskytuje snímky s vysokým dynamickým rozsahom, spoločnosť Samsung zavádza funkciu DSG v režime 50 Mpx, ktorá na analógový signál prijatý na úrovni pixelov aplikuje dva samostatné konverzné faktory.

Ďalšiu podporu HDR poskytuje funkcia Smart-ISO Pro, ktorá spracúva jednotlivé snímky s rôznymi nastaveniami ISO a spája ich dohromady, čím umožňuje zachytiť 12,5Mpx fotografie alebo 4K video pri 60 fps v režime HDR. Snímač Samsung ISOCELL HP2 sa už začal vyrábať.

Bude Apple so svojim iPhonom 14 Pro Max opäť v úzadí? 

iPhone 14 Pro Max
Zdroj: Unsplash / SuperSaf

Keď Apple predstavilo nový iPhone 14 Pro / iPhone 14 Pro Max s vyšším 48 Mpx fotoaparátom, medzi používateľmi Androidov to vyvolalo debatu. Firma je už na pol ceste k tomu, dobehnúť spoločnosť Samsung, ktorý má dnes k dispozícii až 108 Mpx šošovku.

Akonáhle však juhokórejský gigant zdvojnásobí toto rozlíšenie, medzi jeho fanúšikmi bude Apple opäť na smiech.

Nezabúdajme však, že väčšina bežných ľudí nebude využívať ani spomínané rozlíšenie 48 Mpx. Ako sme uviedli v tomto teste, iPhone 14 Pro v základnom nastavení fotí na 12 Mpx a až keď zapnete režim ProRAW, dočkáte sa obrovských snímok. To, či to je, ale bežného spotrebiteľa vôbec potrebné je na zváženie.

Dajte nám vedieť do komentára, čo si myslíte o novom 200 Mpx snímači od Samsungu. Je podľa vás takéto vysoké rozlíšenie vôbec potrebné? Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -