Dnes pokračuje súdny proces jedného z najsledovanejších pojednávaní v histórii Slovenskej republiky. Len nedávno sme vám ukázali iPhone X Bentley Edition Mariána Kočnera, ktorého sa zmocnili vyšetrovacie zložky a pomocou, ktorého odhalili komunikáciu v aplikácie Threema. Zaujímalo nás, ako sa do zariadenia a Threemy kompetentní vlastne dostali. Oficiálnej odpovede sa ale možno nikdy nedočkáme.

Ako sa do Threemy dostali vyšetrovatelia Mariána Kočnera ostáva záhadou.

To čo dnes poznáme ako fakt je, že Národná kriminálna agentúra a Europol spolupracovali pri získavaní dát a prepisov z aplikácie Threema v iPhone X Bentley Edition Mariána Kočnera. Práve tie sa medzičasom dostali na verejnosť a odkryli komunikáciu medzi vládnymi predstaviteľmi, známymi osobami a kontroverzným podnikateľom.

- Reklama -

Fanúšikov Apple určite zaujíma, akým spôsobom bol získaný prístup k dátam. Kybernetická bezpečnosť je v roku 2020 na veľmi vysokej úrovni a prelomiť zabezpečenie iPhonu nie je vôbec jednoduché.

Tu však treba doplniť jeden zásadný fakt. V čase, kedy sa zariadenie dostalo do rúk polície, mal byť iPhone X Bentley Edition už odblokovaný Petrom Tóthom (ktorý ho odovzdal). S prekonávaním zabezpečenia zariadenia si teda nikto ťažkú hlavu robiť nemusel.

iPhone X bentley edition mariána kočnera
To, ako sa do Threemy Mariána Kočnera dostali vyšetrovatelia sa asi nikdy nedozvieme…

Zálohy z aplikácie Threema sa potom nachádzali v ďalšej uzamknutej appke. Národná kriminálna agentúra a Europol ale presne vedeli, ako v takomto prípade postupovať a zložku sa im podarilo otvoriť. To akým spôsobom zostáva záhadou a pravdepodobne to tak ostane už navždy (alebo ešte veľmi dlho).

Predstavitelia vyšetrovacích tímov práve vypovedajú o získavaní dát z iPhonu X Bentley Edition pred súdom. Problém je, že vzhľadom na tajné postupy pri vyšetrovaní kybernetických trestných činov, bola verejnosť z pojednávania prokurátorom vylúčená. Obhajcovia obžalovaných s týmto súhlasili.

Inými slovami znamená, že to čo bude dnes povedané na súde aj ostane v pojednávacej miestnosti (ak sa nenájde niekto, kto informácia vynesie mimo, čo je ale veľmi nepravdepodobné). Pokiaľ ste sa teda tešili na detaily tak ako my, musíme vás sklamať. Na druhú stranu rozhodnutie rozumieme a plne ho rešpektujeme…

iPhone X bentley edition mariána kočnera
To, ako sa do Threemy Mariána Kočnera dostali vyšetrovatelia sa asi nikdy nedozvieme…
Môže ťa zaujímať
- Reklama -